hamburger icon

Kablosuz Klavye Nedir?

Kablosuz klavye, bluetooth teknolojisi ve USB girişi ile çalışan bilgisayar dış donanımıdır. Üzerinde harflerin, rakamların ve çeşitli yer işaretlerinin yer aldığı PC klavyesi, geniş kullanım alanına sahiptir. Son yıllarda popüler olan bilgisayar oyunları, oyuncular tarafından genellikle sağlam ve güçlü bilgisayarlar üzerinde oynanılmayı tercih edilmektedir. Bu yüzden kullanıcılar çeşitli donanım araçlarını toparlayarak hızlı hizmet veren bir bilgisayar oluştururlar. Bu donanım araçlarından biri de kablosuz gaming klavye çeşitleridir. 
Klavyeler bilgisayara komut veren harici bilgisayar bileşenlerinden biridir. Çeşitli kullanım alanlarını destekleyen farklı türde pek çok kablosuz klavye üretilmiştir. Gelişen teknoloji ile birlikte hayata giren kablosuz klavyeler, tasarımsal olarak da ergonomik şekle sahiptir. Bilgisayar, televizyon ve tablet gibi ürünler ile uyumlu olan bluetooth klavye çeşitleri ihtiyaca göre kolaylıkla seçilir. 
Kablosuz oyuncu klavyesi tasarım olarak standart klavyelerden farklıdır. Çok dayanıklı olan bu ürünler klavyeyi yoğun olarak kullananların ilk tercihidir. 
Her tuşunun altında switch adlı birer metal yay barındıran kablosuz mekanik klavye, komutları daha hızlı göndermektedir. Mekanik klavyelerin bu özelliği, oyunculara avantaj sağlamaktadır. Bu aletlerin diğer bir tercih nedeni ise bazıları tarafından estetik bulunmasıdır. Ayrıca bu klavyeler, görece uzun ömürlüdür.

Kablosuz Klavye Çeşitleri Nelerdir?

Günümüzde yoğun kullanım alanına sahip olan kablosuz klavye modellerinin birçok çeşidi mevcuttur. Kullanım amacına ve gösterdiği performansa göre şekillenen bu çeşitler farklı tasarımları ile de göz doldurur.  Bu çeşitlerdeki klavye, bluetooth özelliği ile bilgisayarlara bağlanarak komut gönderir. Böylelikle hem işlevsel hem de fonksiyonlu olması bakımından ofis klavyesi olarak da sıklıkla kullanılır. 
Klavyenin yaygın türleri, F ve Q’dür. F klavye Türkçe klavye olarak bilinir. Türkiye’de kamu kurum ve kuruluşlarında F klavye tercih edilir. PC klavye çeşitlerinden diğeri olan Q klavye ise dünya üzerinde en çok kullanılan klavye çeşididir. Bu yüzden küresel çapta tercih edilen bir modeldir. 
Kablosuz klavye, hızlı performans sergilemek isteyenler için ideal bir klavyedir. Kablosuz klavyelerden bahsederken Logitech’in Craft modeline değinmek gerek. Klavyenin sol üstünde bulunan crown tekerleği, birçok işlemi daha hızlı yapmaya olanak tanır. Tekerlek, yaratıcılığa ilişkin uygulamalarda, örneğin Adobe Photoshop’ta, görselin parlaklığının hızlıca değiştirilmesini sağlar.
Metni büyütme gibi işlemlere olanak tanıyan tekerlek, daha birçok alanda kullanıcı deneyimi yaşatır. 

Craft’ın da dâhil olduğu ışıklı klavyeler, geceleri bilgisayar kullanımında kullanıcılara kolaylık tanır. Dizüstü bilgisayarlara yerleşik gelebilen klavye ışığı, karanlıktaki kullanıcının tuşları görmesini sağlar. Diğer yandan bu ışıkların seviyesi, ihtiyaca göre ayarlanabilir özellikte. Bir de günümüzün popüler aletlerinden RGB ışıklı klavyeler mevcut. Bu klavyeler, genelde, oyuncular tarafından tercih edilir. Bazı oyuncu laptoplarında yerleşik olan bu klavyeler, masaüstü kullanıcılarının da seçeneği olur. Bu klavyenin standart ışıklı klavyelere göre farkı, renk tonlarını bir arada barındırmasıdır. RGB ışıklı klavye modellerinin kırmızı, sarı, yeşil, mor gibi geçişli renkleri, kullanıcılarına adeta görsel bir şölen sunmaktadır.
Kablosuz gaming klavye son zamanlarda popüler olan çeşitlerinden biridir. Oyun deneyimini maksimum seviyeye çıkarmada etkili bir türdür. Özel olarak tasarlanmış tuşları, oyuncuların kolay kullanmasını sağlar. Özellikleri sayesinde bilgisayara komutlar daha hızlı iletildiği için oyun severler bu modelleri tercih ederler.

Kablosuz Klavye Fiyatları?

