hamburger icon
r

Bilgisayar Fiyatları?

r r

Bilgisayar fiyatları, aranan bilgisayarın özelliğine, donanımına, işlemcisine ve hafızası gibi durumlara göre farklılık gösterir. Teknoloji gün geçtikçe gelişmeye ve değişmeye devam etmektedir. Buna paralel olarak da piyasaya farklı özellikte ve farklı gelişmişlik düzeyinde bilgisayarlar sürülmüştür. Laptop, masaüstü bilgisayar gibi seçenekleri olan teknoloji açısından oldukça donanımlı cihazlar üretilmiştir. Laptop fiyatları ise özelliklerine göre artmaktadır. Pek çok marka ihtiyaca yönelik farklı modelde, farklı renk seçeneklerinde, farklı boyutlarda bilgisayarı kullanıcılara sunmaktadır. Her bütçeden herkese hitap eden geniş ürün yelpazesine sahip olan son sistem teknolojik cihazlar işlevsel olarak da yüksek performans göstermektedirler.

r r

Masaüstü bilgisayar fiyatları, daha kapsamlı işlerde kullanılacağı için diğer modellere göre fiyat bakımından farklıdır. Performans olarak daha verimli olan masaüstü bilgisayar modelleri işyerlerinde tercih edilmektedir. Sadece iş değil eğlence düşkünlerine de hitap eden oyun bilgisayarı çeşitleri vardır. Genelde yüksek verim bekleyen oyuncular masaüstü modelleri tercih etmektedir. Daha güçlü işlemci, daha geniş hafıza ve hız bakımından da yüksek performans gösteren bilgisayarlar her zaman daha yüksek fiyatta kullanıcılara sunulmuştur. Her bütçeye göre farklı seçenekli olan bilgisayar çeşitleri, her alanda kullanılan teknolojik cihazların başında gelir. İhtiyaca uygun olan fiyat performans ürünleri düşük bütçeli kullanıcıların tercih edebileceği modellerde üretilmiştir.

r r

Bilgisayar Çeşitleri Nelerdir?

r r

Bilgisayar özellikleri bakımından farklı çeşitlere ayrılmıştır. Kullanım kolaylığı bakımından iş yerlerinde yüksek performans gösteren cihazlar tüm işlemlerde kullanılabilmektedir. Teknolojik gelişmelere paralel olarak fiziksel görüntülerinde değişme olan bu cihazların kolay taşınabilen çeşitleri de üretilmiştir. Notebook olarak bilinen küçük boyutlu bilgisayarlar çantalarda taşınabilme kolaylığı olan modellerdendir. Kullanım amaçları bakımından farklı çeşitlerde üretilen başlıca bilgisayar çeşitleri şu şekildedir.

r r
 • r
 • Masaüstü Bilgisayar: İnsanların kullanmaya başladığı ilk bilgisayar çeşididir. Masaüstünde kullanıma uygun olarak tasarlanmış olup, yıllara göre yazılımsal olarak da geliştirilen modeldir. Bu tür bilgisayar, çeşitli türlerdeki parçaların bir araya getirilerek toplama bilgisayar şeklinde de elde edilebilir. Boyutu büyük ve ağır olduğundan sabit olarak kullanılmaya uygundur. Bu durumda çevresel faktörlerden daha az zarar görmesine neden olur. Kasa, monitör, klavye, mouse gibi parçalara sahiptir. Diz üstü bilgisayarlar gibi şarj etme gibi sıkıntıları olmayan, yüksek güçte tasarlanan masaüstü bilgisayar avantajlı kullanıma sahiptir. 
 • r
 • r

