hamburger icon

Güç Kaynaksız Kasa Nedir?

Güç kaynaksız kasa, bilgisayar, dizüstü bilgisayarı gibi elektronik aletlerin gereksinimi olan enerjiyi sağlamak için kullanılan birimdir. Kasalar içinde güç kaynağını bulundurmadığı zaman yanında ek bir kaynağa ihtiyaç duyarlar. Bu tarz kasalara güç kaynaksız kasa denilmektedir. Teknoloji günümüzde her alanda kullanılmaktadır. Evlerde ve işyerlerinde sıklıkla kullanılan bu teknolojik aletlerin daha iyi performans gösterebilmesi için güç kaynağının kuvvetli olması gerekmektedir. Bu yüzden profesyonel işlemler gerçekleştirmek isteyenler ya da oyun oynamak isteyenler masaüstü bilgisayar tercih ederler. Sebebi ise güç kaynağının daha yüksek olması ve hızlı işlemler gerçekleştirebilmesidir. Bilgisayar, telefon, buzdolabı gibi akla gelebilecek her türlü teknolojik aletin çalışması için güç kaynağına ihtiyacı vardır. Bu aletlerin gereksinimi olan gücü güç kaynağı üretir.
Pc kasa içerisinde olmayan güç kaynağı yanında yer alır ve bilgisayarın ihtiyacı olan enerjiyi sağlar. Bilgisayar güç kaynağı genellikle kasa içerisinde metal bir kutu ile kaplı olan elektronik devrelerden oluşur. Bu devreler bilgisayar birimlerinin çalışması için gereksinim duyulan farklı gerilim değerlerinde akım oluşturur. Standart özellikte tasarlanmış herhangi bir pc kasa modeli 250 ile 300 watt gücünde çalışmaktadır. Son yıllarda hazır bilgisayar almak yerine toplama bilgisayar alıp daha güçlü bir bilgisayar elde etmeye çalışanların sayısı çoğalmıştır. Özellikle oyun düşkünlerinin talep ettiği bu bilgisayar sistemleri güçlü olmalıdır. Aksi takdirde oyunlarda görüntü bozukluğu, duraklama gibi teknik sorunlar oluşabilir. Oyuncu kasası bu amaçla oluşturulan ve maksimum seviyede işlem yapabilen bir kasadır. 

Güç Kaynaksız Kasa Çeşitleri Nelerdir?

Kasalar bilgisayar sistemlerinin kusursuz çalışmasını sağlayan donanımsal parçalardır. İçerisinde yer alan sistemler bilgisayarın beyni görevini üstlenmektedir. Güç kaynaksız kasalarda ise bu aksan kasa içerisinde değil de yanın da ayrı bir aksan olarak bulunmaktadır. Burada amaç kasa içerisindeki yükü hafifleterek performans düşüşü yaşamamak. Boş kasalar içerisinde oldukça geniş ürün çeşitliliği vardır. Işıklı kasa denilen model oyun bilgisayarların tercih edilen bir seçenektir. Güzel ve hızlı oyun deneyimi yaşamak isteyenlerin tercihi bu yönde olabilir. Bilgisayar içerisinde yer alan tüm enerjisel ihtiyaçlarını güç kaynağında karşılar. Bu yüzden hangi amaçla kullanılacak olursa olsun bu güç kaynağının özellikleri iyi bir şekilde araştırılmalıdır. 
Gaming kasa, toplama yöntem ile profesyonel bir şekilde oluşturulabilir. Oyun oymamak isteyenlerin tercihi bu kasadan yanadır. Yüksek performansa sahip olan kasalar, içerisinde yer alan temel bileşenleri dışarıdan gelebilecek tehlikelere karşı korumaktadır. Teknolojik yeniliklerle birlikte farklı renklerde bilgisayar kasaları piyasalarda bulunabilir. Siyah, mavi, beyaz kasa gibi renk seçenekleri en fazla tercih edilen modellerin arasındadır. 
Piyasada boş bilgisayar kasası olarak da tabir edilen içerisindeki ekipmanlar dışarıdan alınarak tamamlanan modeller yer alır. Gelişen teknoloji ile birlikte kasa boyutlarında küçülmeye gidilmiştir. Böylece taşınabilir seviyede üretilen bu kasaların kullanımı daha pratiktir. Boş kasa bu sistemsel özellikleri sağlayan ana bileşenler ile tamamlanarak maksimum performans seviyesine kolayca ulaştırılabilir. Son olarak yeni nesil bilgisayar kasa çeşitlerinde sessiz çalışma özelliği olması da kullanıcıların beğenisini toplamaktadır.

Güç Kaynaksız Kasa Fiyatları?

