hamburger icon

Kablolu Gaming Mouse Nedir?

Oyun oynamak yaş grubu ne olursa olsun boş vakitleri değerlendirirken aynı zamanda oyuncunun zihnini aktif tutan hem de geliştirici bir eylem olmaktadır. Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile birlikte bilgisayar oyunlarında da gözle görülür bir gelişme yaşanmaktadır. Gelişen bilgisayar oyunlarına olan rağbet gün geçtikçe artmaktadır. Oyun severler oyun oynarken doğru donanımları tercih etmeleri takdirde oyundan aldıkları keyfi iki katına çıkarabilmektedir. Mouse bu donanımların başında gelmektedir. Gaming mouse sayesinde oyun sever oyunun keyfini doruklarda yaşayabilir, oyunun gerilimini ve heyecanını daha fazla hissedebilmektedir. Gaming mouse modelleri oyuncunun reflekslerini en iyi şekilde yöneterek oyuncunun oyundan aldığı heyecanı ve zevki en üst seviyelerde yaşamasını sağlamaktadır. 


Son zamanlarda oyun severler tarafından bir hayli ilgi görmeye başlayan oyuncu mouse donanımı, kullanıcılara kablolu mouse ve kablosuz mouse olmak üzere iki seçenek sunmaktadır. Kablolu gamer mouse modelleri bilgisayarların USB portuna takılarak kullanılmaktadır. Bu oyuncu mouseları pil enerjisi ile çalışmamaktadır. Kablolu oyuncu faresi bilgisayardan aldığı güç sayesinde kullanıcısına performans sağlamaktadır. Kablolu mouse modelleri oyuncunun vuruş ve komutlarını kablo yardımıyla bilgisayara iletmektedir. Kablolu gaming mouse oyuncunun komutlarını bilgisayara hızlı bir şekilde iletmesi bakımından oyun severler tarafından tercih edilebilir oyun mouse modellerindendir. Kablolu mouse modelleri sadece performans ile kalmayıp oldukça şık tasarımları sayesinde de oyun severleri memnun etmeyi başarmaktadır. Oyuncunun oyundan maksimum performans alması için üreticiler tarafından üstün özellikler kazandırılan gaming mouse modelleri; özellikle kavrayış, hız ve hassasiyeti ayarlayabilme gibi özellikleri sayesinde oyuncuya istediği performansa erişme imkanı sunmaktadır. Genellikle sabit bilgisayar modelleri için tercih edilmektedir. Taşınabilir bilgisayar modelleri için kullanıcılar sıklıkla kablosuz mouse modelini tercih etmektedir. Her iki modelinde kullanıcı için kullanımı ve işlevi aynı olmaktadır.
 

Kablolu Gaming Mouse Özellikleri Nelerdir?

Gaming mouse modellerini normal mouse modellerinden ayıran pek çok özellik bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi hız farkı olmaktadır. Standart mouse modellerinde çoklu tıklama özelliği bulunmamaktadır. Kullanıcı iki tuşa aynı anda bastığında sadece birisi algılanmaktadır ve bilgisayara algılanan imlecin komutu gider. Oyuncu mouse modellerinde bu durum biraz profesyonel olmaktadır. Kullanıcı iki tuşa aynı anda bastığında iki komutta algılanabilinmektedir. Makrolu mouse modellerinde oyun esnasında yapılan birden fazla hareketi oyuncu tek tuşa sığdırabilmektedir. Bu mouse modelleri özellikle savaş ve hız gerektiren oyunlarda oyun severin hızlı hareket etmesini sağlayarak oyun sever için oyunu oldukça kolay ve pratik hale getirmektedir. 


Bükülme ve kırılmaya dayanıklı kablolar kullanılarak üretilen mouse modeli kullanıcılara uzun ömürlü bir performans sağlamaktadır. Bu oyuncu mouse modellerinde bilgisayar ve mouse arasındaki kablo boyutu oyuncunun kullanım alanını kısıtlamayacak ölçüde oldukça uzun tutulmaktadır. Yanıt süresi standart mouse modellerinde önemsenen bir özellik olmasa da bu durum oyuncu gaming mouse modellerinde tam tersi olmaktadır. Oyun severin iyi bir oyun deneyimi ve zevki yaşaması için verdiği komutların bilgisayar tarafından hemen algılanması gerekmektedir.  Bu modeller oyunculara oldukça hızlı bir komut algılanması keyfi yaşatmaktadır. 


Oyun esnasında oyuncu farklı bilek hareketleri yapmak durumunda kalabilmektedir. Esnekliği sağlayabilmeleri açısından oyuncu mouse modelleri kullanıcıların imdadına yetişmektedir. Uzun zaman geçirilen oyunlarda oyuncunun el ağrısı ve rahatsızlığı hissetmemesi için tasarlanmaktadır. Bu modellerde dikkat çeken bir diğer özellik tuş takımı olmaktadır. Oyuncunun oyun sırasında gürültü çıkarmaması için sessiz ve yumuşak tuş takımı kullanılmaktadır. Bu özelliği nedeniyle sessiz mouse olarak da adlandırılmaktadır. 


