hamburger icon

Gaming Ekipmanları Nedir?

Gaming ekipmanları, oyuncu klavyesi, gaming monitör, kulaklık standı, oyuncu mouse, oyuncu kamerası, yayıncı mikrofonu ve oyuncu koltuğu gibi ürünlerden oluşan gaming setler olarak adlandırılan bilgisayar oyun ürünleridir.

Teknolojinin gelişmesi ile ortaya çıkan bilgisayar ve internet kavramları zaman içerisinde birçok meslek dalının ana kaynağı olmuştur. Bilgisayar üzerinden oynanan oyunlar, E-Spor olarak adlandırılan küresel bir yarış alanı konumuna geldi. Bu konularda rastlanan gamer mahlası, bilgisayar ve diğer konsollar aracılığıyla ile oyun oynayan, maddi gelir sağlayan ve oyunun reklamını yapılması aşamasında katkıları olan kişilere söylenir. İngilizce tabanlı, Türkçe karşılığı ise oyuncu olan bir terimdir.  

Değişen oyun piyasası gençlerin ilgisini çekmektedir. Gamer unvanın alınması için, oyun sektöründe yüksek bilgi sahibi, pratik ve hız sahibi olunmalıdır. Gelecek mesleği arasında yer alan gamer olunabilmesi için en iyi oyuncu ekipmanları sahibi olunmalıdır. Bu ekipmanlar bilgisayarın konforlu bir şekilde kullanılmasına olanak sağlar. Oyunların yüksek beceri ile oynanabilmesi için gereklidir. Ekip oyunlarında ses sisteminin kuvvetli olması akıcı bir iletişim sağlar. Gaming klavye ve gaming mouse gibi yardımcı ekipmanlar ile hızlı manevralar yapılır. Oynanan oyun türüne göre oyuncu ekipmanları değişim gösterir. Savaş, strateji ve yarış gibi oyunlarda farklı ekipmanlara ihtiyaç duyulur.

Gaming Ekipmanlarının Çeşitleri Nelerdir?

Eğlence sektöründe önemli bir yeri olan ve büyük bir hızla büyüyen bilgisayar oyunlarının donanımlı bir şekilde sürdürülebilmesi için gamer aksesuar modelleri üretilmektedir. Sektöre özel üretilen bu ürünler, oyun seanslarını en konforlu şekilde geçirilmesine olanak sağlar. Liderlik oyunlarında performans sahibi olmak için kablosuz gaming set kullanılmaktadır. Oyun çeşitliliği farklı ürün ekipmanlarının üretilmesine sebep olmaktadır. Özel donanıma sahip bu aksesuarlar oyuncular için önemlidir. Gaming ekipman çeşitleri şu şekildedir;

 • Oyun Bilgisayarı 
 

  Kaliteli bir oyun deneyimi için oyun bilgisayarları önemlidir. Sahip olduğu özellikler ile günlük kullanılan bilgisayarlardan ayrılır. Oyunların hızlı ve stabil şekilde oynanmasını sağlar. Soğutma, RAM miktarı ve depolama yöntemleriyle oyunların yüksek performansta oynanmasına ve oyuncuların maksimum keyif sağlamasına olanak tanır. 

  • Oyuncu Monitörü

  Oyuncu monitörü sunmuş olduğu oyun akıcılığı, ekran çözünürlüğü, tepki süresi ve parlaklık açısından oyunun keyifle ve yüksek kalitede oynanmasını sağlar. Düşük tepki süresiyle oyundaki karakterlerin hareketlerinden kaynaklanan görüntü problemlerini ortadan kaldırır. Ekran çözünürlüğünün yüksek olması ve parlaklık sağlaması nedeniyle oyunu keyifli bir hale getirir. Monitörün sunmuş olduğu kalite sayesinde göz problemlerinin de önüne geçilir.

  • Gaming Mouse

  Gaming Mouse, temel fonksiyonların gerçekleşmesini sağlayan standart mouselardan tasarımı ve sunduğu işlevler açısından ayrılır. Gaming Mouse, daha kavranabilir görüntüsü ile dikkat çeker. Uzun süre oyun oynamak için idealdir. Bu mouse türünde yer alan ekstra tuşlar sayesinde gerekli komutların kolaylıkla uygulanması sağlanır. Mouse türleri kablosuz oyuncu mouse ve kablolu gaming mouse olarak değişmektedir. Kablosuz ürünler kullanım açısından en çok tercih edilen ürünlerdir.

