hamburger icon

İntel Anakart Nedir?

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte hayatın içerisine entegre olan bilgisayarların birçok bölümü bulunmaktadır. Bu bölümlerin uyum içerisinde, çalışması ile bilgisayarlar işlevlerini yerine getirebilirler. Bilgisayarın tüm parçalarının uyum içerisinde çalışmasını sağlayan ve bilgisayar için yapı taşı olan bazı donanımlar bulunmaktadır. Bu donanımların başında anakart gelmektedir. Anakart ne kadar başarılı olursa bilgisayarın performansı da doğru orantılı olarak başarılı olmaktadır. Bu nedenle bilgisayar kullanıcıları tarafından anakart son derece önemlidir.

Bilgisayarlarda maksimum verimi sağlamak amacıyla özenle tercih edilen anakartlar kadar bu anakartların işlemci ile uyumlu olması da önemlidir. Bu nedenle tercih edilen anakart ve işlemcinin birbiri ile uyumlu olması gerekir. 

En çok tercih edilen iki işlemci markası bulunmaktadır. Bu markalar AMD ve İntel’dir. İki işlemcinin performansı da bilgisayar kullanıcıları tarafından ilgi görmekte ve yakından takip edilmektedir. Bunun yanında AMD işlemcisine sahip olan bilgisayar kullanıcıların AMD uyumlu anakart, İntel işlemci kullanan bilgisayar kullanıcılarının ise intel uyumlu anakart tercih etmesi gerekmektedir. Bu bağlamda birçok anakart bulunmaktadır. Bu anakartlar amd anakart ve intel anakart olarak adlandırılmaktadır.

İntel Anakart Çeşitleri Nelerdir?

Bilgisayarın anakartı insan vücudundaki iskelet sistemine benzemektedir. Nasıl ki insan vücudundaki tüm organları iskelet sistemi düzen içerisinde tutuyorsa anakart da bilgisayar içerisindeki donanımları düzen içerisinde tutup çalışmasını sağlamaktadır. Bu nedenle doğru anakartı tercih etmek oldukça önemlidir.

İntel işlemciye sahip olan bilgisayar kullanıcılarının intel uyumlu anakart tercih etmesi gerekmektedir. Bu bağlamda birçok intel anakart çeşidi bulunmaktadır. Bu çeşitlilik bilgisayarların kullanım alanlarına uygun olarak tercihlerin yapılabilmesi için önemlidir.

İntel anakart çeşitleri şu şekilde sıralanmaktadır:

 • intel anakart ddr4

 • intel h61 anakart

 • i3 anakart, ddr5 anakart

 • i5 işlemci anakart

 • 4 nesil anakart

 • intel h55ms4g8 d3 anakart

 • intel 82801 anakart

 • intel lga 775 anakart

 • intel h67 anakart

 • intel h310 chipset

İntel işlemcisi ile uyumlu daha birçok anakart modeli bulunmaktadır. Ancak bu anakart modelleri içerisinde en çok tercih edilenleri yukarıdaki gibidir. İntel anakartları aynı özelliklere ve donanımlara sahip değildirler. Bunun en büyük nedeni bilgisayarların farklı kullanım alanı ve bu duruma bağlı olarak duyulan ihtiyaçlardır. Bu nedenle intel anakartları da farklı özelliklere ve donanımlara sahip olarak üretilerek farklı alanların, iş kollarının ihtiyaçlarını karşılamaktadırlar. 

İntel Anakart Özellikleri Nelerdir?

Bilgisayarlarda yoğun olarak iki işlemci kullanılmaktadır. Bu işlemcilerden biri AMD diğeri ise İntel işlemcidir. İntel işlemcisine sahip olan bilgisayar kullanıcıları bilgisayarlarının performansını artırmak amacı ile intel uyumlu anakarta ihtiyaç duyarlar. Bu bağlamda tercih yapacak ve intel anakart satın alacak bilgisayar kullanıcıları intel anakartların özelliklerini de çokça merak etmektedir. Özellikle de intel hm55 anakart özellikleri gibi bazı intel anakartların özellikleri ayrıca merak edilmektedir. 

İntel anakartların özellikleri şu şekildedir:

 • İntel anakartları intel işlemcileri ile %100 uyumlu olacak şekilde tasarlanmış ve üretilmiştir. Bu nedenle birlikte uyum içerisinde performans sergilerler.
 • İntel anakartları farklı iş kollarının ihtiyaçlarını da en doğru ve verimli bir şekilde karşılamak amacıyla farklı teknik özelliklere ve donanımlara sahip şekilde çeşitlendirilmiştir.
 • İntel anakartlardan maksimum verim alabilmek için bilgisayar kullanıcılarının ilk olarak hangi özelliklere ve donanımlara ihtiyaç duyduğunu net bir şekilde bilmesi gerekir.
 • İntel anakartlar oyun için maksimum verim ve performans sunan anakartlara sahiptir.
 • İntel anakartlar daha sonrasında güncellenerek özellikleri upgrade edilebilir.
 • İntel anakartlar ofis gibi çeşitli çalışma ortamlarında ihtiyaçları karşılamak amacıyla yeterli donanıma sahiptir.
 • İntel anakartlar bilgisayarın performans belirleyicisidir. Bu nedenle anakartın performansı bilgisayarın performansı ile doğru orantılıdır. 
 • İntel anakartın görevi güç sağlamak ve cihaza güç akışını yapmaktır.
 • İntel anakartlar tercih edilirken yüksek donanımlı anakart seçiminden ziyade kullanıcıların ihtiyaç duydukları özelliklere ve donanıma sahip olan anakartı tercih etmesi beklenir. İhtiyaç duyulmayan donanımlar güç ve maliyet açısından olumsuzluklara neden olabilmektedir.
 • İntel anakartların birçok farklı modeli bulunmaktadır. Bu model çeşitliliği sayesinde birçok bilgisayar kullanıcısı kendi isteklerine uygun olan ürünü bulabilir iken aynı zamanda bütçesine uygun olan ürünü bulmada da kolaylık sağlanmış olur.
 • İntel anakartların fiyatları anakartların özellikleri ve donanımları ile doğru orantılıdır.
 

