hamburger icon

Gaming Monitör Nedir Ve Ne İşe Yarar?

Monitör, bilgisayar ve benzeri cihazlardaki bilgileri, fotoğrafları, işlemleri görsel olarak sunan bilgisayarın ekranıdır. Farklı inç ve farklı çözünürlükte pek çok seçeneği vardır. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte hayatımızın bir parçası olan bilgisayarlar gün geçtikte farklı alanlarda da kullanılmaya başlamıştır. Özellikle popüler olan oyun dünyası içerisinde olmazsa olmaz bir parçadır. Sınırsız ve kusursuz oyun oynamak isteyenlerin tercih ettiği bilgisayarlar son derece profesyonel işlem yapan, güçlü performans gösteren bilgisayarlardır. Bu bilgisayarlar genellikle masa üstü modeli olup her bir parçası toplama şeklinde oluşturulmaktadır. Oyuncu monitörü diğer tabirle gaming monitör kusursuz bir ekran görüntüsü hizmeti sunar. Çözünürlüğün çok iyi seviyede olması oyun oynarken daha keyifli anlar yaşatır. 
Bilgisayar ekranı kusursuz bir görüntü sergilemek için tasarlanmıştır. Her kullanıcının bu ekrandan beklentisi farklıdır. Monitör bilgisayarın çıktı aygıtı olarak tanımlanabilmektedir. Bilgisayar içerisinde yer alan bilgilerin ekran kartı aracılığı ile yansıtılması işlevini üstlenir. Monitör boyutu ise inç ölçüsü ile ifade edilmektedir. Değişen teknoloji bu ekranların hem boyutlarını hem de tasarımlarını etkilemiştir. Pc monitörü geçmiş yıllarda tüplü televizyon ekranı tasarımdayken günümüzde lcd ekran denilen ince tasarımlar ile üretilmektedir. Boyut ve görsellik açısından son derece zarif olan bu monitörler kullanıcıların beğenisini kazanmıştır. Özellikle profesyonel işlerde kullanılmak istenen monitörler son derece yüksek çözünürlüğe sahiptir. 

Gaming Monitör Çeşitleri Nelerdir?

Oyuncu monitörü farklı içeriklere ve farklı özelliklere sahip çeşitlere sahiptir. Her alanda kullanılan bilgisayarlar ihtiyaca yönelik de oluşturabilir. Özellikle oyun oynamak için oluşturulan bir bilgisayarın tüm parçaları birbirleri ile uyumlu olması gerekmektedir. Bu parçalardan biri olan monitör, gerçekçi görüntüler sağlamak için maksimum performans düzeyinde olmalıdır. Bilgisayar ekranı geniş ekran, kavisli ekran ve oyuncu monitörü gibi çeşitlerde piyasalarda bulunur. 
Kavisli Monitör: Geniş izleme alanına sahip bir çeşittir. Yay şeklinde olan yapısıyla görüntünün dikey ya da yatay görüntüsünü kaplayarak açısal olarak genişlik kazandırır. Kavisli yapısı sayesinde periferik görüntü (geniş açılı görüntü) sağlar. Böylece daha keyifli oyun deneyimi sağlanır. Kavisli oyuncu monitörü göz sağlığını koruyucu özellikte üretilmiştir. Kavis açısı göz yorgunluğu oluşmasına engel olur. 
Oyuncu Monitörü: Oyun oynamayı seven kullanıcılar için tasarlanmış özel bir monitördür. Kendi içerisinde farklı özellikleri olan serileri mevcuttur. İhtiyaca yönelik tercih edilebilir. Oyun oynarken takılma, titreşim oluşumu gibi sıkıntıların oluşmaması için oyuna özel kişiselleştirilebilir. Oyuncu monitörü oyun için gerekli olan tüm sistemlerle uyumlu bir şekilde çalışır. Ayrıca oyun oynarken gözleri yormayan, yumuşak ışığa sahip olması da göz sağlığı için önemlidir. 
Geniş Ekran Monitör: Genişliği uzunluğuna oranla daha fazladır. Günümüzde kullanılan monitörlerin büyük bir kısmı bu modeldir. Kullanıcılara profesyonel bir kullanım imkânı sunan bir modeldir. Her ortamda rahatça kullanılabilir. İnce tasarımı sayesinde ortamlarda fazla yer kaplamaz. Bu modellerinde özelliklerine ve çözünürlük değerlerine göre çeşitleri mevcuttur.

Gaming Monitör Özellikleri Nelerdir?