  • Oyuncu Mouse Pad

  Farelerin işlem sağlayabilmesi için pürüzsüz ve kaygan bir zemin gerekir. Oyun kalitesinin sağlanabilmesi için gaming mouse pad kullanılması gerekir. Lazer veya optik yüzey tarama sistemiyle çalışan oyuncu mouse pad modelleri vardır. Oyuncu mouse pad modelleri özellikle aksiyon oyunlarında güçlü hamle yapılmasını sağlar. Modele göre değişen yastıklar ile bilek sağlığı da kontrol altında tutulur. 

  • Oyuncu Klavyesi

  Mekanik oyuncu klavyesi, standart klavyelere kıyasla daha kısa tepkime süresi ile oyunlardaki gecikmeleri minimuma indirir. Özellikle karanlık ortamda oyun oynayanlar için tuşların görünmesini sağlayan ledlere sahiptir. Oyunda hız kaybı yaşamamak için tercih edilen kablosuz oyuncu klavyesi kullanımda fayda sağlarken sınırsız alan şansıda sunar. Windows tuş kilidi gibi ek butonları da bulunan oyuncu klavye modelleri, oyuncunun hamlelerini en iyi şekilde yapmasına yardımcı olur. Hafif, taşınabilir ve ucuz olan Membrane oyuncu klavyesi en çok tercih edilen ürünler arasında yer alır. 

  • Oyuncu Kulaklığı

  Oyuncu kulaklığı seslerin tiz ya da bas olmasını sağlar. Oyuncu kulaklıkları kulak ve baş kısmının şeklini alarak maksimum konfor sağlar. Sanal çevresel ses, mikrofon, RGB LED aydınlatma gibi özellikleri sayesinde oyuncular tarafından sıklıkla tercih edilir. Farklı modellere sahip oyuncu kulaklıkları vardır. Bu modeller kablosuz oyuncu kulaklık ve kablolu oyuncu kulaklık olarak adlandırılır. Oyun ortamında yaşanan stresten dolayı fevri ve devamlı hareket durumları görünür. Kablosuz modeller aksesuarların yer değiştirilmesine olanak sağlar. 

  • SSD,
   

   Oyunlarda bekleme süresini minimuma indirmek ve oyun hızınızı artırmak için SSD’lerden faydalanılır. Sıradan bir HDD ile 80-100 MB/s okuma ve yazma hızı elde edilirken, SSD ile 500 MB/s ve üzeri hızlara erişilmesi mümkündür. Günümüzde HDD okuma ve yazma hızları bilgisayarları yavaşlatan unsurlar arasındadır. Satın alınan SSD ile oyun deneyimi artırılmaktadır.

    

   • Joystick ve Direksiyon seti

    

   Joystick ve direksiyon seti modelleri, oyundan maksimum zevk almayı sağlayan oyun kollarıdır. Kullanımına uygun oyunlarda tercihe edilir. 

   •  Oyuncu Koltuğu,
    

    E-sporcuların rahat oyun oynaması için tasarlanan oyuncu koltukları sahip olduğu teknik özelliklerle üst düzey konfor sunar. Gaming koltuk modelleri, bilgisayar başında uzun zaman geçiren iş profesyonelleri tarafından da tercih edilir. Oyuncu koltukları kilo ve vücut dengesine göre şekillenebildiği gibi poliüretan sünger kullanıldığı için yumuşaklığını kaybetmeyip uzun süre konfor sunar. Bel ve boyun destekli, masajı ve bölgesel ısınmalı oyuncu koltukları sayesinde sağlığı korumak mümkündür.

    Gaming Ekipmanları Fiyatları?

    Ekipmanlar teknolojik alet olmalarından ötürü, farklı marka ve fiyat aralığına göre değişim gösterir.  Masaüstü veya laptopa uygun bilgisayar, kablolu veya kablosuz kulaklık, mouse ve klavye çeşitleri tercihe uygun şekilde üretilir. Özelliği ve tasarımı gelişen ürünler, kullanıcının arzusuna göre satışa sunulur. Ürünlerin özelliklerinin artması ile fiyatı değişim gösterir. Oyunun süresi, kalitesi, hızı ekipmanların sunduğu özelliklere göre şekillenir. 