İntel Anakart Fiyatları?

İntel işlemcisi ve be işlemci ile birlikte kullanılan intel anakartları bilgisayarlarda en çok tercih edilen donanımlar arasında yer almaktadır. Bilgisayar kullanıcılarından almış oldukları memnuniyet sonucunda ismini daha fazla duyurmaları sebebiyle yeni bir anakart satın almak isteyen bilgisayar kullanıcıları da intel anakart modellerine yönelmektedir. 

Yeni bir anakart sahibi olmak isteyen bilgisayar kullanıcılarının araştırıp inceleyeceği birçok husus bulunmaktadır. Bu hususlar bilgisayar ve işlemci ile uyumlu bir şekilde çalışan anakart sahibi olmak için son derece önemlidir. Bunların yanında tüketiciler için ürün özellikleri, donanımları kadar intel anakart fiyatları da önem taşımaktadır. Özellikle de kullanıcılar intel core i5 anakart fiyatları konusunu çokça merak etmektedir. Ancak bilinmelidir ki intel anakart fiyatları hakkında internet üzerinden net bir kanıya ulaşmak pek mümkün değildir.

İntel anakart modelleri yoğun çeşitliliğe sahiptir. Bu çeşitlilik içerisinde ürünlerin özellikleri, donanımları değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle internet ve çeşitli kaynaklardan yapılan araştırmalar sonucunda intel anakart başlığı altında net bir fiyat bilgisine ulaşmak pek mümkün bir durum değildir. Bunun yerine tercih edilecek olan intel anakart modeli üzerinden bir fiyat araştırması yapmak tüketicilere daha doğru ve net sonuçlar verecektir. 

İntel anakartlar konusunda fiyat performans ürünü arayan bilgisayar kullanıcılarının ilk olarak bilgisayarlarından beklentilerini belirlemeleri tavsiye edilmektedir. Yüksek donanım beraberinde yüksek maliyet de getirmektedir. Bu nedenle beklentilere ve ihtiyaçlara yönelik anakart tercihi yapmak maddi açıdan da kazançlı çıkmaya katkı sağlayacaktır.

İntel Anakart Hangi Cihazlarla Uyumludur?

İntel işlemcileri ile uyum içerisinde çalışan intel anakartlara sahip olmak isteyen birçok kullanıcı bulunmaktadır. Ancak bilgisayar donanımları konusu diğer konulara göre daha karmaşık ve bilgi isteyen bir alan olduğundan satın almadan önce doğru karar vermek adına araştırılma yapılması gerekmektedir. 

İntel anakartlar uyumlu cihazlar ile çalışırsa yüksek performans ve verim sağlayabilmektedir. Bu nedenle intel anakartlar ile çalışacak cihazları puzzle parçaları gibi düşünmek mümkündür. Bu puzzle parçaları birbirini tamamlarsa anlamlı bir bütün ortaya çıkacaktır. Bu bağlamda yeni bir anakart satın almak isteyen bilgisayar kullanıcıları intel anakartların hangi cihazlarla uyum içerisinde çalışacağını merak etmektedir. Özellikle de bazı anakart modelleri bu noktada daha fazla merak edilmektedir.

Kullanıcıların yoğun olarak merak ettiği işlemcileri için uyumlu intel anakartlar şu şekildedir:

 • i9 için anakart: İntel i9 için en uyumlu anakartlar Msi Meg Z390 Ace Soket 1151 DDR4 M.2 USB3.1 RGB ATX ve Gigabyte Z390 Aorus Elite DDR4 RGB M.2 Soket 1151 ATX olarak gösterilmektedir.
 • i5 9600k uyumlu anakart: İntel i5 9600k uyumlu anakart modeli ise MSI Z170A XPOWER GAMING TITANIUM EDITION ATX LGA 1151 olarak bilinmektedir.
 • i5 8400 uyumlu anakart: İntel i5 8400 uyumlu anakart modeli ise Asus Prime Z370-P ATX LGA1151 olarak tercih edilmektedir.
 • i5 2400 uyumlu anakart: İntel i5 2400 uyumlu anakart modeli İntel Xeon X3440-P7H55-M olarak bilinmektedir.

 
Yükleniyor...
Alt Kategoriler
Markalar
Nitelikler
Fiyat Aralıkları
-
Listeleme
Yükleniyor...