hamburger icon

Soğutma Sistemi Nedir?

Bilgisayarlar içerisinde birçok donanımı, sistemi bir arada bulunduran teknolojik cihazlar arasında yer almaktadır. Birbirinden farklı görevlere ve özelliklere sahip olan donanımların bir arada uyum içerisinde çalışması sonucunda ortaya bir güç çıkmaktadır. Bu güç ile beraber meydana gelen ısı enerjisi kontrol altında tutulmazsa bilgisayar içerisinde yer alan diğer ekipmanlara zarar verebilmekte, çalışmalarını sekteye uğratabilir. 

Bu nedenle cihazların çalışması sırasında meydana gelen ısının kontrol altında tutulabilmesi için bazı yardımcı ekipmanlar kullanılır. Bu ekipmanlara genel tabir ile soğutma sistemleri denmektedir. Bilgisayar soğutma sistemleri ekipmanlar içerisindeki fazla ısınma sonucunda ortaya çıkabilecek sorunları ortadan kaldırmak veya en aza indirmek amacıyla kullanılan sistemlerdir. 

Soğutma sistemleri özellikle de yüksek donanıma sahip olan cihazlarda ihtiyaç duyulan ekipmanlar arasında yer almaktadır. Bunun sebebi yüksek işlemci gücü ve yüksek donanımlı anakartların bir arada kullanılması sonucunda ortaya çıkan yüksek ısıdır. Bu nedenle soğutma sistemleri bu tarz cihazlarda daha yüksek performans ile kullanılmaktadır. 

Soğutma sistemleri yalnızca bilgisayarlarda kullanılan donanımlar arasında değildir. Telefon, tablet, televizyon gibi içerisinde anakart, ekran kartı bulunan birçok elektronik cihazda da soğutma sistemleri kullanılmaktadır. Bu soğutma sistemlerinin özellikleri de kullanılan cihaza göre değişkenlik göstermektedir.

Soğutma Sistemleri çeşitleri nelerdir?

Bilgisayarlarda ve diğer elektronik cihazlarda kullanılan soğutma sistemleri tek çeşit ürünler değildir. Birbirinden farklı özelliklere sahip soğutma sistemleri çeşitleri bulunmaktadır. Bu çeşitliliğin fazla olması soğutma sistemi tercih edecek olan tüketicilere de tercih imkânı sunması bakımından son derece önemlidir. 

Bilgisayarların farklı donanımları için farklı soğutma sistemleri kullanılmaktadır. Örneğin ekran kartı soğutucu ile bilgisayarın kasa kısmını soğutan soğutma sistemi birbirinden farklıdır. Bu farklılıklar ekran kartı sistem çeşitleri hakkında bilgisayar kullanıcılarını meraklandırmaktadır. 

Soğutma sistemleri çeşitleri şu şekilde sıralanmaktadır:

 • 240mm sıvı soğutma: Soğutma sistemlerinin de kullanılacağı alana göre seviyeleri bulunmaktadır. Bu seviyelerin başlangıç seviyesi olarak bilineni ise 240 mm sıvı soğutma sistemidir. Başlangıç seviyesi sıvı soğutmaya ihtiyaç duyan bilgisayar kullanıcıları tarafından 240mm sıvı soğutma tercih edilmekte ve yeterli görülmektedir.

 • 360mm sıvı soğutma: Orta seviye sıvı soğutma sistemi arayan kullanıcılar tercihlerini genel olarak 360mm sıvı soğutma sistemlerinden yana yapmaktadır. 

 • Ekran kartı sıvı soğutma: Ekran kartları yoğun olarak çalışan donanımlar arasında yer almaktadır. Bu donanımları sebebiyle ekran kartları hızlı bir şekilde ısınabilmektedir. Bu ısınma sonucunda bilgisayar veriminin düşmemesi adına ekran kartı sıvı soğutma sistemleri tercih edilmektedir. 

 • İşlemci sıvı soğutma: Bilgisayar işlemcileri yoğun çalışan bilgisayar donanımları arasında yer almaktadır. Bu duruma bağlı olarak kısa sürede ısınma sorunu ile karşılaşabilmektedir. İşlemcide yaşanan ısınma sorunlarının önüne geçmek ve olası ısınmalarını önlemek amacıyla işlemcilerde kullanılan sıvı soğutmalara işlemci sıvı soğutma denilmektedir.

 • Fan soğutucu: Bilgisayarların kasa kısmı birçok önemli donanımın toplandığı noktadır. Bu nedenle kasada ısınma sıkça görülen sorunlar arasındadır. Kasalarda ısınmanın önüne geçmek için soğutucu fan kullanılmaktadır. Kasa fanları adıyla da bilinen bu fanlar pervaneler yardımı ile kasanın içerisine soğuk hava verilmesi şeklinde çalışmaktadır. Tüm bilgisayar kasalarında soğutucu fanın varlığından söz etmek mümkündür.

 • Termal macun: Termal macunlar bir soğutma çeşididir. Aşırı ısınma yapan parçalardaki ısınmayı dağıtmak amacıyla uygulanan gümüş renkli macun termal macun olarak adlandırılmaktadır. Isı dağıtımı için önemli ürünler arasında yer almaktadır.

Soğutma sistemlerinin özellikleri nelerdir?

Soğutma sistemleri bilgisayar ve çeşitli elektronik cihazlarda kullanılan donanımlar arasında yer almaktadır. Yüksek ekran kartı, anakart ve işlemci kullanımlarında soğutma sisteminin gücünün de artması gerekmektedir. Bu nedenle soğutma sistemlerinin özellikleri de bilgisayar kullanıcıları tarafından çokça merak edilmektedir.

