hamburger icon

Gaming Mouse Nedir?

Gaming mouse, bilgisayardaki ok işaretini hareket ettirmeye yarayan donanımdır. Ok işareti sayesinde bilgisayardaki imgeler tıklanabilir ya da hareket ettirilebilir. Türkçe ismi fare olan bu ekipmanın temel görevi imleci hareket ettirmektir. Basit gibi görünse de bu görev bilgisayar kullanımının en temel özelliğidir. Mouse seçim işlemlerini olabildiğince hızlı yapmalıdır. Alt kısmında yer alan top veya lazer ışığı çalışma sistemini oluşturur.  Oyuncu mouse standart mouse modellerine göre ekstra tuşlar ve ayarlanabilir DPI değerine sahiptir. En iyi oyun mouse kusursuz oyun deyiminin yanı sıra el ve bilek sağlığı açısından da kusursuz tasarlanmalıdır. Kablolu ve kablosuz seçeneklerde modellere sahip olan seçenekleri ihtiyaca göre tercih etmek mümkündür. 
Gamer mouse son yıllarda artan oyun oynama aktivitesi ile ihtiyaç duyulan bir bilgisayar parçası haline gelmiştir. Keyifli oyun oynamanın en iyi yolu doğru oyuncu ekipmanları seçmekle başlar. Oyun için özel tasarlanmış her parça daha hızlı ve kusursuz işlem gerçekleştirebilmek amacıyla üretilmiştir. Oyuncu mouse da bunlardan biridir. Hassasiyet ve tasarım olarak kusursuzdur. Oyun esnasındaki mouse kullanımı ile normal mouse kullanımı arasında belirgin farklar vardır. Oyuncu faresi amacı oyun deneyimini üst seviyelere çıkarmaktır. Her oyunun farklı oynama şekilleri ve algoritması vardır. En iyi mouse bu oyunlara uygun olacak şekilde tasarlanarak, yapılan hamlelerin hızlı olmasını sağlamaktadır. 

Gaming Mouse Özellikleri Nelerdir?

Oyuncu mouse özellikleri oyun oynama deneyimini maksimum seviyelere ulaştırmak için tasarlanmıştır. Gündelik hayatın yorgunluğunu atmak, stresten uzaklaşmak için tercih edilen oyun oynama aktivitesi her yaş grubuna hitap eder hale gelmiştir. Her geçen yıl piyasaya sürülen farklı oyunlar bilgisayar kullanım konforunu da beraberinde getirmiştir. Gaming mouse da bu konforu sağlamak için özel olarak üretilip kullanıcılara sunulmuştur. İyi bir oyuncu mouseda belli başlı özellikler vardır. Bunlardan ilki normal bilgisayar faresine göre daha hızlı hareket ettirme özelliğidir. Oyun esnasında hız oldukça önemlidir. Oyuncu faresi bu hızı gerçekleştirebilme de oldukça başarılıdır. Ayrıca en iyi oyuncu mouse özellikleri arasında hareketlere karşı duyarlı olması da vardır. Oyun oynarken, oyuncu hareketlerini hızlı bir şekilde oyun içine aktarabilir.
Gamer mouse standart mouse modellerine benzeyebilir. Ekstra özellikleri ve tasarımları ile normal farelerden ayrılır. Oyuncu mouse modelinde DPI değeri önemlidir. Yüksek DPI değerine sahip bir mouse en ufak hareketi bile kaydedebilir. Bu da çok ince ayarlamalar yapılabileceği anlamına gelmektedir. Düşük DPI değerine sahip bir mouse ise fareyi sarsıntılı ve düzensiz hale getirecektir. Oyun mouse modellerinin çoğunda ayarlanabilir bir DPI özelliği vardır. Bu özellik oyun türüne göre yüksek seviyelere çıkarılabilir. Bunun yanı sıra oyuncu mouselarda ekstra düğmeler yer alır. Bu düğmelerin özelliği ise oyun esnasında el hareketlerinin kısıtlanmamasıdır. Her bir düğme farklı işlevi gerçekleştirdiği için el kaldırılmadan hızlı hamlelerle bu işlemleri gerçekleştirmek amaçlanmıştır. Çünkü profesyonel olarak oyun oynayanlar için her saniye çok değerlidir.

Gaming Mouse Çeşitleri Nelerdir?