    Ekipmanlar, markalara göre değişen yüksek ve orta segment fiyat aralığına sahiptir. Birçok teknolojik alet satan mağazalardan temin edilir. Tür, marka ve modeline göre değişen fiyatlar ucuz yollu temin edilmek amacı ile sahte ürün olarak satılır. Bu tür sahte elektronik ürünler ucuz olsa da kullanım ömrü kısadır. Bu ürünlerin temini ile, yanma, kasılma gibi problemler ile karşılaşılır. Ürünlerin güvenilir markalardan temin edilmesi önerilir. 

    Gaming Ekipmanlarının Özellikleri Nelerdir?

    Oyun aksesuarları, modeline ve işlem yaptığı alana göre farklı özelliklere sahiptir. Bu özellikler neticesinde kullanıcıların oyun sırasında ki yaşam koşulları kolaylaşır. Oyuncu bilgisayarları yüksek RAM ve ekran kartı hafızası, gelişmiş işlemci, ışıklandırılmış klavye sistemi, yüksek yenileme hızı, yeni nesil Wi - Fi çözümleri gibi özellikleri ile hazırlanmıştır. 

    Ekipmanlar, oyuncuların oyuna konsantre olmasını sağlar. Örneğin kulaklıklar müzik seslerinden ziyade oyun içindeki sesleri oyuncuya yansıtır. Oyuncu klavyesi tuş hassasiyeti, algı hızı, led ışık gibi özellikler ile oyun hayatını hızlandırır ve motive eder. Makro ve multimedya tuşlarına sahiptir. Kolaylık sağlayan mouse modelleri, ek tuşları ve tasarımı ile alanına uygun şekilde üretilir. Kullanıcıya en uygun ekipmanın bulunması için farklı özelliklere sahip ürünlerin incelenmesi gerekir. 

    Gaming Ekipmanı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

    Geniş bir yelpazede, birbirinden farklı özellikte oyuncu ekipman üretimi yapılır. Belirli markalar tarafından üretilen bu ürünlerin, merdiven altı alanlarda sahte üretimleri vardır. Seçim konusunda şüpheye düşüren elektronik cihazlarda alım yapılırken dikkat edilmesi gerekir. Bu başlıklar şu şekildedir;

    • Oyun Bilgisayarı: Gerçek bir oyun deneyimi için gaming bilgisayar modellerinde bulunan Ekran Kartı, işlemci, RAM, depolama, ses, ekran ve soğutma özelliklerine dikkat edilmelidir. Anti-Ghosting teknolojisine sahip klavyeler aynı anda birden fazla tuşa hatasız basmayı mümkün kılar. Dolayısıyla gamer laptop alımında klavye düzenine dikkat edilir.
    • Oyuncu Monitörü: Monitör seçiminde oyunun akıcı olması için yenileme hızının yüksek olmasına ve tepki süresinin düşük olmasına dikkat edilir. IPS monitörler üstün renk doğruluğu ve görüntüleme açıları sunsa da daha yavaş tepki süresine sahip. Monitör alırken parlaklık, HDR özelliği, en boy oranı detayları göz önünde bulundurulur.
    • Oyuncu Klavyesi: Klavyenin ışıklandırma desteğinin olup olması ve tuş hassasiyeti önem taşır. Tuş dokunuşunda çıkan ses ve bileğe uyumlulukta dikkat edilecek diğer noktalar arasındadır.
    • Oyuncu Kulaklığı: Oyuncu kulaklığı alırken mikrofon, ses kontrol, kablolu veya kablosuz oluşu gibi detayları göz önünde bulundurulur.
    • Oyuncu Mouse: Mouse duyarlılığı ve hassasiyetini ölçmek için DPI değeri kullanılır. Bu değerin yüksek olmasına dikkat edilmelidir.
    • Mousepad: Sıvı dolgulu bilek desteği olan, kaygan ve malzeme kalitesi yüksek olan mousepad modelleri rahat kullanım olanağı sunar. 
    • Oyuncu Koltuğu: Vücut tipine bağlı olarak, minderin ucundan sırtlığa kadar olan kısmı ifade eden derinliğe göre koltuk seçimi yapılır. 
    Yükleniyor...
    Alt Kategoriler
    Markalar
    Nitelikler
    Fiyat Aralıkları
    -
    Listeleme
    Yükleniyor...