Kablosuz klavye fiyatları, klavyenin sunmuş olduğu özelliklere göre değişir. Aynı şekilde kablosuz klavye üreten markaların tasarımsal özellikleri de fiyatlandırmada etkilidir. Her klavyenin sunmuş olduğu hizmet farklıdır. Kullanıcılar ihtiyacı doğrultusunda, amacına hizmet edecek en iyi klavye seçeneğini uygun fiyat aralığında kolaylıkla bulabilir. Ürünü verimli şekilde kullanabilmek için klavyenin özellikleri iyi bir şekilde araştırılmalıdır. 
Kablosuz mini klavye modelleri tabletler için kullanılabilir. Boyut olarak standart klavyelerden küçük olduğu için fiyat konusunda da onlara göre düşüktür. Klavyenin şekli, tasarımı, özellikleri, bağlantı türü, kablolu ya da kablosuz oluşu gibi özellikler de fiyat konusunda çeşitlenmesinde etkilidir. 
Oyun oynayanların tercih ettiği kablosuz mekanik klavye modelleri çeşitli özellikleri bünyesinde barındırdığı için fiyat olarak yüksektir. Aynı şekilde logitech klavye kablosuz fiyatları da geniş özelliklere sahip olduğu için yüksektir. Bu tarz klavyelerin tasarım ve kullanım kolaylığı bakımından da farklılık gösterdiği bilinir. Uzun süre ekran karşısında tuşlara basılı kalan ellerin konfor için yapılan destekleyici parçaları mevcuttur. Bir bütün olarak düşünüldüğü için standart kablosuz klavye fiyatları oyuncu klavyelerinden daha uygun piyasalarda bulunur.

Kablosuz Klavyenin Özellikleri Nelerdir?

Klavyeler kullanım amacına paralel olarak çeşitli özellikleri bünyesinde barındırır. Ofis klavyesi olarak kullanılan klavyeler genellikle standart özellikte üretilen modellerdendir. Kablosuz klavye modellerinde bulunan bluetooth özelliği ile cihazlara kolayca bağlanabilir. Bazı modellerde bağlantı için adaptör bulunur. Bu adaptöre USB kolayca takılarak bağlantı sağlanır. Bazı modellerde ise bağlantı bluetooth ile sağlandığı için adaptör bulunmaz. 
Kablosuz klavye modelleri standart ve kablosuz mekanik klavye olarak ikiye ayrılır. Standart olanlar herkesin bildiği normal kullanımı olan çeşitlerdir. Mekanik klavyeler ise özel tasarım özelliklerine sahiptir. Mekanik klavye algılamada, daha hassas olabilmektedir. Böylelikle hızlı işlemler gerçekleştirmek isteyenler, mekanik klavye tercih edebilmektedirler. Ayrıca kablosuz oyuncu klavye olarak da kullanılan mekanik klavyelerden çıkan sesler, oyuncunun yaptığı işlemler hakkında bilgi verir. 
Kablosuz klavyelerin mini modelleri, boyut olarak küçük ebatlıdır. Bu modeller kolaylıkla elde taşınabilir. Akıllı televizyonlarda kullanılan mini klavyeler kullanım bakımından da pratiktir. Bazı wireless klavye çeşitlerinde touchpad özelliği bulunur. Bu özellik klavyeye mouse olmadan kullanım imkânı verir. Ayrıca birçok kablosuz klavye üzerinde multimedya özellikleri bulunur. Bu özellikler sayesinde ses açma ve kapatma gibi işlemler kolaylıkla yapılabilir.
Kablosuz mini klavye televizyon, tablet ve akıllı cihazlarda kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Bu tarz klavyelerde kullanılacak cihaz ile uyumuna dikkat edilerek alınması son derece önemlidir. Klavye, kablosuz olarak kullanıldığı için bluetooth bağlantı özelliği olan cihazlar ile uyumlu çalışır. Ek olarak kablosuz mini klavye dokunmatik olarak da tasarlandığı için kullanımı oldukça işlevsel özelliklere sahiptir. 

Kablosuz Klavye Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Kablosuz klavye seçimi yaparken klavyenin özellikleri iyi analiz edilmelidir. Kullanım amacını ve ihtiyacını karşılayacak klavye özellikleri önemlidir. Çünkü yapılan işlerin ve beklenilen performansın maksimum seviyeye ulaşması için wireless klavye seçimi uygun olacaktır. Aynı şekilde seçilen klavyenin kullanılacak cihaz ile uyumuna dikkat edilmesi gerekir.
Logitech’in kablosuz klavyeleri, oyuncuların da tercih ettiği ürünlerdir. Bu klavyeler bilgisayara hızlı komut verdiği için kullanılır. Farklı tasarımları sayesinde standart klavyelerden ayrılan bu klavye ışıklı modelleri ile de göz doldurur. Aynı şekilde kablosuz gaming klavye modelleri, tasarımı sayesinde az yer kaplar. Böylece kullanırken alanın daralmasına engel olur ve rahat kullanım sağlar.
Klavyenin kullanım amacı ne ise tercih de o yönde yapılmalıdır. Küçük klavye, sık seyahat eden ya da çalışma ortamında sabit olmayan kişilerin tercihi olabilir. Aynı şekilde kablosuz PC klavyesi, bilgisayarda kullanıp kablo kalabalığını istemeyenlerin de tercihi olabilir. Özellikle oyun oynayanların sık tercih ettiği kablosuz mekanik klavye, ekstra işlev, ek tuşlar ve özel aydınlatma seçenekleri göz önünde bulundurularak seçilir.
Wireless klavye modellerinin en önemli avantajlarından biri taşınabilir olmasıdır. Aynı şekilde katlanabilir seçeneklerinin olması da artı avantaj sağlamaktadır. Klavye kablosuz özellikte olduğu zaman bağlantı türü önemlidir. Bağlantı türlerinden hangisinin ihtiyaca uygun olduğu karar verilirse klavye seçimi daha kolay olacaktır. Son olarak kablosuz klavye çeşitlerinde şarj süreleri farklılık gösterir. Özellikle kablosuz gaming klavye kullanıcılarının şarj süresi uzun olan çeşitleri tercih etmesi önerilir.
 
Yükleniyor...
Alt Kategoriler
Markalar
Nitelikler
Fiyat Aralıkları
-
Listeleme
Yükleniyor...