hamburger icon

Klavye-Mouse Seti Nedir?

Klavye, birden fazla tuşun bir arada yer almasıyla oluşturulan ve bilgisayarda, müzik aletlerinde, hesap makinelerinde, benzer cihazlarda işlem yapabilmek için kullanılan ayrıca, masaüstü bilgisayarlarda harici, dizüstü bilgisayarlarda ise dâhili bir donanımdır. 
Bilgisayara işlem yapmak için gerekli bir diğer donanım olan fare ile birlikte kullanılabilmektedir. Bilgisayara komut verebilmek için temel girişlerden birisi olan klavye, her bilgisayarın olmazsa olmazıdır. 
Harfler, rakamlar ve belirli sembollerden oluşur. Tuşlara basıldığı andan itibaren bilgisayarda GPU tarafından işlenir ve gerekli komut yerine getirilir. Klavyenin yaygın olarak kullanılan 2 türü bulunmaktadır: F klavye ve Q klavye. F klavye ile Q klavyenin ayrılma noktası tamamen klavye üzerinde bulunan tuşların diziliminin farklı olmasındandır. Q klavye, QWERTY olarak da adlandırılmaktadır. Bunun sebebi klavyenin harf bölümünün Q harfi ile başlayıp sağa doğru W, E, R, T, Y harfleriyle dizilmesinden kaynaklanmaktadır. F klavye, Türkçe için özel olarak uyarlanmıştır. 
Kızılötesi teknolojisi kullanılarak üretilen klavye-mouse setleri, kablosuzdur ve sinyalleri uyuşan cihazlarla kullanılabilmektedir. Kızılötesine sahip cihazlar, genelde Android televizyonlar için kullanılmaktadır. Klavye-mouse seti; bluetooth ya da kızılötesi yardımı ile tablet, bilgisayar, televizyon gibi cihazlarla bağlantı kurup iletişime geçebilmektedir. Kablosuz klavye, mouse ile birlikte de tercih edilmekte olup satışları da kablosuz klavye mouse ürünlerinin bir araya getirilmesi ile yapılmaktadır. 

Klavye Mouse Set Modelleri Nelerdir?

Klavye ve fare, içinde bulunduğumuz dijital çağın vazgeçilmezlerinden biri olmaktadır. Mouse-klavye setleri kablolu ve kablosuz olarak ayrılmaktadır. Kablolu mouse-klavye, USB bağlantısı ile çalışmaktadır. Bu araçların bilgisayar ile bağlantısı kablo sayesinde, sağlanmaktadır. Kablosuz mouse-klavye ise USB aparatları, wireless veya bluetooth bağlantısı ile çalışmaktadır. Mouse-klavye setlerinin modellerinden bazıları şunlardır:
Logitech MK345

Logitech MK330

Dark Force Oyuncu

PortalGame G700

Everest KM-191

Logitech MK295

Hp 300 

Hadron novator HD865

Logitech MK850

TUF Gaming Combo K1&M3

IMK-384U

Performax SK1004

Razer mamba elit kablolu mouse 

Rampage KM-RX7 FORTUNA

Philips 200 Series SPT6234

Performax SK1004

VIGOR GK30

Logitech MK240

Prozone Mor Klavye Mouse Set

Klavye Mouse Set Fiyatları?

Klavye ve mouse sadece bilgisayarlarda kullanım için tercih edilen bir araç olarak görmemek gerekir. Klavye öncesinde ilk olarak daktilo üretilmiştir. Bir teknolojik alete basarak yazı yazma deneyimini ilk olarak daktilo ile tecrübe edildi. Klavye ve mouse zamanla geliştirilerek değişime uğramış ve bilgisayarlarda daha etkili bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Yazı yazma amacı ile klavye kullanılmaya başlanmış ve üzerinde bulunan tuşlar zamanla geliştirilip açma-kapama, kilitleme, ses açma, metin okutma, oynatma gibi komutları vermek için kullanılmaya başlanmıştır.
Kullanım amaçlarına göre farklı klavye-mouse setlerinin geliştirilmesi ile birlikte klavye-fare seti fiyatları da farklılıklar göstermektedir.  Her bütçeye uygun en düşük fiyattan özelliklerinin artması ve bluetooth, kablolu, kablosuz gibi özellikleri taşıması ile birlikte fiyatları yükselmektedir. 

Klavye-Mouse Setinin Özellikleri Nelerdir?