Bilgisayar kasası fiyatları, dolu ya da boş bilgisayar kasası olmasına göre farklılıklar gösterir. Kullanıcıların istekleri doğrultusunda kasa özellikleri çeşitlenir. Bu da kasa fiyatları miktarını etkiler. içerisinde tüm bilgisayar aksanlarını bulunduran ve birlikte satışa sunulan dolu bilgisayar kasa fiyatları her bütçeye uygun olacak seçeneklerde mevcuttur.  Bunun yanı sıra boş bilgisayar kasası fiyatı içerisinde sadece kasa fiyatı vardır. İçerisinde yer alacak harici donanım parçaları ayrı olarak satın alınması gerekir. Bu durumda alınan parçaların fiyatları özelliklerine göre değişir. 
Kasanın markası, modeli, ledli olup olmaması gibi faktörlerde fiyatlandırma da etkili unsurlar arasında yer alır. Ayrıca bilgisayar kasasının tasarımı da önemlidir. Kasanın içerisini dışarıdan görebilme imkânı olan şeffaf kasa modelleri, standart pc kasa modellerine göre daha yüksek fiyat aralıklarındadır. Teknik farklılıklar, görsel farklılıklar ve pek çok harici özellikleri olmasından dolayı bilgisayar kasaları fiyatları çeşitlilik gösterir. Bu yüzden ihtiyaca uygun, yüksek performans gösteren modellerin fiyatları analiz edilerek tercih edilmelidir. 

Güç Kaynaksız Kasa Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kasa alırken dikkat edilmesi gereken ilk durum işlevidir. Yani kişinin hangi amaçla kullanacağı, ihtiyacının ne olduğudur. Bu kapsamda tercih edilen iyi bir kasa performans olarak da kullanıcısını memnun edecektir.  Son yıllarda popüler olan evde oyun oynama aktivitesi hızlı bilgisayar sistemlerine talebi arttırmıştır. Oyun bilgisayarları sayesinde toplama bir şekilde oluşturulan oyuncu kasası keyifli ve hızlı oyun deneyimi için gereklidir. Bu doğrultuda seçim yapacak olanlar beklentilerini göz önüne alarak karar vermesi gerekir. Pc kasa toplama şekilde oluşturacak olanlar ise kasa boyutuna dikkat etmelidir. Anakart, ekran kartı ve işlemci fanı gibi teknik ekipmanların boyutu kasanın ölçüleri ile uyumlu olmalıdır. 
Güç kaynaksız, boş bilgisayar kasası modellerinde donanımsal parçalar dışarıdan dâhil edildiği için seçimlerin dikkatli ve özenli olması gerekir. Bilgisayarın istenilen seviyede çalışabilmesi, beklenilen hıza ulaşabilmesi için tüm bileşenlerin birbiri ile uyumlu olması zorunludur. Tüm bileşenlerin kasanın içine rahatça sığmasına ve boş bir alanın kalmasına da dikkat edilmelidir. Boş pc kasası kapasitesinin üzerinde doldurulursa, kasanın içerisinde oluşacak olan sıcaklık bileşenlere zarar verir. Bu yüzden geniş hacimli kasalar öncelikle tercih edilmelidir. Ayrıca kasa seçiminde evde ya da iş yerinde kullanılacak alanın boyutu da etkilidir. Kullanılacak alanın boyutu ile kasanın ölçüleri uyumlu olmalıdır. Son olarak kasalarda ısınma sorunu çok sık rastlanılan bir durumdur. Bu durumla karşılaşmamak için alınacak kasanın içerisine kaç tane fan takılıp takılamayacağı da kontrol edilmelidir. 

Güç Kaynaksız Kasa Kaç Watt?

Pc kasa toplamı işlemi yapılırken en fazla dikkat edilmesi gereken güç kaynağının performansıdır. Bilgisayar sistemlerinin çalışmasında etkili olan bu ekipmanın güçlü olması, yapılan işlemlerin daha hızlı gerçekleşmesini sağlayacaktır. Gaming kasa çeşitlerinde ise bu parçaya ayrı bir özen gösterilmektedir. Oyun deneyiminin aksamaması için güç kaynağının watt derecesi de yüksek seviyelerde olmalıdır. Piyasalarda bulunan rgb kasa modellerinde 250 wattan başlayarak 750 watt değerinde pek çok kasa mevcuttur. Bu yüzden toplanılan sistemde ihtiyaca uygun olan watt değerinde güç kaynağı tercih edilmelidir.  Bu durumu belirlemek için satın alınan işlemci ve ekran kartının TDP (Termal Tasarım Gücü) değerine bakmak gerekir. Termal tasarım gücü işlemci ve ekran kartının sorunsuz çalışması için gereken watt değer gücünü yansıtır. 
Boş pc kasası toplama işlemi sonrası yanına eklenecek olan güç kaynağı, ihtiyaca cevap verecek maksimum watt derecesinde olmalıdır. Toplama işleminde her bilgisayar farklı özelliğe sahip olduğu için beklenilen performansta aynı olmayacaktır. Bu yüzden piyasalarda herkesin ihtiyacına cevap verecek geniş güç kaynağı seçenekleri mevcuttur. Watt değerlerin birbirinden farklı olan bu kaynaklar yapılacak işlemlerde maksimum performansı ortaya çıkarır. 
 
Yükleniyor...
Alt Kategoriler
Markalar
Nitelikler
Fiyat Aralıkları
-
Listeleme
Yükleniyor...