hamburger icon

AMD İşlemci Nedir?

AMD diğer adıyla Advanced Micro Devices, kişisel bilgisayarların işlemcilerini üreten bilgisayar işlemcisi firmalarından biridir. AMD aynı zamanda mikro işlem ve USB bellek üretimi de yapan bir firmadır. 1 Mayıs 1969 yılında faaliyete başlamıştır ve Windows’a uyumlu işlemci üretimi ile tanınmıştır. 
AMD’nin geliştirdiği ürün grubu arasında merkezî işlem birimi (CPU),grafik işleme ünitesi (GPU),anakart yonga setleri ve bunları uyumlu şekilde çalıştıran yazılımlar yer alır. AMD ilk dönemlerde sadece yarı iletken ve mikroişlemci gibi konulara yoğunlaştı. Daha sonra tersine mühendislik yöntemini kullanarak ürünlerini geliştirdi.
Genel olarak Intel platformları üzerine işlemciler üreten şirket, 1995 yılından itibaren AR-GE yatırımlarını artırmış ve kısa süre içerisinde kendi işlemci platformunu oluşturdu. AMD, atılımını devam ettirmek ve kendini geliştirmek adına 2006 yılında grafik alanında çalışan ATI’yi satın aldı ve GPU pazarına adım attı.
AMD’nin mikroişlemci alanında gelişme gösterdiği en dikkat çeken ürünü APU işlemci adı verilen işlemci serisidir. Açılımı "Hızlandırılmış İşlem Birimi" olan APU, merkezi işlem birimi (CPU) ve grafik işleme ünitesini (GPU) tek üründe birleştirir. APU İşlemciyi ve ekran kartını aynı ürün altında sunar. Bu teknoloji markanın Athlon ve Ryzen serisi işlemcilerinin bir bölümünde kullanılır.

AMD İşlemci Çeşitleri Neler?

AMD işlemci konusunda son yıllarda kendini geliştiren bir şirkettir. Bundan dolayı tercih edilenler listesinde ilk sırada bulunur. İşlemci olarak farklı harf ve sayılarla isimlendirilirler seriler çıkarır. Bu serilerin teknik özellikleri ve donanımları birbirinden farklıdır. AMD işlemci çeşitleri şöyledir:
  • AMD Ryzen 5,
  • AMD Ryzen 7,
  • AMD Ryzen 3,
  • AMD Ryzen 9,
  • AMD işlemci,
  • AMD Ryzen 3 300.
İşlemci çeşitleri farklı dönemlerde piyasaya çıkmıştır. Hepsinin kendine özgü özellikleri vardır. Kişiler isteklerine göre kendilerine uygun olan işlemcinin bulunduğu kişisel bilgisayarı seçebilirler. Bu işlemciler çıkarıldıklarında bütün özelliklerinin bulunduğu bilgilendirme yazıları da çıkar.
Bu şekilde konu hakkında bilgisi olmayan kişiler bile işlemci hakkında ki verileri okuyarak bilgi sahibi olabilir. İşlemcinin temelde iki çeşidi bulunmaktadır. Slot işlemciler eski tip iken soket işlemciler modern işlemci çeşidi olarak bilinir. Slot işlemcilerin boyutu ve görünümü bir RAM bellek gibidir. Slot üzerinde yer alırlar ve soğutucuları da bu slot üzerinde bulunur. Eski tip anakartla uyum sağlar. 
Soket işlemciler, daha ufak ve daha güçlü bir tasarıma sahiptir. Özellikle de 2000 sonrasında kullanılmaya başlanmıştır. Yeni tip anakart sisteminde, işlemcinin takılması için bir soket bulunur. Bu sokete işlemci takılabilir. Takılan işlemci aynı zamanda anakart üzerindeki veri yolları sayesinde veri aktarımı sağlar. Laptoplarda daha çok bu soket işlemciler kullanılır.

AMD İşlemci Özellikleri Nelerdir?