Soğutma sistemlerinin özellikleri şu şekildedir:

 • Oyun bilgisayarları hızlı ve yoğun bir şekilde çalışan bilgisayarlardır. Oyunların gücünü kaldırabilmek adına bilgisayarın yoğun bir şekilde çalışması sonucunda yüksek ısı meydana gelir. Bu yüksek ısının kontrol altında tutulması için yüksek seviyeli soğutucular kullanılması gerekir.
 • Soğutma sistemleri sıvı soğutma, fan soğutma gibi farklı çeşitlerde olabilmektedir.
 • Soğutma sistemleri her bilgisayarın sahip olması gereken ekipmanlar arasındadır.
 • Sıvı soğutma sistemleri televizyon gibi diğer elektronik cihazlarda da yoğun olarak kullanılmaktadır.
 • Soğutma sistemlerinin başarısı bilgisayarın başarısını da etkilemektedir.
 • En iyi sıvı soğutma sistemi cihaz ile en uyumlu soğutma sistemidir. Bu nedenle tercih sırasında soğutma sisteminin cihaz ile uyumlu olmasına dikkat edilmelidir.
 • Soğutma sistemlerinin fiyatları ürünlerin kapsamı, gücü ile doğru orantılıdır.
 • Bilgisayarlardaki ısınma sorunu için kullanılan soğutma sistemlerini tercih ederken bilgisayarın ihtiyaç duyduğu doğrultuda sıvı soğutma sistemi tercih etmek önemlidir.
 • Termal macunlar bir soğutma sistemi değildir. Termal macunlar soğutma sisteminin yanında kullanılan yardımcı bir soğutma çözümüdür. Bu macunlar işlemciyi takmadan önce kenar kısımlara uygulanmaktadır. Böylece ısının dağıtılmasına yardımcı olurlar. Ancak tek başlarına yeterli değildirler. Farklı soğutma sistemleri ile birlikte kullanılmaları gerekmektedir.

Soğutma sistemleri fiyatları?

Soğutma sistemleri bilgisayar kullanıcıları tarafından önemsenen ve upgrade edilen donanımlar arasında yer almaktadır. Bu nedenle soğutma sistemleri hakkında birçok detay merak edilmekte ve yeni bir soğutma sistemi satın alacak kişiler tarafından araştırılmaktadır. 

Soğutma sistemleri birbirinden farklı özelliklere sahip olabilmektedir. Bu özelliklerin başında soğutma sistemlerinin kapasitesi, gücü gelmektedir. Bu güç durumuna bağlı olarak soğutma sistemlerinin verimi de değişkenlik göstermektedir. Ancak değişen tek şey soğutma sisteminin verimi değildir. Soğutma sistemlerinin özelliklerine bağlı olarak fiyatları da değişmektedir. 

Birçok bilgisayar kullanıcı soğutma sistemi satın almadan önce yapmış olduğu araştırmada soğutma sistemleri fiyatları hakkında da bilgi sahibi olmak adına araştırmalar yapar. Bu araştırmalar sonucunda kesin bir bilgiye ulaşmak ise pek mümkün değildir. Bunun sebebi soğutma sistemlerinin oldukça fazla çeşitliliğe sahip olmasıdır. Bu çeşitlilik, soğutma sistemlerinin özelliklerine bağlı olarak fiyatlar da değişmektedir. Bu nedenle sistemler hakkında net fiyat bilgisi öncesinde bilgisayar kullanıcılarının tercih edecekleri soğutma sistemine karar vermiş olmaları gerekmektedir.

Soğutma sistemi seçerken nelere dikkat edilmelidir?

Soğutma sistemleri birçok bilgisayar kullanıcısının az çok bilgi sahibi bir konu olsa da soğutma sistemleri satın alma esnasında birçok kullanıcı hangi hususlara özellikle dikkat etmesi gerektiği konusunda şüpheye düşmektedir. Bu nedenle soğutma sistemleri tercih etmeden önce nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda araştırma yapmak önemlidir.

Soğutma sistemi seçerken dikkat edilmesi gerekenler şu şekildedir:

 • Soğutma sistemleri tek çeşit ürünler değildir. Bu nedenle tercih etmeden önce soğutma sistemleri hakkında bilgi sahibi olunması ve doğru soğutma sistemi tercih edilmesi gerekmektedir.
 • Soğutma sistemlerinin güçleri değişkenlik gösterir. İhtiyaç duyulmamasına karşın yüksek güce sahip soğutma sistemlerinin tercih edilmesi maddi açıdan gereksiz harcama yapmaya neden olacaktır. Bu nedenle soğutma sistemi satın alacak olan bilgisayar kullanıcılarının bilgisayarlarının ne tür bir soğutma sistemine ihtiyaç duyduğunu bilmesi gerekir.
 • Yüksek anakart ve işlemci kullanılan bilgisayarlarda yüksek güce sahip olan soğutma sistemlerinin kullanılması gerekir. Aksi takdirde ısınma sorunu ile tekrardan karşılaşılabilmektedir.
 • Satın alınan soğutma sistemi kasanın içeriği ile uyumlu boyutlarda olmalıdır. Kasanın dışına taşan soğutma sistemleri yeterli verim ile çalışamayacağı için soğutma işlemini de yeterli seviyede gerçekleştiremeyecektir.
Yükleniyor...
Alt Kategoriler
Markalar
Nitelikler
Fiyat Aralıkları
-
Listeleme
Yükleniyor...