  Dizüstü Bilgisayar (Notebook): Taşınabilir şekilde oluşturulmuş bilgisayar çeşididir. Ekran ve klavye birleşiminden oluşan tasarımı ile kullanıcılarına hizmet eder. Kişisel kullanıma uygun olan notebook, kolaylıkla taşınabilir, şarjlı olması sebebiyle de dışarda rahatlıkla kullanılabilir. En temel özelliği hafif oluşudur. Bu yüzden bir çanta içerisinde kolaylıkla taşınabilir. Son teknoloji kullanılarak tasarlanan ince yapıları şık bir görüntü kazanmalarını sağlamıştır. Laptop bilgisayar çeşidinin daha ileri teknoloji ile yapılmış hali olan notebook bilgisayarlar daha kullanışlıdır. Tüm donanım birimleri aynı kasada bulunduğundan masaüstü bilgisayarlara göre daha hassas yapıdadır. 

  r
 • r
 • r

  Mini Bilgisayar (Netbook): Yaşam alanlarına teknolojinin girmesi ile bilgisayar çeşitleri de bu durumdan etkilenmiştir. Mini bilgisayar ya da netbook adıyla daha küçük boyutta tasarlanmış bilgisayarlar her an her yerde kişilerin yanında taşımaya uygun cihazlardır. Yapısı itibariyle tüm bileşenleri tek kart üzerinde yer alan oldukça ergonomiktir. Düşük güç tüketimi değerlerine sahiptir. Bu ürünler ev ve iş yerlerinde kullanılan bilgisayarlar ile aynı işleve sahiptir. İşlemci anakart, ram, depolama, görüntü, güç bağlantıları gibi bileşenleri vardır. Bazı alt modelleri zorlu çalışma alanlarında yüksek performans göstermeleri ile tercih edilir. 

  r
 • r
 • r

  Ağ Bilgisayarları: İşyerlerinde kullanılmak için tasarlanmış güçlü işlemciye sahip bilgisayar çeşididir.  Yerel bir ağ üzerinde ana bilgisayara bağlı farklı bilgisayarlar yer alır. Birden fazla bilgisayar birbirine bağlı şekilde çalışır. Güçlü bir sunucuya bağlı olarak çalışmaktadırlar.

  r
 • r
 • r

  Oyun Bilgisayarı: Gaming bilgisayar olarak da adlandırılan, oyun oynamak için tasarlanmış güç seviyesi yüksek olan bilgisayar çeşididir. Hem masaüstü hem de diz üstü modelleri mevcuttur. Özel donanıma sahip yüksek çözünürlükte, akıcı performans gösteren yapısıyla tüm oyunları donmadan, takılmadan oynama zevki yaşatırlar. Oyun oynamayı kolaylaştırıcı yüksek performansa sahip ekran kartına sahiptir. İntel core i7 işlemci gibi güçlü işlemcilere sahiptir. Oyun bilgisayarlarında birden fazla oyun oynanacağı için geniş hafızası olmalıdır. Bu yüzden yeterli disk kapasitesi keyifli oyun deneyimleri yaşatacaktır.

  r
 • r
 • r

  Tablet Bilgisayar: Tek parça halinde tasarlanmış yapıda olan fonksiyonel bir çeşittir.  Dokunmatik ekran yapıları sayesinde parmak ya da kalem dokunuşlarını kolaylıkla algılayabilirler. Ortalama bir kitap büyüklüğünde olan bu bilgisayarlar, kablosuzdur ve birçok bilgisayarın yaptığı işleri yapmada oldukça etkilidir. Günümüzde tablet bilgisayarlar keyifli vakit geçirmek, sosyal medya gibi uygulamaları kullanmak için tercih edilmektedir. Film izleme, müzik dinleme gibi hobileri karşılamada yeterlidir.

  r
 • r
r r

Bilgisayar Türlerine Göre Özellikleri Nelerdir?

