hamburger icon

Mouse Nedir?

Değişen ve gelişen teknoloji ile birlikte bilgisayarlar  birçok insanın hayatında oldukça önemli bir alana sahip olmaktadır. Ev,ofis, işyeri, okul gibi birçok yerde kullanıcıların hayatlarında yer edinmiş olan bilgisayarların en temel girdi birimlerinden birisi olan mouse aygıtı son zamanlarda adından sıkça söz ettirmektedir.Sessiz mouse, masaüstü ve dizüstü bilgisayarların kullanımını oldukça kolay kılan teknolojik ürünlerden biri olarak bilinmektedir. Bilgisayar faresi olarak da bilinen mouse,  gelişen ve değişen teknolojik ürünlerin birçoğunda kullanılmaktadır. Mouse; dizüstü, masaüstü, iPad ve benzeri teknolojik ürünlerin işletim sistemlerine uygun olarak üretilen bilgisayar aksesuarları olarak bilinmektedir. Mouse, bilgisayar kullanıcısına bilgisayarını daha konforlu bir şekilde kullanma olanağı sağlar.

1964 yılında Douglas Engelbart tarafından üretilen mouse, görünüş anlamında fareye benzediği için bilgisayar faresi olarak da bilinmektedir. Mouse, bilgisayarların girdi birimlerinden birisi olarak kabul edilmektedir. Kullanıcı mouse aygıtını avuç içinde tutarak ekrandaki imlecin hareketlerini kontrol edebilmektedir. Mouse ne demek  sorusuna kullanıcıların genelde verdiği yanıt bilgisayar kullanımını kolaylaştıran bilgisayar faresi olmaktadır. 

Günümüzde teknolojinin artması ile birlikte sadece işletim sistemi için değil kullanıcıların sahip olduğu hobiler içinde mouse kullanımı zorunlu aksesuar halini almaktadır. Mouse, temelde iki tuş ve tekerlekten oluşmaktadır. Gelişen teknoloji ile birlikte mouse modelleri de sürekli kendini yenilemekte ve gelişmektedir. Değişen ve gelişen mouse modelleri, kullanıcısına daha ergonomik, estetik ve işlevsellik kazandırmaktadır. Mouse, teknolojik ürünlerin  grafiksel ortamının yönetilmesine kolaylık sağlamaktadır.

Mouse Özellikleri Nelerdir?

Bilgisayar faresi olarak bilinen mouse, birçok bilgisayar modelleri için vazgeçilmez bir aksesuar olmuştur. Bilgisayar faresi çeşitli özelliklerle üretilen bilgisayar aksesuarları kategorisinde yer almaktadır. Kullanıcılarına büyük rahatlık sağlayan mouselar, işlevsellikleri bakımından kullanıcılarına zamansal büyük avantaj sağlamaktadır. Mouse modelleri de birçok üründe olduğu gibi kendini yenilemekte ve çeşitlenmektedir. Çeşitlenen mouse modelleri kullanıcısına farklı performanslar sunmaktadır. Kullanım alanına göre seçtiği mouse modelinin performansı kullanıcılar için son derece önem teşkil etmektedir. Kullanıcısının hangi el ile ürünü kullanacak olması bile mouse üretiminde önemli bir kriter sayılmaktadır. Mouse üretiminde malzeme kalitesi, algılama hızı gibi teknik özelliklere göre çeşitlenme mümkün olmaktadır.
Mouse Modelleri Nelerdir?
Kullanıcıların değişen istek ve ihtiyaçlarını karşılamak için üretici firmalar mouse modellerinde değişim ve gelişim yapmaktadır. Piyasada istek ve ihtiyaçlar doğrultusunda  kullanıcıyı tatmin edecek mouse çeşitlerine ulaşmak mümkün olmaktadır. Mouse modelleri oldukça geniş bir yelpazeye sahip olmaktadır. Mouse modelleri bağlanma ve hareketi algılama şekline göre iki ayrı kategoride sınıflandırılmaktadır.

Bilgisayara bağlanma şekillerine göre:

Kablolu Mouse:   Günümüzde birçok kablolu mouse modelleri bilgisayarlara USB portundan bağlanmaktadır. Kablolu mouse modelleri USB, seri port ve PS2 üzerinden bilgisayara bağlanabilmektedir. Mouse kablolu olduğunda kullanmaya dayalı kablo kısmında aşınma ya da kopma problemleri yaşanabilir.Bu durum kullanıcıya dezavantaj sağlamaktadır.

Kablosuz Mouse:   Kablosuz fare, küçük bir çipin bilgisayara takılması ile kullanıma hazır hale gelmektedir. Mouse kablosuz olduğunda mouse başı ve bilgisayar arasında görünen bir kablo olmadığından görsel olarak bir estetiklik oluşturmaktadır. Güç kaynağını pilden ve ya şarj edilerek sağlaması açısından da sınıflandırılmaktadır. Pilli kablosuz modeller kullanıcısına uzun ömürlü performans sağlamada yararlı olmazken şarjlı mouse modelleri kullanıcısına daha uzun vade de performans sağlamaktadır. Kablosuz mause modelleri kendi içerisinde de çeşitlenmektedir. Bu modeller şu şekilde sıralanabilir:

Kızılötesi fareler: Bilgisayar ile iletişiminde kızılötesi sistem kullanmaktadır. Bu fare türü kullanım kolaylığı sağlamadığı için günümüzde satılmamaktadır.