Oyuncu faresi özelliklerine göre farklı çeşitlere sahiptir. Profesyonel anlamda oyun oynayan kullanıcıların beklentisi farklı olmaktadır. Bu yüzden piyasalarda farklı özelliklere sahip gaming mouse çeşitleri bulunur. Her biri ergonomik ve farklı tasarımı le kullanıcılarına kusursuz bir oyun deneyimi yaşatır. İhtiyaca uygun olan en iyi oyuncu mouse modelini seçmek için ise ürün çeşitliliği arasında araştırma yapılmalıdır. Oyun severlerin reflekslerinin oyuna yansımasını hemen isterler. Bu yüzden seçilecek modelin hızına dikkat etmeleri gerekir.  Ayrıca tasarım olarak ise çok çeşitli renklerde ve farklı estetik görünümlü modellerde mevcuttur. Bu modeller hem standart fare kullanımı için hem de profesyonel oyuncular için oyuncu faresi olarak kullanılabilir. Sadece tasarımsal farklılıklar mevcuttur. Bağlanma ve yapısına göre fare çeşitleri:
Kablolu Fare (mouse) Modelleri: Kablo yardımı ile çalışan farelerdir. Kablo içerisinde yer alan iletken teller USB aracılığıyla cihaz işlemcisine verileri aktarır. Günümüzde daha çok ofis ortamlarında kullanılsa da oyun kullanıcıları tercih edebilir. Gamer mouse modelleri arasında bağlantı sorunu yaşamamak için bu model kullanılmaktadır. 
Bluetooth Fare Modelleri: Bluetooth dalgaları aracılığı ile çalışır. Herhangi bir pilden aldığı verileri bilgisayara aktarır. Ancak pil bitmeye yaklaşınca veri gönderme işlemlerinde duraksamalar meydana gelebilir. Ayrıca bu modeldeki farelerin model türü algılama mesafesinde de etkilidir. 
Kızılötesi Fare Modelleri: Bu fare türleri kızılötesi ışınlarla veri gönderilmesi sağlar. Ancak günümüzde teknolojik gelişmelere bağlı olarak işlevini yitiren bir modeldir.
Radyo Dalgalı Fare Modelleri: Uzun mesafelerde kullanılmak için tasarlanmış bir modeldir. Radyo frekansı yardımıyla veriler gönderilir. Profesyonel işlemlerde kullanılan bu model ev ortamlarında kullanılmaz.
Mekanik Fare Modelleri: Eski nesil mouse çeşitleri arasında yer alan bir modeldir. Altında yer alan top aracılığı ile hareketleri algılar. Günümüzde neredeyse hiç kullanılmayan bir modeldir. 
Optik Fare Modelleri: Işıklı mouse olarak da adlandırılır. Işığın gücünden yararlanarak çalışır. Kablolu ya da kablosuz çeşitlerde olabilir. Kablosuz oyuncu mouse altında yer alan ışık sayesinde ani hareketleri kolay bir şekilde algıladığı için kullanılır. LED ışıklı modeller ve lazer ışıklı modeller diye iki seçeneği mevcuttur. 
Lazer Optikli mouse: Bu modeller gaming mouse olarak adlandırılır. Oyun esnasındaki en ufak hareketi bile kolayca algılayabilir. Bu özelliğinden dolayı oyuncuların tercih etmesinde oldukça etkilidir. 
LED Işıklı Optik Mouse Modelleri: en yaygın kullanılan mouse modeli LED ışıklı modeldir. LED ışığın hareketi algılama derecesine göre fare çalışır.

Gaming Mouse Fiyatları?

Gaming mouse fiyat olarak her bütçeye hitap eden seçeneklerde mevcuttur. Farenin özelliği fiyatlandırma konusunda etkilidir. Özellikle son yıllarda binlerce liralara satılan oyuncu mouse çeşitleri, ihtiyaca yönelik satın alınmaktadır. Fiyat performans mouse seçenekleri de mevcut olsa da kullanıcının hareketlerini tam anlamıyla algılayarak hareket edebilen modeller daha çok tercih edilmektedir. 
Oldukça büyük bir sektör haline gelen bilgisayar oyunları, bilgisayar sistemlerinin de yenilenmesine etki etmektedir. Bilgisayarın her parçası oyun oynamaya uygun ve hızlı olması gerekmektedir. Wirelens gaming mouse özelliği itibari ile gelişmiş bir frekansa sahiptir. 10 m uzaklıkta bile işlemler yapılabilir. Yine delikli mouse tasarı ise kullanım rahatlığı isteyenlerin tercih edebileceği bir tasarımdır. Ergonomik bir tasarımı olan bu modelin üzerinde yer alan delikler kullanıcılar tarafından hissedilmez. Delikler sayesinde hava akışı daha iyi sağlandığı için elin serin kalması sağlanmış olur. 

Gaming Mouse Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir? 

En iyi oyuncu mouse tercih derken mouse özelliklerine dikkat edilmelidir. İhtiyaca cevap veren, kullanım rahatlığı olan modeller her zaman daha avantajlı olacaktır. Fare duyarlılığı yüksek olmalıdır. DPI mouse bu anlamda ayarlanabilir olmalıdır. Her oyunun oynama şekli ve beklenilen performansı farklıdır. Bu yüzden fare aracılığı ile bu duyarlılık ve hız kontrolü ayarlanabilmelidir. Tercihleri etkileyen bir diğer unsur da farenin hareket hızıdır. Özellikle gamer mouse modellerinde hız oldukça önemlidir. Çünkü oyun geçişleri ve hamleleri hızlı olmalı, hızla yapılmalıdır. Bu da iyi bir mouse yardımı ile yapılır.
En pahalı mouse en iyi mouse anlamına gelmediği kullanıcıların bilmesi gereken önemli bir durumdur. Çünkü mouse seçerken pahalı olan her zaman iyidir diye bir görüş söz konusu olabilmektedir. En iyi mouse amaca hizmet eden ve ihtiyaca en doğru cevap veren mousedir. Bu yüzden tercihlerde bu durumlara dikkat edilmelidir. 
 
Yükleniyor...
Alt Kategoriler
Markalar
Nitelikler
Fiyat Aralıkları
-
Listeleme
Yükleniyor...