AMD işlemci kişilere farklı özellikler ve deneyimler sunar. Son dönemde yaygınlaşan ve beğenilen Ryzen serisi, kullanıcılara oyun deneyimi açısından kullanışlı ve kaliteli bir hizmet sağlar. AMD işlemciler, piyasadaki diğer işlemcilere göre -özellikle 4 çekirdekli ürünler- daha uygun bir fiyatla alıcıya sunulur.
Kaliteli hizmetleri uygun fiyata vermesi de AMD işlemcilerinin tercih sebebi hâline getirir. Ryzen serisinin en dikkat çeken özelliği akıcı bir oyun işleyişi sunmasıdır. Birçok üst düzey sistem meraklısı için oyunların, eşzamanlı olarak çalıştırdıkları birçok uygulamadan sadece biri olduğunu bilmek gerekir. 
Yayıncılar ve video oluşturucuları genelde performansı etkileyen Twitch, OBS ve diğer kayıt uygulamaları gibi yazılımlar çalıştırır. Ryzen‘in sunduğu 8 çekirdek ve yüksek IPC ile oyuncular, oyun deneyimini olumsuz yönde etkilemeksizin rahatça oynayabilir ve yayın yapabilir. Video kodlaması, şifrelemesi, Adobe Premiere Pro ve diğer yaratıcı yazılımlara güç sağlamak için güçlü donanıma güvenen içerik oluşturucular, Ryzen'ı tercih eder. Ryzen işlemcilerin özelliklerini şöyle açıklamak mümkündür:
  • Ryzen 3: 4 çekirdekli giriş seviye işlemciler.
  • Ryzen 5: 4 veya 6 çekirdekli orta seviye işlemciler.
  • Ryzen 7 ve Ryzen 9: 8, 12 ya da 16 çekirdekli üst seviye işlemciler.
  • Theradripper: 8, 12, 16, 24 ve 32 çekirdekli en üst seviye işlemciler.
İşlemciler yalnızca model bazında sınıflandırılmıyor. Her işlemci kendine ait ayrı bir model numarası taşıyor. Bu model numarası da ne kadar yüksek olursa, CPU o kadar güçlü anlamına geliyor. Örneğin bir Ryzen 3 1300X, Ryzen 1200’e göre daha güçlü bir işlemcidir, Ryzen 5 1400 ise Ryzen 2400G’den daha az güçlü bir işlemcidir. 
İşlemci tanımında kullanılan X ve G harfleri ise işlemci özellikleri hakkında bilgi verir. Sonunda X olan bir işlemci daha hızlı bir sürüm anlamına gelir. Örneğin Ryzen 1800X, Ryzen 1800’den biraz daha güçlü bir işlemcidir. Ayrıca bulunan G harfi ise grafik işlemciye sahip olduğunu gösterir. İşlemcinin model numarasında bulunan ilk rakam ise işlemcinin kaçıncı nesil olduğunu gösterir.

AMD İşlemci Fiyatları?

AMD işlemcileri diğer rakip işlemcilerden ayıran en önemli özelliği kaliteli hizmet sunması ve bu hizmetin uygun fiyat olmasıdır. AMD işlemci fiyatları uygun olması sayesinde sıklıkla tercih edilir. Kişisel bilgisayarda yüksek işlemci gerektirmeyen işler yapacak olan kişiler, AMD işlemcisinin 4 çekirdekli modellerini tercih ediliyor. 
Bu modeller piyasadaki diğer ürünlere göre oldukça uygundur. AMD işlemcisinin fiyat aralığı geniştir. En küçük işlerden en büyük oyunlara kadar hepsini karşılayacak kapasiteye sahiptir. İşlemcinin sunduğu veriler de fiyatını etkileyen etmenlerdendir. Yüksek veriye sahip oyun oynayan bir kişi ile normal günlük ofis işleri yapan bir kişinin tercih edeceği işlemci türü aynı değildir.
Oyun performansı ve grafik değerleri daha iyi olan işlemciler diğer işlemcilere göre daha yüksek tutarlara sahiptir. Aynı zamanda işlemcinin kaçıncı nesil olduğu ya da sunduğu hız konusunda da fiyat değişiklikleri olur. Yeni nesil işlemci fiyatları diğer işlemcilere göre farklıdır. Kişiler işlemci seçerken bütçelerini de göz önünde bulundurmalıdır. 
Oyun performansı yüksek olan işlemciyi tercih etmek isteyenler bütçe olarak diğerlerine göre büyük miktar ayarlamalıdır. Ucuza satılan işlemciler, kişilerin yoğun oyun performansı ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanabilir fakat sadece gündelik işler için bilgisayar kullanmayı tercih eden kişiler için uygun bütçeli işlemciler bulunur. Bu işlemcilerin fiyatı, hemen herkesin alabileceği seviyelerdedir.

AMD İşlemci Kullanım Alanları Nelerdir?

AMD işlemciler genellikle kişisel bilgisayarlarda kullanılır. Kişinin hangi işlemciyi hangi alanda kullanacağını bilmesi önemli bir konudur. Doğru işlemcinin doğru alanda kullanılmaması istenilen performansın elde edilememesine sebep olur. 
İşlemci tercihi yaparken önemli noktalardan biri de bütçedir. Kişinin bütçesine göre farklı işlemciler bulunur. İşlemcinin kalitesi ve performansıyla fiyatı doğru orantılıdır. Kişinin yapacağı iş yoğun işlem gerektiren işlerde yüksek seviyede bir işlemci tercih etmesi uzun vadede ek maliyetlere sebep olmaz. 
Ryzen 5 serisi ve üstü işlemciler, standart bir oyuncuya yeterken işi sadece metin, medya yürütme ya da web tabanlı uygulamalar olan kullanıcılar uygun fiyatlı Ryzen 3 serisine yönelebilir.

 
Yükleniyor...
Alt Kategoriler
Markalar
Nitelikler
Fiyat Aralıkları
-
Listeleme
Yükleniyor...