hamburger icon

Kablosuz Kulaklık Nedir?

Kablosuz kulaklık, ses çıkışı olan teknolojilere uzaktan bağlanarak geniş hareket alanı sunan yeni çağın teknolojisidir. 
Kulaklık modelleri, kullanıcılara ve çevresine kolaylık sunan ürünlerdir. Günümüzün dünyasında televizyon, telefon, radyo, bilgisayar ve diğer teknolojik aletler arasında ses açısından özel bir alan sunarak kullanımını yaygınlaştırmıştır. Kulaklıklar; laptop ve masaüstü bilgisayarlarda oyun oynarken, televizyonda film izlerken ve telefonlarda müzik dinlerken kullanılmaktadır. Kulaklık modellerin arasındaki kablosuz olanlar, yaygınlaşmaya başlamıştır.
Kablosuz kulaklık modelleri, kullanıcılarına geniş hareket alanı sunan ürünlerdir. Dayanıklı tasarımı ile gün boyu kullanım imkânı sunan bu ürünler, dâhili piliyle çalışmaktadır. Bu ürünler, bluetooth sayesinde, akıllı cihazlar ile bağlantı kurarak çalışan bir mekanizmaya sahiptir. 
Dünyadaki birçok insan tarafından kullanılan kablosuz kulaklıklar; spor salonundaki hareket ortamında, çağrı merkezlerindeki devamlı iletişim durumunda veya sesli bir ortamda film izlerken kullanılabilmektedir. Eğlence ve iş ortamlarının tümünde tercih edilir. Kablo probleminin olmaması, ses kalitesinin yüksek olması ve kullanımının pratik olması sebebi ile avantajlı bir üründür. Profesyonel bilgisayar oyunları oynayan kişiler tarafından kablosuz bilgisayar kulaklığı modelleri daha fazla donanıma sahiptir. Çünkü oyuncuların iletişim hâlini sürdürmesi, sesin net ve parlak gelmesi önemlidir.

Kablosuz Kulaklıkların Özellikleri Nelerdir?

Kablosuz laptop kulaklığı modelleri, belirli bir cihaz dışında geniş eşleşme algoritmasına sahiptir. Yani temin edilen kablosuz kulaklıklar, istenilen akıllı cihaz ile bağlanabilir. Üreticiler, kullanıcıların problemsiz bir şekilde bağlanma sağlayabilmesi için ürünleri bluetooth üzerinden yönlendirir. Bu sayede, kulaklık ve akıllı cihaz arasındaki ses, kısa mesafelerde sürdürülebilir. Bluetooth teknolojisinin öne çıkan özelliği, etkileşime hazır olan cihazların ürünler ile otomatik olarak eşleşerek zamandan kazandırmasıdır.
Oyun konsolu ve bilgisayarlar, bluetooth ile bağlantı kurmada, telefonlara göre biraz daha karmaşık düzene sahip olabilmektedir. Bağlantı kurulduktan sonrasındaki kulaklığın kullanımı, çok kolaydır. Bu ürünler sayesinde, telefon görüşmesi yapılabilir ve dışarıya müzik dinlenebilir.
Kablosuz bir şekilde üretilen bluetooth kulaklıklar, belirli elektronik cihazlarda tasarıma bağlı özellikler sunabilir. Oyuncuların oyuna odaklanmasını sağlayan ışıklı bilgisayar kulaklıkların bazıları kablosuz şeklinde üretilmektedir. Kulaklıklar, oyuncuların oyuna odaklanmasını sağlarken farklı tasarımlara sahip kablosuz kulaklık modelleri vardır. Genel olarak kablosuz kulaklıklarda olan özellikler şu şekildedir:

Pratik ve işlevseldir,

Bluetooth bağlantısına sahip olan tüm cihazlara bağlanabilir.

Ergonomik ve şık bir tasarıma sahiptir.

Yüksek ses kalitesi sunar.

Sorunsuz ses aktarımını sağlar.

Kablosuz kulaklığın üzerindeki tuşlarla ya da dokunmatik algılayıcılarla cihaza komut gönderilebilir.

Uzaktan kontrol edilebilir.

Çevredeki gürültüyü engeller.

Bildirim okuyabilir.
 
Şarj edilerek kullanılır.

Telefonlarda ve bilgisayarlarda şarj durumu gösterilir.

Kablosuz kulaklık, PC ve diğer aygıtlarla senkronize çalışır.

Kullanımı kolaydır.

Boyutları küçüktür.

Hafiftir.

Kablosuz Kulaklık Çeşitleri Nelerdir?

Kablosuz kulaklık, cihaza bluetooth sinyalleriyle güvenli eşlemeyle bağlanmaktadır. Günümüzde var olan kablosuz kulaklık modelleri kendi içerisinde dönemsel üretimine göre değişim gösterir. Günümüzün piyasasında satışa sunulan bluetooth kulaklık modelleri; kulak içi, kulak üstü ve makaralı olarak adlandırılır. Sesi sorunsuz bir şekilde kulağa aktaran bu cihazlar şu şekilde açıklanır:

Makaralı: Tek kulaklık bulunur. Bu kulaklık, kontrolü sağlayan tuşlu cihaza kablo ile bağlıdır. Cihaz ise kaynakla olan bağlantıyı gerçekleştirmektedir. Yine bluetooth teknolojisini kullanan bu ürünler, boyna ya da kıyafetin yakasına asılarak kullanılır.