Bilgisayar monitörü, bilgisayarın mikro işlemcisinden gönderilen görüntüyü yansıtmak ile görevlidir. İyi bir monitörde olması gereken ilk özellik görüntü netliği ve ya çözünürlüktür. Çözünürlük ekranda dikey veya yatay olan ekrandaki nokta sayıları ile ölçülür. Çözünürlük yükseldikçe ekrana daha çok bilgi sığar ve görüntü boyut olarak küçülür.  Monitörler için kullanılan ve merak konusu olan bir özellik hz ne demek sorusudur. Hz bir monitörün yenileme hızıdır. Ekrandaki görüntü saniyede en az 60 kez yenilenmelidir. Hz yükseldikçe daha sabit bir görüntü oluşur. 240 hz monitör yenilenme hızı 360 hz monitör modeline göre daha düşük olacaktır.  Ayrıca bazı oyuncu monitörü çeşitlerinin titreşimsiz ekran görüntüsü özelliği vardır. Bu özellik sayesinde ekran tek seferde tarayarak gözün daha az yorulmasına neden olur.  
Monitör ve ekran (görüntü kartı) kartı bilgisayarın görüntüsünü dışarı aktarmak için birlikte çalışır. Bu yüzden seçilen ekran kartı özelliklerinin monitörün özellikleriyle paralel olmasına dikkat edilmelidir. İyi bir bilgisayar monitörü özelliklerinden birisi de monitörün tepki süresidir. Tepki süresi bilgisayardaki görüntülerin ne kadar kısa sürede ekrana getirilmesine denir. Görüntü geçişlerindeki ne kadar hızlı olursa monitörün tepki süresi de yüksek olur. Pc monitör tepkime süresi milisaniye ile ifade edilir. Ek olarak monitörlerde kontrast özelliklerinin de kaliteli olması gerekir. Kontrast demek bilgisayardaki en karanlık ve en aydınlık nokta arasındaki fark olarak tanımlanır. Oyuncu monitörü kontrast olarak yüksek seviyede olması gerekir. Çünkü yüksek kontrast daha akıcı, daha net ve daha iyi bir görüntü sunar. Düşük kontrast olması durumunda renkler birbirine yakınlaşır. 

Gaming Monitör Fiyatları?

Monitör fiyatları, monitörün özelliklerine göre değişebilmektedir. Ürünlerin boyutları, ekran teknolojileri, yenileme hızları gibi faktörler fiyatlandırılmasında etkili olmuştur. Monitörlerde sunulan görüntüleme teknolojilerinde LED ışıklandırma sistemi kullanılmaktadır. LED ışıklandırma sistemlerinde görüntü kalitesi daha parlaktır. Bunun yanı sıra birde lcd ekran formatında olan modeller vardır. Bu modeller LED ışıklı modele göre daha az parlaktır. Daha standart seviyelerde görüntü kalitesi ve günlük kullanımlarda tercih edilir monitördür. Monitörün hz ölçüsü yani boyutu da fiyatını etkiler. 144 hz monitör 360hz monitöre göre daha hesaplı bir seçenektir. Pc monitör satın alırken ekranın kavisli ya da düz olması fiyatlandırmada etkili birer unsurdur. Kavisli ekranın eğrilik özelliği diğer monitör ekranlarında bulunmaz. Daha gerçekçi bir görüntü isteyenlerin tercih ettiği bir modeldir. 
Evde sınırsız oyun deneyimi yaşamak isteyenler bilgisayar parçalarını özenle satın alırlar. Oyuncu monitörü tercihlerinin ise ekran kalitesi hızı, çözünürlüğü profesyonel olması gerekir. Çünkü oyun esnasında duraksama, titreme gibi ekran sorunları kullanıcıları memnun etmeyecektir. Özellikle oyuncular masa üstü seçeneklerini kullanmayı tercih ederler. Hem daha güçlü performans hem görüntüleme hızı gibi özelliklerinin yüksek olması tercih edilmesinde etkilidir. Ayrıca monitör fiyatları ihtiyaca yönelik, farklı fiyat aralıklarında çok çeşit monitör piyasalarda bulunabilir. Bütçeye uygun olan ve ihtiyaca iyi bir şekilde cevap verecek modelin seçilmesi için araştırma yapılması gerekir. 

Gaming Monitör Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Monitör, bilgisayarın işlemlerinde çıktı görevini üstlenen donanımdır. Oyuncu monitörü ise oyun oynamayı daha konforlu hale getiren bir ekipmandır. Gelişen teknoloji ile yeni nesil oyunlar piyasalarda yer almaya başladı. Bu oyunlarda daha profesyonel özelliklere sahip bilgisayarlar gerektiriyor. Günlük hayatın stresinden kurtulmak isteyenler de bu bilgisayarları tercih etmek isterler. Her yeni oyun çok daha güçlü sistem istemektedir.  Monitör seçimi de oynanacak oyun tercihine göre seçilebilir. Zamanla değişim yapılması gerektiği de unutulmamalıdır. Kaliteli bir monitör seçiminde görüntüleme hızı yüksek olmalıdır. Bunun yanı sıra bilgisayar monitörü ekran kartı ile birlikte çalıştığı için seçim yaparken ekran kartı özelliklerine bakılmalıdır. Yüksek performansa sahip bir ekran kartı seçimi oyunların da daha yüksek performansta oynanmasını sağlar. Aynı şekilde yüksek ekran kartı sayesinde oyunlardaki karakterler ve animasyonlar daha gerçekçi görünür. 
İyi bir oyuncu monitörü seçiminde depolama alanı da önemli bir yere sahiptir. Oyunlar bilgisayarda çok yer tutabilir. Fazla sayıda oyunu bilgisayarda tutmak isteyenlerin depolama alanının da yüksek olmasına dikkat etmesi gerekir. Depolama işlemi oyuncu bilgisayarlarında harddiskler aracılığı sağlanmaktadır. Son olarak ekran seçiminde boyutlarda önemlidir. Büyük boyutlu ekranlar sabit bilgisayarlar için oldukça işlevseldir. Bu yüzden kusursuz deneyim yaşamak isteyenler isteklerine göre araştırarak monitör seçimi yapmalıdır. 
 
Yükleniyor...
Alt Kategoriler
Markalar
Nitelikler
Fiyat Aralıkları
-
Listeleme
Yükleniyor...