Klavyede en temel sistem bileşenidir. Bilgisayarın önemli bir parçası ve iletişim kurmayı sağlayacak giriş cihazıdır. Bilgisayarın parlaklık ayarı, kilitlenip açılması, kamera ve mikrofona erişimini kolaylıkla kullanabilme özelliği vardır. Üzerinde harf, sayı, sembol, işaret vb. tuşlar bulunur. Veri girişini sisteme sağlamak için kullanılır. Klavyeler 80-110 aralığında tuşa sahip olmakla birlikte klavye üzerindeki tuşlar gruplandırılmıştır. Bunlar şu şekildedir:

Alfabetik tuş grubu: Harf ve sayılardan oluşan yazı yazmada kullandığımız tuşlardan oluşur. İlk olarak geliştirilen klavye türüdür. Klavyeden hangi harfe basıldıysa ekranda o harf görülmektedir.

Sayısal tuş grubu: Klavyelerin sağında bulunur. Aritmetik işlemlerde kullanılır. Aktif hâle getirmek için üstte bulunan NumLock tuşuna basmak gerekmektedir.
Fonksiyon tuş grubu: Klavyenin üstünde bulunur. F1-F2-F3 (...) şeklinde sıralanmıştır.
Fare, bilgisayar üzerinde kontrol sağlayan bilgi aygıtıdır. Üzerindeki işlevine göre tuş ve teker bulunmaktadır. Mouse kullanırken herhangi bir rahatsızlık hissetmemek için tutuş özelliklerinin iyi olması çok önemlidir. Rahatsızlık hissettirecek bir mouse, sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Karpal tünel sendromu gibi sorunların yaşanmaması için tutuş özellikleri iyi seviyede olan mouse tercih edilmelidir. Kablolu ve kablosuz olarak kullanılabilen mouse, genellikle USB port üzerinden çalışan ve çıkartılıp başka alanlara da takılarak kullanılabilen cihazlardır.

Klavye-Mouse Seti Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Ergonomik klavye ve mouse tercih edilmelidir. Klavye ve fare, iş hayatında, eğitimde, oyunda ve benzer yerlerde sürekli kullanım gerektiriyorsa bu konuda dikkat edilmesi gerekmektedir. Sürekli kullanımda kolaylık sağlaması açısından kablosuz, USB girişli, bluetooth bağlantılı, wireless gibi kablosuz klavye ve mouse tercih edilmelidir. Fiyatlar, seçilecek modele göre farklılıklar gösterecektir. Diğer yandan fiyatı kadar sağlık için klavye-mouse tasarımı da çok dikkat edilmesi gereken bir husustur. Fare seçerken tutuş-kavrama gibi özelliklere dikkat edilmelidir. Oyun için özel üretilmiş olan mouse ve klavyeler bulunmaktadır. Bazı farelerde 3 tuş, bazılarında ise teker ve 2 tuş bulunmaktadır. Klavye seçerken de kullanacağınız alana göre seçmek işleri daha da kolaylaştıracaktır. Kişinin tercihine göre yazı yazmak için ya da oyun oynamak için kullanılacak klavye, 

Akıllı televizyonlarını kolayca kontrol etmek isteyen kişiler, dokunmatik mini klavye modelleri arasından tercih yapabilirken bu cihazlarla, telefon, tablet ya da bilgisayarlar kontrol edilebilir. Bu cihazlarda dokunmatik mouse özelliği yer alır. 

Diğer yandan dışarıda çalışmayı sevenler veya bilgisayarını -ofis, iş gibi- farklı mekânlara taşıyanlar, küçük klavye-mouse setlerine bakabilirler.
Klavye kullanımında rahatlık için önemli konulardan bir tanesi klavyenin de mouse gibi kavranabilir olmasıdır. Klavye, bilek kısmına tam olması gerekmektedir. Klavyenin bileğe fazla baskı yapması rahatsızlık verecektir. Alet, bilekle aynı hizada olmalıdır. 
Mouse seçimlerinde tutuş kavrama özelliğinin yanı sıra fareyi belli eden ışıklı sensör olması ve malzeme kalitesi çok önemlidir. Küçük boyutlu bir fare rahat hissettirecektir. Kablosuz mouse, her alan için kolaylık sağlamaktadır. İster iş ister oyun… 
Her alanda USB girişi, bluetooth ya da wireless özelliği olan mouse kullanmak daha kolay olacaktır. Kablolu ve kablosuz olarak ayrı özelliklerin tek bir mouse da bulunanları da tercih edilebilmektedir. 800-5000 DPI değerlerine uyumlu mouse tercih edilebilir bir mouse idealini taşımaktadır. Batarya durumunu izleme olanağı sunan modeller, mouse seçerken dikkat edilmesi gerekenlerdendir. Satın alınacak farenin ve klavyenin kalitesi önceden test edilmeli ve dikkat edilmelidir.

 
Yükleniyor...
Alt Kategoriler
Markalar
Nitelikler
Fiyat Aralıkları
-
Listeleme
Yükleniyor...