hamburger icon

Membran Klavye Nedir?

Tarih: 03.10.2022 15:19
Membran Klavye Nedir?
Temelde iki tür klavye vardır: membran klavye ve mekanik klavye. Normal klavye olarak da adlandırılan membran klavye hafif tasarıma sahip, üç katmandan oluşan esnek yapıdaki klavyelerdir.

 Membran Klavye Nedir?

Bilgisayar ve internet yaşamın her alanında hakim bir konuma gelmiştir. Bilgiye erişimin bu kadar kolay olduğu bu çağ için ise “Bilişim Çağı” veya “Bilgi Çağı” denilmektedir. Bilgisayarın başrolde olduğu bu çağda ona ait parçalar da en az onun kadar önemlidir. Bu parçalardan biri de klavyelerdir. Klavye, bilgisayara veri girmek için kullanılan mekanizmadır.

İlk klavyelerden sayılabilecek daktilolardan esinlenerek üretilen klavyeler zamanla kullanım alanlarına göre çeşitlenmiştir. Kullanım amaçları da klavye özelliklerini belirlemiştir. Hem iş hem de kişisel eğlence için kullanılan bilgisayarlarda klavyelerde kullanım yerlerine göre değişmektedir. Ofis, okul gibi yerlerde kullanılan klavye ile oyun oynamak için kullanılan klavye türü farklılık göstermektedir.

Temelde iki tür klavye vardır: membran klavye ve mekanik klavye. Normal klavye olarak da adlandırılan membran klavye hafif tasarıma sahip, üç katmandan oluşan esnek yapıdaki klavyelerdir. İlk katman olan üst zar tabakasının altında iletken bir iz vardır. Tuşa basıldığında, deliklerden oluşan ikinci katmanda hareket eder. Bu katman, her tuşun altında yer alan basınç yastıklarının geçmesine ve alt membran tabakasının üzerindeki iletken izler ile temas etmesini sağlar.

Membran klavyelerin iki tür tasarımı vardır. İlki, düz anahtar tasarımlı olandır. Bu tasarımdaki tuşlar aynı ped üzerine basılıdır ve baskı pedi kullanılır. Ciddi anlamda geri bildirim sağlamadığından kullanımı zorlaştırır. Diğer tür tasarımda kubbe anahtar klavyesi olarak adlandırılandır. Üstünde yazılı harfler bulunan bir kubbe kullanılır. Üst zar tabakası olarak kubbelerle birlikte gelen bir kauçuk veya silikon tuş takımı kullanır.
 

Membran Klavye Özellikleri Nelerdir?

Membran klavye en yaygın kullanılan klavye türüdür. Okullarda ve ofislerde kullanılan klavye türü normal yani membran klavyedir. Membran klavyenin de olumlu ve olumsuz özellikleri bulunmaktadır. Kullanım amacına ve maliyetine göre tercih edilme sebebi değişmektedir.

Mebran klavyenin hafif, sessiz ve ekonomik olması öne çıkan özellikleri arasındadır. Yaygın olma nedenlerinden en önemlisi tasarımının ucuz olmasıdır. Kauçuk gibi yumuşak ve ucuz malzemelerden üretilirler. Bu da hem ucuz hem de hafif olmasını sağlar. Membran klavyelerin özellikle okul ve ofiste tercih edilmelerinin bir diğer nedeni yazarken çok ses çıkarmamalarıdır. Bu klavye türünün kullanıldığı kalabalık çalışma ortamlarında çevredekiler klavye sesinden rahatsız olmazlar.
 

Membran Klavyelerin Artıları Nelerdir?

Membran veya mekanik klavye seçerken klavyelerin artı ve eksi özellikleri göz önünde tutularak seçim yapılır. Membran klavyelerin artıları şu şekildedir:

· Kullanılmış olan malzemeden kaynaklı olarak hafif ve esnek bir yapıya sahiptir. Bu da klavyenin taşınmasını kolaylaştırır.

·  İşlem sırasında sessizdir. Bu nedenle kalabalık çalışma ortamlarında kullanılacak en iyi klavye membran klavyedir.

·  Yaygın kullanımlı ve ilerleyen teknoloji sayesinde membran klavye üretim maliyeti daha uyundur. Böylelikle piyasada uygun fiyatlı membran klavyeler bulmak mümkündür.

 

Membran Klavyelerin Eksileri Nelerdir?

Artı özellikleri yanında membran klavyenin eksileri de şu şekildedir:

· Yazma konusunda performansı çok iyi değildir. Membran klavyedeki switch, yani klavyedeki tuşa basma fonksiyonunu yerine getiren anahtara sert basmak gerekir. Hızlı ve hafif basıldığında yanlış veya eksik yazılabilir.

· Kısa ömürlüdür. Çok kaliteli malzemelerden üretilmediğinden dolayı çok dayanıklı değildir.

· Tuş başlıkları kaldırılmadığından dolayı temizlemesi zordur.

 

Membran Klavye Nasıl Temizlenir?

Membran klavyenin eksilerinden biri de temizlemesinin zor olmasıdır. Bazı membran klavyelerin tuşlarının çıkmıyor oluşu tuş aralarının temizlenmesini de zorlaştırmaktadır. Klavyeyi temizlemeden önce bilgisayar ile olan bağlantı kesilmelidir. Ters çevirerek klavye aralarındaki tozlar ve kırıntılar dökülmelidir. Düşük ayarda çalıştırılan elektrik süpürgesi yardımıyla tuş aralarındaki tozlarda çekilebilir.

