hamburger icon

Kasa Nedir?

Bilgisayarın bileşenlerini bir arada tutan ve bu bileşenlere gerekli gücü sağlayan plastik ve metal bileşimden oluşan, bilgisayarın çalışması için gerekli olan ekipmanları bünyesinde bulunduran alete kasa denir.

Masaüstü bilgisayarların güç kaynağı olan kasalar; anakart, işlemci, ram, harddisk, ekran kartı, ses kartı, cd rom ve disket sürücüsü gibi tüm parçaları fiziksel darbelerden ve dış etkenlerden koruyan bir kutu görünümündedir. Üzerinde bir adet açma/kapama, bir adet yeniden başlatma ve bilgisayarın özelliğine göre bir tane de kilit düğmesi vardır. Arka kısmında soket boşlukları vardır. Daha önceleri slim kasa adı verilen yatık kasalar kullanılırken, gelişen ve değişen teknoloji sayesinde dik kasalar kullanılmaya başlanmıştır. Ev ve işyerlerinde masaüstü bilgisayarlar daha çok tercih edilmektedir.

İçinde bulunan güç kaynağı sayesinde 220 Voltluk şehir elektriğini 3,3 Volt, 5 Volt ve 12 Volt olmak üzere 3 farklı voltaj değerine indirir ve bileşenlere dağıtır. Böylelikle bilgisayarın tüm bileşenlerinin çalışmasını sağlar. Elektrik kesintileri veya gelen voltaj gücündeki dalgalanmalardan korunmak için kesintisiz güç kaynaklarına ihtiyaç duyulur. Farklı gereksinimlere karşı üretilen pc kasa çeşitleri; yerleşim yeri, boyutu, kasaya takılabilecek donanım sayısı, kasanın sağladığı güç gibi özelliklere göre değişir.

Kasa Çeşitleri Nelerdir?

Kasalar şekil ve yapı bakımından birbirinden farklı özelliklere sahiptir. Kişinin beklentilerine ve kullanım amacına göre değişen bilgisayar kasası, teknolojinin ilerlemesi ile farklı gereksinimlere adapte olmuştur. Belge saklama, program çalıştırma ve oyun oynamak için değişen donanım çeşitleri hazır kasa olarak üretilir. Oyuncu kasası olarak üretilen yüksek donanımlı kasa çeşitleri performans açısından çok güçlüdür. Kasa alımı yapılmadan önce toplama veya hazır kasa çeşitlerinden birinin seçilmesi gerekir. İçindeki parça ve donanıma kullanıcıların karar verdiği boş kasa türleri de vardır.  

Bu kasalar, belirli araştırma ve bilgi sonucunda bilgisayar parçalarının bir araya getirilmesi ile hazırlanır. Dolu kasa ise bunun tam aksine kullanıma hazır şekilde bulunan kasalardır. Tasarıma önem veren kullanıcıların tercih ettiği ışıklı kasa ve camlı bilgisayar kasası çeşitleri de vardır.Kullanıcıların en iyi bilgisayar kasası sahip olması için kullanım gereksinimlerinin farkında olması gerekir. Kasa çeşitleri bu gereksinimlere göre değişmektedir. 

Bilgisayarların temel donanımlarını soğutmaya ve hızlandırmasını sağlayan pervane şeklin sahip olan fanlar; 8, 12, 14 cm ve daha büyük boyutlardadır. Bilgisayarın ana ekipmanlarından olan işlemci ve ekran kartının fazla ısınmasını önlemek için vardır. Fanların boyutları arttıkça dönüş hızları ve çıkardıkları sesler azalır. Fanlar kasa arkasına, kasa önüne, kasanın açılabilen kenarına, kasanın üstüne ve kasanın altına takılabilmektedir. Kullanıcılar, yine kullanım eforuna bağlı olarak 6 fanlı kasa, 4 fanlı kasa ve 3 fanlı kasa çeşitleri arasından seçim yapabilmektedir. Kasa çeşitleri ise şu şekildedir;

 • Desktop Kasa: Masa üstüne yatay bir şekilde yerleştirilen kasa türüdür. Üzerine ekran konulması ve yer tasarrufu sağlaması yönünden tercih edilir. Günümüzde kullanımı yaygın değildir. 
 • Mini Tower Kasa: Kasa çeşitleri içerisinde yapısı en küçük olan kasa çeşididir. Dikey konuma sahiptir. Microatx ve Atx anakartlar için uygundur. 50-60 cm yüksekliği vardır.
 • Midi Tower Kasa: Günümüzde en yaygın şekilde kullanılan klasik kasa tipidir. Dikey konumdadır ve orta boy büyüklüğe sahiptir. Microatx ve Atx anakartlar için uygundur.
 • Full Tower Kasa: Kasa boyutları arasında en büyük yapıya sahip olan kasa çeşididir. Dikey konuma sahiptir. Microatx ve Atx anakartlar için uygundur. 60-90 cm yüksekliği vardır. 
 • Slim Kasa: Yatay ve dikey kullanım özelliğine sahip bir kasa çeşididir. Midi tower kasalar ile aynı özelliklere sahiptir.
 • HTPC (Home Theater Pc) Kasa: Diğer kasa modelleri arasında en pahalı olan kasa çeşididir. Genelde yatay konuma sahiptir. Televizyon, DVD, video kayıt cihazı, dijital fotoğraf görüntüleme gibi görevlerde kullanılmak üzere optimize edilmiş LCD panele sahip modern müzik seti görünümlü kasalardır.