Gaming mouse modellerini standart mouse modellerinden ayıran bir başka önemli özellik ise DPI skalasının ayarlanabilir olmasıdır. Mouselarda dpi mouse hareketinde kaç noktalık mesafe kat edeceğini ölçen ölçü birimi olarak bilinmektedir. Oyuncu oyunun çeşidine göre oyununu oynarken farklı hızda ve seri hareketler yapmaktadır. Bu sebeple gaming mouse modellerinde dpi hızı oldukça önemli olmaktadır.

Kablolu Gaming Mouse Çeşitleri Nelerdir?

Oyuncu mouse denildiğinde herkesin aklına gelen şey ürünlerin şık tasarıma sahip olmasıdır. Birden fazla model seçeneği ile her kullanıcının zevkine ve tarzına hitap edebilmektedir. Son zamanlarda ışıklı mouse modelleri, oyuncu mouse modelleri arasında en yaygın tasarım olarak dikkat çekmektedir. RGB ışıklı mouse modelleri en çok ilgi gören modeller arasında olmaktadır. Kullanıcısına gece ve gündüz kullanım keyfi sunan mouse modelleri oyun ortamının daha canlı ve renkli görünmesini sağlamaktadır. Kablolu mouse modelleri kullanıcının tercihine göre farklı boyutlarda üretilmektedir. Bu sayede her oyuncu kendi el yapısına uygun çeşidi seçerek daha konforlu bir oyun deneyimi yaşayabilmektedir. Kablolu gaming mouse çeşitlerinde ergonomik olması ile dikkat çeken bir başka ürün de küçük mouse modelleri olmaktadır. İki tuşu bulunan mouse modellerinin oyuncular için daha işlevsel olmasını sağlayan alt, orta ve yan tuşlarının bulunduğu modelleri de bulunmaktadır. 

Kablolu Gaming Mouse Fiyatları

Oyuncu mouse fiyatları üründe yer alan teknik özelliklere göre belirlenmektedir. Düşük miktarda elektrik harcayan modeller daha yüksek kullanım ömrüne sahip olmaları bakımından fiyat olarak yüksek olabilmektedir. Gaming mouse fiyatları, mouse modelinin  dpi hızı, vuruş hızı, tasarımı ve ergonomik olması gibi birçok özelliğe göre değişiklik göstermektedir. Gaming mouse modelinin kalitesi, markası fiyatı belirleyen en önemli özelliklerden biri olmaktadır. Mouse modelinin ışıklı ve şık tasarımlı olması fiyatın yükselmesini etkileyen özelliklerinden biri olmaktadır. Oyuncu mouse modellerinin üzerinde yer alan fonksiyon tuşlarının işlevselliği ve sayısı bakımından fiyat farklılığı göstermektedir. Son zamanlarda rağbet gören, işçilik ve maliyet gerektiren RGB modellerin fiyatları standart modellere nazaran daha yüksek olabilmektedir. Alınan ürünün fiyat performansı mouse modelinin çeşidine göre değişmektedir. 

Kablolu Gaming Mouse Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Oyuncu mouse alırken kullanıcı ilk olarak mouse modelinin kullanım ömrüne dikkat etmesi gerekmektedir. Bilgisayar oyunları oyun severler tarafından saatlerce sıkılmadan oynanan oyunlar olmaktadır. Bu sebeple oyuncu mouse tercihi yaparken dayanıklı ürünler tercih etmesi gerekmektedir. Oyun sever mouse almadan önce ilk olarak ihtiyaçlarını belirlemelidir. DPI oyuncu için önemli özelliklerden biri olmaktadır. Oyun sever mouse tercihini yapmadan önce özellikle dpi hızına dikkat etmesi gerekmektedir. Çünkü dpi hızı ne kadar yüksek olursa mouse noktaları daha hızlı okumaktadır ve kullanıcısına oyunda daha hassas deneyim sağlamaktadır. 

Oyun sever mouse üzerindeki fonksiyon tuşlarına da dikkat etmesi gerekmektedir. Alıcı bazı mouse modellerinin üzerinde kısa yollar atayabileceği birden fazla tuş görebilmektedir. Oyuncu mouse üzerinde fazla özellikli tuşlar olsun istiyorsa bu mouse modellerini tercih edebilmektedir. Mouse modeli satın alınırken kullanıcı tercih edeceği gaming mouse modelinin el yapısına  uygun olup olmadığına da dikkat etmelidir. Doğru tercih yapılan mouse kullanıcının rahat ve konforlu oyun süreci yaşamasına yardımcı olmaktadır. El yapısı kadar kullanıcının hangi eli kullandığı da dikkat edilmesi gereken hususlardan olmaktadır.Uzun saatler boyunca kullanılan gaming mouse modelinin tasarımsal özelliklerinin kullanıcının oyun tarzına ve zevkine hitap etmesi de oyunu daha zevkli kılan özelliklerden biri olmaktadır. Kablolu gaming mouse modellerinin kablo uzunluklarının kullanıcının tercihine göre uzayıp kısalabilmektedir. Kullanıcı ürünü alırken kablo uzunluklarına da dikkat etmesi gerekmektedir. 
Yükleniyor...
Alt Kategoriler
Markalar
Nitelikler
Fiyat Aralıkları
-
Listeleme
Yükleniyor...