r r

Bilgisayar özellikleri, bilgisayarın kullanım alanı, çeşidi ve işlevine göre farklılık gösterir. Masaüstü bilgisayar özellikleri, kasa ve monitörden oluşan parçalara sahiptir. Farklı ram kapasitelerine sahip modelleri ihtiyaca uygun bir şekilde tercih edilmede önemlidir. 120 GB ve 1 TB arasında depolama alanına sahip özellikleri vardır. Masaüstü bilgisayarları diğer bilgisayarlardan daha güçlüdür. Ayrıca gücünü yükseltmek için parçalarının değiştirilme imkânı da vardır. Genellikle işletim sistemi olarak Microsoft kullanılır. Bu da bilgisayarın hızında etkilidir. Oyun bilgisayarı özelliklerine bakılacak olursa şu şekilde ifade edilebilir. Öncelikle oyun bilgisayarlarının hızı diğerlerine göre daha yüksektir. Çözünürlük olarak da oldukça kaliteli görüntü hizmeti sunar.

r r

Laptop bilgisayar özellikleri ise notebooklara göre biraz daha geri planda kalmaktadır. Diz üstü bilgisayar çeşitleri içerisinde ilk üretilen cihaz olan laptoplar kütle olarak ağırdır. Bu yüzden notebook bilgisayarlar daha şık ve estetik tasarımları ile daha çok kullanıcıya hitap etmektedir. Buna ek olarak dizüstü bilgisayarlarda ekran çözünürlüğü ekran boyutu ile doğru orantılı tasarlanmıştır. Her modelin işlemcisi, ekran özelliği, sistem belleği gibi farklı özellikleri vardır. Bilgisayar konusunda pek çok marka geniş çaplı ürünler piyasaya sürmüştür. Teknolojik gelişmelere paralel olarak da her geçen gün farklı özellikte yeni nesil akıllı cihazlar üretilecektir. Bu yüzden en önemli özellikleri yazılım ve donanım özellikleridir. 

r r

Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

r r

Teknolojik gelişmenin yaşandığı çağda olunmasından dolayı hemen hemen herkesin bilgisayar ihtiyacı vardır. Evde, işte, okulda pek çok alanda iş ve işlemler yapılabilmesi için gerekli olan teknolojik cihazdır. Bu yüzden herhangi bir bilgisayar alırken iyi bir şekilde araştırılmalı, ihtiyaca en uygun olanı tercih edilmelidir. Donanım özelliklerinin iyi bir şekilde analiz edilmesi gerekir. Çünkü her bilgisayar farklı amaçlar için farklı özellikte üretilmiştir. İşletim sistemi bazı bilgisayarlarda sonradan yüklenmektedir. Bu yüzden bilgisayar alırken işletim sisteminin yüklü olup olmadığı da dikkat edilmesi gereken bir durumdur. 

r r

İyi Bir Bilgisayarın Özellikleri Neler Olmalı?

r r

İyi bilgisayar özellikleri kullanıcı işlemlerine göre değişkenlik gösterir. Performans bakımından güçlü ve hızlı bir bilgisayar her zaman ilk aranan özelliktir. Bu yüzden iyi bir bilgisayarın güçlü ve hızlı olması gerekir. ihtiyaca uygun bir şekilde İntel core i7 laptop gibi seçenekler oldukça güçlüdür. Taşınabilir bilgisayarlarda son yıllarda büyük mesafeler kat ederek gelişti. 

r r

Yüksek performans gerektiren programları çalıştırabilen bilgisayarlar üretilerek kullanıcılara sunuldu. İyi bir bilgisayarda ekran özellikleri de önemlidir. Piyasada yer alan bilgisayarlar genellikle 11 ve 17 inç ekran boyutundadır. En iyi yazılımları bünyesinde bulunduran bilgisayarlar performans olarak da güçlüdür. Son olarak iyi bir bilgisayarda, bilgisayarın beyni olarak adlandırılan işlemcisi hızlı olmalıdır. RAM kapasitesi 16 GB olan bilgisayarlar depolama alanı bakımından oldukça geniştir. 

r
r  
Yükleniyor...
Alt Kategoriler
Markalar
Nitelikler
Fiyat Aralıkları
-
Listeleme
Yükleniyor...