hamburger icon

İşlemci Fanı Nedir?

İşlemci bir diğer adıyla CPU, 1970 yılında ortaya çıktı. İşlemciler mantıksal ve aritmetik işlem yapar. 0 ve 1 sayılarının kullanıldığı dil ile çalışır. Komutların yapılabilmesii için işlemciye gönderilen elektrik akımları transistörlerden geçerek matematiksel işlemler yapar ve dönüştürülür. İşlemci de bulunan bu komut bilgilerine, “komut seti” adı da verilir. Komut setleri, dışarıdan verilen uyarılarla çalışır ve  işlemcinin anlayacağı dildeki komuta dönüştürür ve RISC ile CISC olmak üzere iki çeşittir:
RISC: Bir kere de tek bir işlem yapabilen hızlı ve basit komutlar sunan işlemci özelliğidir.
CISC: Bir seferde birden fazla işlemi yani karmaşık komutları uygulayabilen özelliğe sahip işlemci mimarisidir.
Uzun süreli bilgisayar kullanımlarında veya yoğun işlem gerektiren uygulamaların kullanımın da işlemcide ısınma meydana gelir. Aşırı ısınan işlemci de performans düşüklüğü gözlenir. İşlemci, cihazın tüm işlevlerini yerine getiren önemli ve çok çalışan bir sistemdir. Bundan kaynaklı ısınma sorunu kullanıcıların karşısına çıkar. Isınma sorunu çözme için gerekli olan ürün ise işlemci fanıdır. 
İşlemci fanları soğutucu fan ya da işlemci soğutucu şeklinde de isimlendirilebilir. CPU soğutucu işlemci üzerine konumlandırılır ve işlemciyle birlikte çalışır. İşlemciye sürekli soğutma desteği vererek işlemcinin işlevini daha rahat yerine getirilmesini sağlar. İşlemci fanları hava ve sıvı soğutucu şeklinde olur ve ikisi de aynı temel ilkeyle çalışır. 
CPU dan gelen ısıyı emerler ve donanımdan uzağa yeniden dağıtırlar. İşlemcinin çalışmasıyla ortaya çıkan ısı işlemcinin Entegre Isı Yayıcı adı verilen metal kapağına dağıtılır. Ardından ısı, CPU soğutucusunun taban plakasına aktarılır. Daha sonra gelen ısı, sıvı veya ısı borusu yardımıyla soğutucudan uzak bir noktaya götürür ve  bilgisayardan uzağa üflenen bir fana dağıtılır. Hava ile soğutma ve sıvı ile soğutma temelde aynı ilkeyle çalışsa da farklı sistemleri vardır. Bunlar:
Hava ile soğutma: Bir hava soğutucusunda ısı, CPU'nun IHS'sinden uygulanan termal macun aracılığıyla genellikle bakır veya alüminyumdan yapılmış iletken bir taban plakasına aktarılır. Isı boruları sayesinde ısı anakarttan uzaklaştırılmak üzere gönderilir. Isı borularının ilettiği ısı metal kanatçıklara gider. Buna bağlı bir fan sıcak havayı soğutucudan uzaklaştırır.
Sıvı ile soğutma: Hava soğutmaya benzer şekilde işlem, CPU'nun IHS'sine termal macun katmanıyla bağlı bir taban plakasıyla başlar. Bu plaka yüzeyler arasında daha iyi ısı aktarımı yapılmasını sağlar. Taban plakasında bulunan metal yüzey, su bloğunun bir parçası halindedir ve soğutma sıvısının konulması şeklinde oluşturulmuştur. 
Sıvı soğutmalar öncelikli olarak hepsini bir arada kullandığınızda, CPU soğutucu da kullanılan fandan daha sessiz çalışma prensibine sahiptir. Yine de bu durum gürültüyü azaltmak için özel olarak tasarlanmış fanlı hava soğutucuları ile değişiklik gösterebilir ve fan ayarları veya fan seçimi üretilen gürültü miktarını etkileyebilir.

İşlemci Fanı Çeşitleri Nelerdir?

Her işlemci fanı farklı özelliklere sahiptir. Üretiminde kullanılan malzeme ya da çalışma prensibi fanın çeşidini belirler. Bazı işlemci fanı çeşitleri şöyledir:
AMD fan,
AMD işlemci fanı arctic freezer 34,
Corsair h45,
İntel işlemci fanı,
CPU cooler.
İşlemci fanı farklı işlemci çıkaran firmalar tarafından da çıkarabilir. Bu firmaların en bilinenleri Intel ve AMD’dir. Bu iki firma pazarda büyük bir yere sahiptir. İşlemcileri büyük ve yoğun işlem yapan firmalar bu işlemcileri soğutmak için gerekli özellikler de fan da konumlandırır. İşlemci fanı modelleri kod ve numaralar şeklinde isimlendirilir.

İşlemci Fanı Özellikleri Nelerdir?