Tüy bırakmayan mikrofiber bir bez yardımıyla klavye üzerindeki tozlar silinir. Kulak çubuğu ile tuş araları temizlenebilir. Temizlemek için zararlı kimyasallar tercih edilmemelidir. Bu tür kimyasallar tuş üzerindeki yazıların silinmesine neden olabilir.
 

Membran Klavye Uzun Ömürlü mü?

Membran klavye uzun ömürlü bir kullanıma sahip değildir. Milyonlarca vuruş kapasitesine sahip olsa bile yine de belli bir vuruş kapasitesi ile üretilmektedir. Zamanla yıpranan membran klavyelerin tuşları da hassaslaşır. Duyarlılıklarını yitiren tuşlardan geri bildirim de almak zorlaşır. En iyi membran klavye bile çok dayanıklı olmadığından uzun ömürlü olmamaktadır.
 

Mekanik Klavye Nedir?

Mekanik klavyeler, bilgisayarlar için tasarlanan ilk klavyelerdi. Gelişimini 1980 yıllarında tamamlayan klavyeler yerine, 1990 yıllarında daha uygun maliyetli klavyeler almaya başlamıştır. 2000’li yıllarda ise ilk üretilen mekanik klavyeler daha avantajlı hale getirilmiştir. Bu da mekanik klavyenin tekrar değerini arttırmıştır.

Mekanik klavyede normal klavyelerden farklı olarak her bir tuşun bağımsız mekanik bir anahtarı bulunmaktadır. Bundan dolayı ismi mekanik klavyedir. Her bir tuşa özgü olan bu anahtarlar switch olarak adlandırılmaktadır. Tuşların ayrı olarak yer aldığı klavyede yaylı anahtarlar kullanılmaktadır.

Mekanik klavyelerde üç tür switch vardır: Linear, tactile ve clicky switch. Linear switch, switchin hareketi sırasında geri bildirim hissedilmezken tactile switch ile hareket sırasında geri bildirim hissedilir. Clicky switch ile de hareket sırasında tıklama sesi duyulur. Bir de switch bulunmayan klavyeler vardır. Bu tür klavyelerde switch yerine mekanik hissi yaratan aparatlar kullanılır. Bu klavyelere de mekanik hisli klavye denir.

Mekanik klavye daha çok oyuncu klavyesi olarak kullanılmaktadır. Bilgisayar oyunu oynayanlar tarafından daha avantajlı özelliklerinden dolayı bu klavyeler tercih edilmektedir. Sahip olduğu switchler sayesinde oyun sırasında avantaj sağlamaktadır. Ayrıca düşük tepki süresi ve dayanıklı olması da yine mekanik klavyenin oyuncu klavyesi olarak tercih sebeplerindendir.

 

Mekanik ve Membran Klavye Arasındaki Farklar Nelerdir?

Mekanik ve mebran klavye olarak ayrılan klavyeler arasında da farklar da bulunmaktadır. Mekanik ve mebran klavye arasındaki farklar şu şekildedir:

· Mekanik klavyede her tuşa ayrı bir switch kullanılmasından dolayı mekanik klavye mebran klavyeden daha ağırdır. Plastik ve kauçuk gibi hafif malzemeden üretilen mebran klavye ise hafiftir.

· Mekanik klavyelerde daha pahalı malzemeler ve ileri teknoloji kullanılır. Bu nedenle mebran klavyeye göre daha pahalıdır. Kauçuk ve plastik gibi ucuz malzemelerin kullandığı mebran klavye ise daha ekonomiktir.

· Özellikle oyun dünyasının ilgisini çekmek için mekanik klavyelerde ışıklandırmalar kullanılmaktadır. Bu da mekanik klavyeyi mebran klavyeye göre daha gösterişli yapıyor.

· Mekanik klavyeler daktilo sistemi gibi her tuşun ayrı bir switche sahip olmasından dolayı mebran klavyelere göre daha dayanıklıdır. Mebran klavyeye göre on beş kat daha fazla vuruş kapasitesine sahip olması mekanik klavyelerin daha uzun ömürlü kullanımına olanak sağlıyor.

· Tuşların geri bildirimi mekanik klavyede daha hızlıdır. Tuşlara tam basılmadığında bile işlem gerçekleşebilir. Bu özellik yazı yazarken yazım yanlışlarına neden olsa da oyun oynarken hızlı hareket etmeyi sağlamaktadır.

· Anahtar yapısına bağlı olarak mekanik klavyelerdeki tuş sesi de fazla olabilmektedir. Bu nedenle ofis veya okul gibi ortamlarda daha az ses çıkaran mebran klavye tercih edilmektedir.

· Özellikle oyuncu klavyesi olarak tasarlanan mekanik klavyelerde mebran klavyeden farklı olarak daha işlevsel tuşlar kullanılmaktadır.

· Son olarak da mekanik klavye temizliğinin mebran klavyeye göre daha kolay olmasıdır. Her tuşun bağımsız olduğu mekanik klavyede tuşlar sökülerek klavye rahatlıkla temizlenebilmektedir.
İlgili Ürünler
Yükleniyor...