hamburger icon

AMD Anakart Nedir?

Anakartlar, bilgisayarların en önemli bileşenlerinin başında gelmektedir. İnsan vücudundaki iskelet sistemi ile hemen hemen aynı göreve sahip olan anakartlar bilgisayarın parçalarını bir arada tutmaktadır. Bu nedenle en güçlü anakart beraberinde en güçlü bilgisayarı getirmektedir.  Bu durumun bilincinde olan bilgisayar kullanıcıları bilgisayarları ile uyumlu ve başarılı anakart arayışına girerler. Bu bilgisayar kullanıcıları tarafından çokça tercih edilen anakartlardan arasında ilk sıralarda amd soket anakart gelmektedir.

Amd kelimesinin açılımı ‘Advanced Micro Devices’ olarak bilinmektedir. Amd, Amerika merkezli oldukça popüler ve başarılı bir mikroçip üretici firmasıdır. 1969’da Kaliforniya’da kurulan şirket üretmiş olduğu donanım ekipmanları ile birlikte son yılların en başarılı donanım üreticileri arasına girmeyi başarmıştır. Bu nedenle Amd bünyesinde üretilen anakartlar da bilgisayar kullanıcı arasında son derece popülerdir. Bu anakartlar amd anakart olarak adlandırılmaktadır. 

AMD Anakart Çeşitleri Nelerdir?

Birçok bilgisayar kullanıcısı kendi bilgisayarı ile uyumlu şekilde çalışacak, farklı özelliklere sahip anakart ekipmanına ihtiyaç duyar. Bu bağlamda amd anakartları her bilgisayar kullanıcısının istek ve ihtiyaçlarını karşılamak adına çeşitlendirilerek üretilmiştir. 

Amd anakart satın almak isteyen ve satın alacağı anakartın özellikleri hakkında bilgi toplayan bilgisayar kullanıcıları tarafından merak edilen amd anakart modelleri şu şekilde sıralanmaktadır:

 • am4 anakart

 • b450 anakart

 • a320 anakart

 • x570 anakart

 • ddr5 anakart

 • b560 anakart

 • z590 anakart 

 • b460 anakart

 • amd mini itx anakart

 • anakart ddr3 amd

Bilgisayarların doğru bir biçimde çalışabilmesi ve bilgisayar kullanıcılarının bilgisayardan maksimum verim alabilmesi için tercih ettikleri anakartların da istek ve ihtiyaçlarına cevap verebilecek özelliklerde olması gerekir. Bu nedenle amd anakart satın alırken bilgisayar kullanıcılarının anakartın doğru özelliklere sahip olup olmadığına dikkat etmesi beklenir.

Ofis ortamında kullanılan anakartlar ile oyun için kullanılan anakartlar aynı donanımlara sahip değildirler. İki alanın da ihtiyaç duyduğu özellikler birbirinden farklıdır. Bu nedenle üretilen anakartların özellikleri de ihtiyaç duyulan özellikler eklenerek veya fazlalık olan özellikler çıkarılarak meydana getirilir. 

Amd anakart modelleri arasında tercih yaparken bilgisayar kullanıcılarının en çok dikkat ettiği husus tercih edilen anakartın yüksek donanıma sahip olmasıdır. Ancak bu yanlış bir kanıdır. Gereksiz donanımlar bilgisayar kullanıcısına gereksiz maliyet çıkaracaktır. Bu nedenle amd anakart satın alacak olan bilgisayar kullanıcısının ilk olarak hangi donanımlara ihtiyaç duyduğunu bilmesi ve bunun üzerinden hareket ederek kendi ihtiyaçlarını en doğru şekilde karşılayan amd anakart modelini tercih etmesi gerekir. 

AMD Anakart Özellikleri Nelerdir?

Amd anakart modelleri bilgisayar kullanıcıları tarafından yoğun olarak tercih edilen anakartlar arasında yer almaktadır. Bu durumun nedeni amd anakartlardan tüketicilerin memnun olmasıdır. 

Amd anakartların beğenilmesi ve tercih edilmesi sonucunda bu anakart modellerinden haberdar olan bilgisayar kullanıcıları yeni bir anakart satın almadan önce amd anakartlar hakkında bilgi sahibi olmak istemektedir. Bu bağlamda anakartların özellikleri araştırılmaktadır. 