Kulak üstü: Genelde bilgisayarla kullanılır. Oyuncuların yanı sıra ses montajı gibi profesyonel işlerle uğraşanlar tarafından tercih edilir. Kafa üstü kulaklık, ses teknolojileriyle haşır neşir olmayanlar tarafından da yürüyüş gibi aktiviteler esnasında kullanılır. Mikrofonlu, kablolu ve kablosuz alternatifleri mevcuttur.

TWS Kulaklıklar: Açılımı True Wireless Stereo olan ve üzerinde kablolu hiçbir bağlantı olmadan kulağın içerisine yerleştirilerek kullanılan ürünlerdir. Bu ürünler, 7-15 mm içerisindeki değişen sesin duyulmasını sağlar. İç yapısı; sürücü, işlemci, batarya ve bluetooth alıcısı ile şekillenir. Dış yapısına yerleştirilen dokunmatik algılayıcılar sayesinde, farklı özellikler sunan ürünlerdir.

Kablosuz Kulaklık Fiyatları?

Kullanıcılara sunduğu konfor sayesinde yüksek alım gücüne sahip olan bluetooth kulaklıklar; birçok marka tarafından renk, özellik ve tasarım farkı ile üretilir. Ürünlerin fiyatlarının oluşmasında ki en büyük etken markalardır. Markanın kalitesine göre ürünler farklı özellikler ile donatılır. Bu da fiyatlandırmayı etkiler. Kullanım kolaylığı, aktiflik ve kontrolün kullanıcıda olduğu ürünlerde farklı fiyatlandırmalar ortaya çıkar. Piyasada bulunan en ucuz pc kulaklık fiyatı her bireyin erişebileceği seviyededir. Ancak merdiven altı alanlarda üretilen imitasyon ürünlerdir. Görüntü olarak estetik ve birebir aynı kopyalıkta üretilen bu ürünlerin ses verimliliği çok zayıftır. Belirli bir süre kullanımdan sonra ise bozulmaya elverişlidir.
Kaliteli markalar tarafından uzun ömürlü olarak üretilen bluetooth kulaklıklar, kullanıcılara geniş garanti imkânları sunar. Eşi kaybolan veya arızalanma durumu yaşayan telefon veya pc kablosuz kulaklık problemleri garanti sayesinde çözülür. Orijinal bilgisayar kulaklık fiyatları, sahtelerine göre yüksek fiyat aralığına sahiptir. Ancak markalar ve satış kanalları kredi kartına taksit imkânı sunar. Operatör tarifelerinden faturaya ek olarak alınabilme durumu da mevcuttur. Yüksek maliyetlerde temin edilen cihazların güvenilir firmalardan alınması tavsiye edilir. Kullanacağınız cihaza uygun olarak alınan kablosuz kulaklıkların verimli bir şekilde kullanılması için ses niteliğine ve şarj seviyesine dikkat edilmelidir. 

Kablosuz Kulaklık Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Kablosuz kulaklıklar insanların ihtiyaçlarına uygun şekilde tasarlanır. Her alanda olduğu gibi kablosuz cihazlarda kendi çapında bir sınıflandırmaya tabi tutulur. Alışveriş sırasında kablolu PC kulaklığı modellerinde, beklenen performansın ayrıca değerlendirilmesi gerekir. 
Üretildiği markaya göre birçok farklı özellikler ile donatılan kulaklıkların satın alınırken dikkat edilmesi gereken bazı özellikleri vardır. Ürünün uzun süre sorunsuz bir şekilde kullanılması için ses gücü, dokunmatik özellikleri ve kullanım rahatlığı gibi unsurların detaylı olarak araştırılması gerekmektedir. Tasarım olarak estetik formatlarda üretilen bu cihazlar; kullanıcısına tek kulakta çalışma ve yüksek konsantre imkânları tanır. Kişilere odağı kaybetmeden haberleşme ve eğlence ortamı oluşturur.
Özgür bir çalışma ortamı sunan PC için bluetooth kulaklık modelleri alt, orta ve üst segment türlerinden oluşur. Alt segmentte, imitasyon olan ürünler vardır. Bu ürünler, piyasaya göre ucuz bir şekilde temin edilir ancak birkaç ay sonra bozulabilir. Bozulmasa bile ses kalitesi, diğer segmentte yer alan ürünlerden düşük olabilir. 
Orta segmentteki ürünler, ortalama fiyatlar ile alınır. Üst segmentin verdiği kaliteyi sunmayabilir. Üst segmentte bulunan ürünler ise ortalamaya göre yüksek fiyat aralığına sahip olsa da kullanıcısına sorun çıkartma ihtimali diğerlerine göre azdır. 
Binlerce bluetoothlu bilgisayar kulaklığı arasından seçim yapılırken beklenen nitelikler şu şekildedir:

Yüksek kalitede ses deneyimi sunması,

Ürünün kalitesi,

Enerji tüketim oranı,

Garanti kapsama durumu,

Tasarımı ve kullanışlılığı,

Aktif gürültü engelleme sisteminin olup olmaması,

Masaüstü kulaklık modellerine göre sunduğu dokunmatik özellikleri,

Piyasaya göre fiyat aralığı
Yükleniyor...
Alt Kategoriler
Markalar
Nitelikler
Fiyat Aralıkları
-
Listeleme
Yükleniyor...