hamburger icon

Klavye Nedir?

Klavye, üzerinde birçok tuşun yer aldığı bilgisayarın dış donanımlarından biridir. Üzerinde bulunan harfler, rakamlar, semboller bilgisayar ekranına yansır. Bilgisayarın temel yönlendirme birimleri klavye-mouse ikilisidir. Bilgisayar üzerinde yapılan bazı işlemler, bu iki donanım parçaları ile gerçekleştirilir. Aynı şekilde bilgisayar klavye ve fare ile yönlendirilir ve kontrol edilir. Bu yüzden oldukça önemli ve gerekli parçalardır.
Bilgisayar klavyesi üzerinde yer alan tuşların her birinin kodu vardır. Tuşlara basıldığı zaman bu kod, bilgisayar CPU’su tarafından bilgisayarın belleğine aktarılır. Temel çalışma prensibi bu şekilde olan klavye tuşları, bilgisayarda birçok işlem yapmak için kullanılır. Ayrıca klavye, üzerinde bulunan tuşların dizilişine göre F, Q (QWERTY),AZERTY, gibi çeşitleri bulunmaktadır. Bütün çeşitler aynı işlemleri gerçekleştirse bile oyun, ofis kullanımı ve yazı yazma gibi kullanım alanlarına uygun bir şekilde tasarlanan klavyeler olduğu için tercihe bırakılır.
Klavye analiz edildiği zaman günümüzde farklı amaçlı pek çok klavye kullanıldığı görülmüştür. Klavyeler bilgisayar üzerinde yazı yazma aracı olarak görülse de çok daha fazla işlevi vardır. Ayrıca kullanım bakımından da son teknoloji ile üretilen tasarımlar el ve bilek yapısına zarar vermeyen niteliktedir. Her alanda kullanıma uygun olan bilgisayar klavyesi boyut olarak da kullanıcının ihtiyacını karşılayacak şekilde üretilmiştir.

Klavye Çeşitleri Nelerdir?

Günümüzde her alanda yaygın olarak kullanılan bilgisayarların önemli donanımlarından biri klavyelerdir. Klavye tuşları dizilişine göre F ve Q, QWERTY, AZERTY klavye olarak çeşitlere ayrılmış. Yapısına göre ise standart klavyeler, multimedya klavyeler ve optimum klavyeler, laptop klavyesi, esnek klavye, mini klavye gibi türleri vardır. Hepsinin işlevi aynı olmasına rağmen kullanım şekli ve sunduğu hizmet özellikleri farklılık gösterir. Bilgisayar ile klavye arasında çift taraflı bir ilişki olduğu için tüm modellerin tasarımsal özellikleri ve üzerinde bulunan tuş sayıları değişebilir.
Tüm iş ve işlemlerde ya da oyun amaçlı kullanılan başlıca bilgisayar klavyesi ve işlevleri şöyledir:
Q Klavye: Klavyenin sol üst köşesindeki Q işaretinden bu isimle anılır. Kısaca Q harfi ile başladığı için Q klavye denilmiş. Klavyenin sol üst köşesinden sırasıyla beş harfin yan yana gelerek oluşturduğu QWERTY ifade eder. Dünya üzerinde konuşulan tüm dillere uygun tasarım özellikleri vardır. bu yüzden dünyada en fazla kullanılan klavye türüdür.

F Klavye: Türkçe dilinden yola çıkıp tasarlamış bir klavyedir. Türkçede hangi harf daha çok kullanıyorsa parmak dizaynı ona göre hazırlanmış harf sırasına sahiptir. Türkiye’de kamu kurum ve kuruluşlarında kolay kullanımından dolayı bu klavye tercih edilir. F klavyede amaç kısa sürede mümkün olduğunca en fazla kelimeyi yazmaktır.

Mekanik Klavye: Oyun oynayanların kullandığı bir klavyedir. Mekanik klavye normal klavyelerde farklı her bir tuşun bağımsız anahtarları mevcuttur. Bu yüzden tepki süreleri düşüktür. Özellikle oyuncular dayanıklı olmasından dolayı kullanırlar. Bu durumda oyun esnasında rakiplerine karşı avantaj sağlar. 
AZERTY Klavye: Klavyenin sol üst köşesindeki harf dizimi A, Z, E, R, T, Y şeklindedir. ismini bu özelliğinden alan AZERTY klavyeler Avrupa’da yaygın olarak kullanılır.

Klavye Fiyatları?