Bluetooth fareler:  Bu mouse modelinin çalışma mantığı sinyaller ile olmaktadır. Pilden aldığı güç yardımıyla verileri bilgisayara iletmektedir. En büyük dezavantajı pil ömrüne bağlı olarak kullanıcıya sunduğu performanstır. Pil ömrü azaldıkça veri gönderme sırasında sorunlar yaşayabilmektedir. Bluetooth farelerde bilgisayar ile mouse nesne girdiğinde performans etkilenmektedir. Wireless mouse  modeli ise araya nesne girse dahi performansı etkilenmez, kullanıcısına daha stabil performans sağlar.
Radyo dalgalı fareler: Bu fare modelinin kızılötesi fare modelinden tek farkı bilgisayar ile olan iletişimini radyo dalgaları sayesinde sağlamasıdır. Uzun mesafelerde dahi bilgisayar ile arasındaki iletişimi sağlayabilmektedir.
3D fareler: Yüzük gibi parmağa takılan bu mouse  modelinin üstünde üç tuş bulunmaktadır. Mouse modelinin üzerindeki kızılötesi ışık yardımı ile parmak hareketini algılamaktadır. Günümüze kadar verimli bir fare olmayı başaramayan fare modeli üzerinde geliştirme çabaları devam etmektedir.
Hareketi algılama şekillerine göre:
Mekanik fareler: Eski model mouse  türleri arasında yer almaktadır. Günümüzde hemen hemen hiç kullanılmayan fare modeli içindeki top vasıtasıyla hareketi algılayıp bilgisayara aktarmaktadır.
Optik fareler: Bu mouse  modeli farenin altındaki ışıktan gücünü sağlamaktadır. Farenin altındaki ışığın harekete karşı duyarlı olması sayesinde hareketin yarattığı  farklılığı bilgisayara iletmektedir. Kablolu ve kablosuz olmak üzere iki modelini kullanıcısının tercihine sunmaktadır. Optik fareler kendi içerisinde ikiye ayrılmaktadır:
Lazer Optik Fareler: Oyun severlerin en çok tercih ettiği mouse modelidir. En ufak hareketleri dahi algılayabilmektedir. Oyuncular tarafından en iyi mouse modeli olarak kabul görmektedir.
Ledli fareler: En yaygın fare türleri arasında olmaktadır. Led ışığın hareketleri algılaması ile çalışmaktadır.
 

Mouse Fiyatları?

Mouse fiyatları, ürünün teknik özellikleri ve markasına göre değişmektedir. Mouse üreticileri kullanıcının kullanım alanı tercihine göre müşterilerine birçok seçenek sunmaktadır. Kablolu mouse, kablosuz mouse modelleri bunlara örnek olarak gösterilebilir. Kullanıcının kullanım alanına göre seçeceği mouse  modeline ödeyeceği fiyat yelpazesi ürünün teknik özelliklerine göre değişmektedir. Mouse fiyatları kablosuz veya kablolu tercih edilen ürünlere göre de değişmektedir. Kablosuz Mouse fiyatları kendi içerisinde sunduğu çeşitlenmeden kaynaklı kablolu mouse fiyatlarına oranla daha yüksek olduğu görülmektedir.
Fare fiyatları ürünün DPI hızı, ağırlığı, yazılımı ve üstlerinde yer alan hafızalarına göre bir yelpaze oluşturmaktadır. Ürünün kullanıcısına sunduğu performans arttıkça fiyat aralığında da artış görülmektedir. Birçok alanda kullanıcısına konforlu kullanım olanağı sağlayan bilgisayar mouse modelleri her bütçeye uygun şekilde fiyatlandırılmaktadır.
 

Mouse Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Kullanıcılarına konfor ve verimlilik sağlaması açısından çok tercih edilen bilgisayar faresi  alımı yaparken dikkat edilmesi gereken belli hususlar bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi ilk olarak kullanıcı alacağı mouse modelini kullanacağı alanı iyi belirlemesi gerekmektedir. Kullanıcı mouse modelini kullanacağı alanı belirledikten sonra bu alana yönelik performans sağlayıcı ürünleri tercih etmelidir. Mouse tercihi yaparken kullanıcı kullanım süresini de göz ardı etmemelidir. Uzun süreli mouse kullanıcıları el rahatlığına ve sağlığına zarar vermeyecek ürünleri tercih etmelilerdir.
Mouse alırken kullanıcıların dikkat etmesi gereken bir diğer hususlar arasında sensör özelliği gelmektedir. Sensör mouse modelinin kullanıcısına sunduğu hızı etkilemektedir. Mouse alırken kullanıcı ürünün ergonomik olmasına da dikkat etmesi gerekmektedir. Kullanıcı kendi el ölçüsünü göre mouse tercihini yapmalıdır. Kullanıcı ürünü alırken markasına da dikkat etmelidir. Kendini mouse sektöründe kanıtlamış markaların ürünlerini tercih etmek kullanıcıya garanti imkanını da sağlamaktadır. Mouse modelinin malzeme kalitesi de ürünü alırken dikkat edilmesi gereken hususlar arasında kabul edilmektedir. Kullanıcı ürününü alırken satıcının güvenilirliğine de dikkat etmelidir. Güvenilir olmayan ve kullanıcıya garanti sağlamayan satıcılardan alınan ürünlerde kullanıcı problemler ile karşılaşabilmektedir.

 
Yükleniyor...
Alt Kategoriler
Markalar
Nitelikler
Fiyat Aralıkları
-
Listeleme
Yükleniyor...