Amd anakartların özellikleri şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Anakartlar yüzeylerinde 6 terabayt veya 6 terabayttan daha fazla depolama alanına sahip olurlar.
 • Anakartlar bilgisayarların çalışabilmesi için hayati öneme sahiptirler. Bu nedenle doğru tercihler ile bilgisayara uyumlu anakartlar tercih edilmelidir.
 • Anakartlar bilgisayarların birçok noktasını birbirine bağlamakla sorumludurlar. Bu nedenle bozulmaları veya herhangi bir hasar almaları durumunda bilgisayarda bütün bir arıza meydana gelir.
 • Amd anakartlar bilgisayarların farklı kullanım alanları ve bu kullanım alanlarının farklı ihtiyaçları olduğunun bilinci ile farklı teknik özelliklerle donatılarak üretilmekte, kullanıcılara sunulmaktadır. Bu bağlamda her amd anakartın kendi teknik özellikleri bulunmaktadır.
 • Amd anakartlar ofis ortamında kullanılan bilgisayarlarda tercih edilebileceği gibi oyun gibi yüksek çözünürlük ve çeşitli donanıma ihtiyaç duyulan bilgisayarlarda da tercih edilebilmektedir.
 • Amd anakartları modelleri arasında çeşitlilik son derece fazladır. Bu çeşitlilik sayesinde bilgisayar kullanıcıları kendi tercihlerine uygun modeli bulmanın yanında maddi olarak da kendileri için ideal anakartı bulabilirler.
 • Amd şirketinin geliştirmiş olduğu ve hem daha önceki işlemciler hem de rakip işlemcilerden daha yüksek verim ve performansa sahip bir işlemci bulunmaktadır. Bu işlemci Ryzen olarak adlandırılmaktadır. Ryzen işlemcilerde kullanılan anakartlar ise ryzen anakart olarak bilinir. Ryzen serisinin farklı modelleri bulunur. Bu modeller Ryzen 3, Ryzen 5, Ryzen 7, Ryzen 9 ve Threadripper şeklindedir. Ryzen 3 modeli 4 çekirdekli giriş seviyesine uygun işlemcilerdir. Ryzen 4 modeli orta seviye olarak adlandırılan ve 4-6 çekirdekli işlemcilerdir. Ryzen 7 ve 9 ise üst seviye olarak adlandırılmaktadır. 8-12-16 çekirdekli işlemciler için Ryzen 7 tercih edilmektedir. Threadripper ise en üst segmenttir. 8-12-16-24 ve 32 çekirdekli sistemler için Threadripper oldukça uygundur.

 • Amd anakartlarının donanımsal özellikleri arttıkça fiyatları da artış göstermektedir.

 • Amd anakartlarının donanımlarının seviyelere uygun olması bilgisayar kullanıcılarının da doğru kararlar verebilmesine katkı sağlamaktadır.

AMD Anakart Fiyatları?

 

Özellikle de son dönemlerde adından sıkça söz ettiren Amd bünyesinde geliştirilen ve üretilen amd anakartlar yoğun ilgi görmektedir. Bu ilgiye bağlı olarak anakartı yeterli gelmeyen, anakartını güncellemek isteyen bilgisayar kullanıcıları tarafından amd anakartları son derece merak edilmektedir. Bu bağlamda ürünün özelliklerini araştıran kullanıcılar amd anakart fiyatları hakkında da araştırma yapmaktadır.

Amd anakartlarının fiyatları konusunda araştırma yapan birçok bilgisayar kullanıcısı beklemiş olduğu net cevaba ulaşamamaktadır. Bu durumun nedeni amd anakartlarının son derece fazla çeşitliliğe sahip olmasıdır. Amd anakartlarının fiyatları ürünün özelliklerine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle amd ekran kartlarının fiyat bilgisi genel bir tanı ile tüketicilere sunulmamaktadır. Bilgisayar kullanıcılarının amd anakartları fiyatları hakkında net bir bilgi elde edebilmesi için ilk olarak tercih edecekleri anakart modeline karar vermiş olmaları gerekmektedir. Bunun sonrasında ürün fiyat bilgisine ulaşmak daha mümkündür.

AMD Anakart Hangi Cihazlarla Uyumludur?

Amd anakartlar satın alındığında kullanılacak olan cihazlarla uyumlu olması beklenir. Bu nedenle amd anakartların hangi cihazlarla uyumlu olduğu merak edilen hususlar arasında yer almaktadır. 

Amd anakartların uyumlu olduğu cihazlar satın alma işlemi öncesinde mutlaka araştırılmalıdır. Kullanıcılar tarafından en çok merak edilen modeller ve uyumlu oldukları cihazlar ise şu şekildedir:

 • Amd ryzen 5 1600x anakart: Amd ryzen 5 1600x genellikle oyun amaçlı kullanılan sistemler arasında yer almaktadır. Bu nedenle MSI X 470 Gaming Pro Carbon AC ATX AM4 ve Gigabyte X 470 AORUS Ultra Gaming ATX AM4 cihazları ile uyumludurlar.

 • Amd ryzen 7 3700x için anakart: Amd ryzen 7 3700x için uygun olarak görülen anakart modeli MSI 550-A Pro AMD AM4 DDR4 ATX modelidir.

 • Amd ryzen 3 2200 g uyumlu anakart: Amd ryzen 3 2200g ile uyumlu anakart modeli ise Gigabyte B450M S2H AMD AM4 DDR4 Micro ATX olarak gösterilmektedir.

 • Amd ryzen 7 2700x anakart: Amd ryzen 2 2700x anakart modeli için en uyumlu ürün Gigabyte B540 Gaming X AMD 450 3600 Mhz (OC) DDR4 olarak bilinmektedir. 

Amd anakartlarının verimli olabilmesi için kullanılacak cihazlarla uyum içerisinde çalışması önemlidir. Bu nedenle anakart ile uyumlu cihazlar satın alınmalıdır. Aksi halde elde bulunan ürünler ne kadar iyi olursa olsun verimli sonuçlar elde edilemez.

Yükleniyor...
Alt Kategoriler
Markalar
Nitelikler
Fiyat Aralıkları
-
Listeleme
Yükleniyor...