Soğutucu fanların en önemli özelliği işlemcide oluşan yüksek ısıyı uzaklaştırarak işlemciyi soğutmak ve daha verimli çalışmasını sağlamaktadır. Soğutucu fan kullanılmaması işlemcinin sürekli aşırı ısıya maruz kalarak ömrünün kısalmasına sebep olabilir. Çünkü işlemci çok büyük işlemleri bir arada yapan bir sistemdir. 
Özellikle oyun gibi yüksek veri isteyen uygulamaları kullanma esnasında işlemci daha çok ısınır. İşlemci fanı kullanılması sayesinde hem bilgisayar sıcaklıktan dolayı zarar görmez hem de kullanım ömrü uzamış olur. İşlemci fanları genellikle işlemcilerin üzerine konumlandırılır ve sürekli soğutma işlemi yapar. İşlemcinin özelliklerine ve gereksinimlere uygun seçilmesi gereken işlemci fanları yanlış tercih sonucun da işlevini tam olarak yerine getirmeyebilir.
Yanlış tercih yapıldığında işlemci fanı işlemciye yetmeyebilir. Bu durumda da işlemci yeteri kadar soğutulamaz ve sorunlar ortaya çıkmaya başlar. İşlemci fanı seçimi yapacak olan kişilerin bu konuda bilgi olması gerekir. Kişinin kendi bilgi yok ise bilgisi olan kişilere danışması gerekir. İşlemci fanları bilgisayarın kullanım performansı ve kullanım ömrü açısından önemli bir yere sahiptir. İşlemci fanının olmaması bilgisayarın ömrünü kısalttığı için ek maliyetlere sebep olabilir.

İşlemci Fanı Kartı Fiyatları?

İşlemci fanı kartı fiyatları birçok etkene bağlı olarak farklılık gösterir. Her markanın kendi ait soğutucu fanı bulunur. Bu soğutucu fanların kalitesi ve hangi markadan üretildiği de fiyatı etkiler. Intel işlemci fanı ve AMD işlemci fanı gibi kaliteli firmaların fan fiyatlarına diğerlerine göre değişiklik gösterebilir. Aynı zaman da soğutucunun çalışma prensibi de fiyatı etkiler. 
Bazı soğutucular havayla bazıları ise sıvıyla çalışır. Temel prensip aynı olsa bile soğutma işlemi fakrlı işlemlerle gerçekleştirir. Hava soğutma fanlarının içerisinde kullanılan metal ve malzemenin kalitesi fiyatı etkileyen bir başka faktördür. Soğutucu fanları genel olarak çok yüksek fiyatlara sahip değildir. Hemen herkesin alabileceği seviyelerde fiyatı vardır. 
Soğutucu fan tercihi yaparken önemli bir konu da bütçedir. Bütçenin yettiği fanlar arasında tercih yapmak gerekir. Ayrıca seçilen soğutucu fanın işlemcinin gereksinimlerini karşılaması gerekir. İşlemcinin gereksinimlerine göre CPU fan fiyatları da değişiklik gösterir.

İşlemci Fanı Kullanım Alanları Nelerdir?

İşlemci fanları adından da anlaşılacağı üzere işlemciler de kullanılır. İşlemciyle birlikte konumlandırılır ve sürekli işlemciye soğutma işlemi yapar. Bütün bilgisayarda kendiliğinden işlemcinin içinde bulunur. Bazen toplama bilgisayar yapmak isteyen kişiler ise ayrı şekilde satın alıp işlemciye yerleştirmeleri gerekir. İşlemci fanı almak için bazı sebepler vardır. Bu sebepler şu şekildedir:
Overclock, hız arttırma olarak bilinir. bir işlemcinin  hızını yükseltmek, ve onu daha hızlı çalıştırmak için tasarlandığından daha yüksek hıza yükseltme eylemidir. 
Overclock yapma işlemi  sonucunda gerek duyulur.
Satın alınan işlemcinin kutusundan fan çıkamaması durumu.
Fazla ısınan işlemciyi daha soğuk çalıştırmak gerekir.Aynı zamanda bu durumda işlemci daha sağlıklı çalışır.
Oyun oynarken veya uygulama kullanırken işlemcinin sabit bir şekilde çalışmasını sağlamak için de tercih edilir.
Güzel ve şık bir kasa tasarımı yapmak istemekte bir etmendir.
Alınacak olan soğutma fanının kasa boyutu ile uyumlu olup olmadığına bakmak gerekir. Anakartı kuzey köprüsü veya RAM yakınlığı da çok önemli, RAM’e çok yakınsa soğutucu çok alçaksa soğutucu RAM’ e çarpacak ve ürünü takılmayacaktır. Bu durumda farklı bir ürüne yönelmek zorunda kalınır. 
Intel i9 ve üstü veya AMD tr4 işlemcilerde sıvı soğutmalı sistem kullanılması önerilir. Sıvı soğutmalı sistemler hava soğutmalı sistemlere göre daha verimlidir ve yüksek güce sahiptir. Bu nedenle işlemci gücü yüksek olan bilgisayarlarda genellikle sıvı soğutma tercih edilir. 
Çok fazla oyun oynana bilgisayarlarda hava soğutma sistemi tercihi yapmak istenilen verimliliğin alınmamasına sebep olur. Bu durumda yeni bir soğutucu alımına sebep olur. Böyle sorunlarla karşılaşmamak için soğutucu fan tercihi yapmadan önce araştırmalar iyi yapılmalıdır.
 
Yükleniyor...
Alt Kategoriler
Markalar
Nitelikler
Fiyat Aralıkları
-
Listeleme
Yükleniyor...