Klavye fiyatları, klavyenin gösterdiği performans, kablo ya da kablosuz oluşu,  gibi özelliklere bağlı değişir. Kullanım amacına göre yani günlük rutin işer, oyun oynama vs. alanlarına özel tasarlanmış klavyeler bulunur. Bu klavyeler tasarımsal olarak da farklı deneyimlere imkân sunar. Oyun oynarken ışıklandırılması, tuşlardan ses çıkması ya da hafif olması, rahat kullanıma sahip olması fiyatlandırmada etkili olan özelliklerden bazılarıdır.
Günlük basit işlemlerde kullanılacak olan bilgisayar klavyesi çeşitlerini uygun fiyatlı bulmak mümkündür ancak profesyonel işlemlerde ve bilgisayar üzerinde oyun oynayanların tercih edeceği bilgisayar klavyelerinin fiyatları daha yüksektir. Klavye tuşları, modeli, markası ek özellikleri gibi birçok etmen fiyat belirlemede etkilidir. Işıklı klavye görsel olarak etkileyici olmasının yanı sıra kullanış olarak da pratiktir.
Klavye-mouse seti piyasalarda bir bütün hâlinde düşünülen iki donanımdır. Bu yüzden kullanıcılara beraber sunulan modelleri vardır. İhtiyaçları doğrusunda kullanıcılar Logitech’in klavye-mouse seti tercih edebilir. Oyun oynamak isteyenler kesintisiz ve hızlı deneyim yaşamak için bu markası kullanırlar. Bu modeller kendi işlevlerini gerçekleştirdiği gibi kullanıcıya da performans olarak destek olur.
Klavyenin tuş yapısı, esnekliği, üretiminde kullanılan malzemenin yapısı gibi pek çok unsur klavye fiyatları üzerinde etkilidir. Uzun süre kullanmak isteyenlerin tercihi pratik kullanımı ve dayanıklı klavye modellerinden yana olmalıdır. Ayrıca taşınır bilgisayarlarda bluetooth özelliğine sahip mini klavyeler oldukça kullanışlıdır. Herkes için her ortama uygun geniş ürün çeşitliliği ve tasarıma sahip uygun fiyatlı bilgisayar klavyesi bulmak mümkün.

Klavye Özellikleri Nelerdir?

Klavye, tasarıma ve kullanım amacına göre birtakım özelliklere sahiptir. Normal klavyeler iş ve ev ortamlarında kullanılabilen ergonomik tasarımlı ürünlerin başında gelir. Oyun bilgisayarları için kullanılan klavyelerde ise artı özellikler vardır. Örneğin, Corsair markasının üretmiş olduğu klavye, oyun oynamak için kullanılan, geceleri tuşları görmeyi sağlayan ve odayı aydınlatan özelliğe sahiptir.
Q klavye dizilimi kullanım kolaylığından dolayı dünya üzerinde en sık kullanılan çeşittir. Tüm dillerin alt karakterlerini bünyesinde barındıran bu klavyenin kullanım alanı oldukça yaygındır. Ayrıca mekanik klavye ergonomik olarak tasarlanmıştır. Oyun oynarken oyuncuların bileklerini zorlamayan, rahat bir şekilde koyabileceği rampa bulunur. Aynı şekilde profesyonel oyuncuların tercih ettiği klavyeler genellikle kabloludur. Kablosuz klavye-mouse setin deki özellikler, günlük işlemlerde rahatlıkla kullanılabilir.

Klavye Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Klavye seçiminde önemli olan belli başlı özellikler vardır.. Tuş dizimi, tuş yapısı, kolay kullanımı ve rahatlığı gibi birçok unsur klavye seçiminde etkili olan faktörlerdir. Türkçe klavye olan F klavye, genellikle resmî kurumlarda kullanılır. Q klavye ise her türlü ihtiyaca cevap verdiği için bütün iş ve işlemlerde kullanılabilir. Önemli olan kullanım amacının iyi belirlenip ona göre tercih edilmesidir. 
Oyun klavyesi alırken vücut pozisyonunun rahat olacağı modellerin seçimi önemlidir. Saatlerce bilgisayar başında kalan oyuncular, ilerleyen zamanlarda sağlık problemleri yaşamamak için ergonomik tasarımlı klavyeler kullanmaya özen göstermelidir. Eller ve kollar sürekli hareket hâlinde olacağı için klavye çeşitli aparatlar ile ayarlanabilir.  Bu sayede klavye kullanımından kaynaklı sağlık probleminin önüne geçilmiş olur.
Kablosuz klavye son yıllarda popüler olan bir türdür. Kullanım rahatlığı bakımından her türlü ortamda, her bilgisayar için ideal bir klavyedir. Buna ek olarak tercih edilecek kablosuz klavye-mouse televizyonlarda da kullanılabilir. Son teknoloji ile üretilen akıllı cihazlar, dış donanım parçalarına uyum sağladıkları için her türlü ihtiyaca karşılık verir. Son olarak klavye üzerinde sürekli tuşlara basmak gerekiyorsa tuş hassasiyetine dikkat etmek gerekir. Bu amaçla mekanik klavye, bu işlemlerde oldukça başarılıdır. Tablet kullanıcıları için ise istenildiğinde eklenebilen klavyeli tablet modelleri uygun olacaktır.
 
 
Yükleniyor...
Alt Kategoriler
Markalar
Nitelikler
Fiyat Aralıkları
-
Listeleme
Yükleniyor...