Kasa Fiyatları?

Masaüstü bilgisayar kasası, model olarak farklı çeşitlere sahiptir. Kullanım amacına göre tercih edilen kasalar, dolu-boş veya ikinci el olarak satılır. Bilgisayar kasası fiyatları araştırılırken, bu üç seçenek arasında seçim yapılması gerekir. Bilgisayar performansının tamamını oluşturan kasaların, hızlı ve etik tepkiler verebilmesi için ekipmanlarının belirli özelliklere göre tercih edilmesi gerekir. 

Kasa fiyatları, istenen donanıma bağlı olarak ucuzdan pahalıya doğru çıkan bir ivmeye sahiptir. Kusursuza yakın oyuncu kasaları çok hızlı olmasından ötürü yüksek maliyetlerde satışa sunulur. Ucuz kasa tipleri genellikle boş alıp uygun fiyata mal edilen veya ofis bilgisayarı olarak geçen yavaş ve orta segment işlemcilere sahip kasalardır

Kasa Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yeni bir kasa satın alırken anakart, işlemci, ekran kartı ve RAM gibi performansı doğrudan etkileyen bileşenlere dikkat edilmesi gerekir. Kasanın kapladığı alan, sistemi, eklentiler, ısınma ve toz gibi sorunlar kasa alımlarında ön plana çıkan başlıklardır. 

 • Boyut: piyasada satılan kasa çeşitleri birçok boyuta ayrılmaktadır. Bu boyutlar arasından kişiye uygun tercihlerin yapılması gerekir. 
 • İç Hacim: Seçilen kasanın ekipmanlarının kasa içerisinde ki alanda boşluk kalacak şekilde yerleştirilmiş olması gerekir. Dar alanlarda ekipmanlar fazla ısınmaya maruz kalmaması için iç hacme dikkat edilir.
 • Fan: Sağlıklı bir hava akımı için yeterli fan desteğinin olup olmaması kontrol edilir. Yeterli destek yoksa takılabilir fan adedi incelenir.
 • Toz Filtresi: Kasanın temel amacı, ekipmanları dış tehditlerden korumaktır. Tehditler arasında yer alan toz tanelerinin açık alanlardan girmemesine dikkat edilir.
 • İç Montaj: Ekipman sabitlenmesinde kullanılan vida veya klips farkına dikkat edilir. Klipsli tutamaçlar, daha kurulumda daha verimli sonuç sağlar.
 • Kasa İçi Kablo: Kasanın iç yapısında bulunan kabloların, fandan uzak bir şekilde toplu durması gerekir. Isınma, tozlanma gibi konularda fayda sağlar.
 • Güç Kaynağı: Elektrik arızaları için güç kaynaklı kasa modellerinin tercih edilmesi gerekir. Güç kaynaksız kasa türleri kesintilerde olumsuz sonuç yaratmaktadır. Sonradan temin edildiğinde ise fazladan masraf oluşturur.
 • Sürücü Yuvaları: Tercih edilen kasada yeteri kadar yuva olmasına dikkat edilir.
 • Soket Konumu: Bağlantı cihazlarının kolay ulaşım sağlanacak konumda olması önemlidir.
 • Tasarım: Alınan kasalar, boyut olarak göze çarpıyorsa alanda şık, ergonomik ve estetik durması önemlidir. 

Kasa Kaç Watt Olmalıdır?

Türkçesi bilgisayarın güç kaynağı olarak adlandırılan power supply kasa seçimlerinde ihtiyaçtan ziyade daima yüksek birimlerin seçilmesi önerilir. Güç kaynağı ünitesinin (PSU) görevi, tüm sisteme güç sağlamaktır. Sistemin teknik detayları her kasa türü için değişim gösterir. Bu yüzden kasanın ihtiyacı olan güç kaynağının seçilmesi gerekir. Karmaşık sistemler daha fazla güce ihtiyaç duyar. Özel sıvı soğutmalı, üst düzey anakarta ve çift GPU'ya sahip bir masaüstü bilgisayar, daha basit bir sisteme kıyasla daha yüksek watt sağlayan güç kaynağına ihtiyaç duymaktadır. 

Kasaların güç değerleri belirli hesaplayıcılar ile öğrenilebilmektedir. Alınan sistemde 500 watt kullanılacağı düşünüldüğünde rahatlık sağlaması ve gelecekte uygulamaların yükselme imkânından dolayı 600w psu kasa veya 650 watt çıkışlı bir PSU seçmek daha mantıklıdır. Yüksek watt çıkışı kavramı duruma bağlı olarak sistemin ihtiyacına göre değişim gösterir. İhtiyaç duyulan watt gücüne sahip, özellik açısından zengin ve yüksek verimli güç kaynaklarının seçilmesi önerilir.

Yükleniyor...
Alt Kategoriler
Markalar
Nitelikler
Fiyat Aralıkları
-
Listeleme
Yükleniyor...