hamburger icon

Sıvı Soğutma Nedir?

Genellikle hava soğutmanın yetmediği yerlerde kullanılan sıvı soğutma sistemleri bilgisayarda oluşan ısıyı taşıyan bir aygıttır. İşlemciye temas eden yerdeki su bloğu, pompa ve genelde bir adet fan ve radyatörden oluşan ısı değiştiriciden ibaret olan sistemlerde su, borular aracılığıyla taşınır.
Bilgisayarların belirli sistem akışı sonrasında ısınması birçok yöntemle engellenebilmektedir. Olası sorunların önüne geçilmek istense de oyun veya belirli grafik uygulamalarında bilgisayarlar fazla güç kullanabilmektedir. Fanlardan sonra akla gelen sıvı soğutma yöntemi bu alanda tercih edilen bir aygıttır. Sıvı soğutma birçok alanda kullanılan eski bir yöntemdir. Otomobiller ve ana bilgisayarlar uzun yıllar sıvı soğutma sistemleri kullanmıştır. Bununla birlikte sıvı soğutma, binalar için çevre dostu klima sistemleri gibi bazı yeni ve yenilikçi uygulamalar da kullanılmaktadır.
Bilgisayarlarda sıvı soğutma, bilgisayar işlemcilerinin ve bazen grafik kartı gibi diğer bileşenlerin sıcaklığını soğutma ortamı olarak hava yerine su kullanarak düşürmek için kullanılan bir yöntemdir. İşlemci hızlarının son yıllarda önemli ölçüde artmasından ötürü ortaya çıkmıştır. İşlemciler tarafından verilen ısı ve fanlar, ekipmanlarla ilişkili gürültü de güvenli bir sıcaklıkta çalışmaya devam etmek için kullanılır. Su ısıyı havadan yapabileceğinden yaklaşık 30 kat daha hızlı iletebildiğinden, bir su soğutma sistemi işlemcinin daha yüksek hızlarda çalışmasını sağlarken sistem gürültüsünü önemli ölçüde azaltır. Bazı endüstri uzmanları, su soğutma sistemlerinin yakın gelecekte kişisel bilgisayarlar için standart hale geleceğini tahmin etmektedir. Su soğutma, veri merkezinin özel gereksinimlerini karşılamak için giderek daha fazla kullanılmaktadır.
Sıvı soğutucuların çalışma prensibi şu şekildedir; CPU'dan gelen ısıyı emip ve donanımdan uzağa yeniden dağıtırlar. İşlemci tarafından üretilen ısı CPU'nun Entegre Isı Yayıcı (IHS) adı verilen metal kapağına dağıtılır. Ardından ısı, CPU soğutucusunun taban plakasına aktarılır. Daha sonra bu ısı, sıvı veya ısı borusu yoluyla soğutucudan uzağa ve sonunda bilgisayardan uzağa üflenen bir fana dağıtılır. İşlemci sıvı soğutma ve ekran kartı sıvı soğutma yöntemi sayesinde bilgisayar ve sistemin fazla ısınması önlenir.

Sıvı Soğutma Çeşitleri Nelerdir?

Sıvı soğutma pc gibi elektronik cihazların ısınmasını engellemek amacıyla kullanılan bir sistemdir. Etkili, sessiz bir çalışma ve en verimli soğutma için tercih edilir. Hava soğutucularda olduğu gibi sıvı soğutucularda çok çeşitli seçenekler mevcuttur ancak bunların çoğu iki kategoriye ayrılır: Hepsi Bir Arada (AIO) soğutucular veya özel soğutma döngüleri. Burada çoğu zaman Hepsi Bir Arada (AIO) soğutuculara odaklanılsa da sıvının CPU'yu soğutma temel ilkeleri her ikisinde de aynıdır.
Hava soğutmaya benzer şekilde işlem, CPU'nun IHS'sine termal macun katmanıyla bağlı bir taban plakasıyla başlar. Bu plaka iki yüzey arasında daha iyi ısı aktarımı sağlar. Taban plakasının metal yüzeyi, su bloğunun bir parçasıdır ve soğutma sıvısıyla doldurulmak üzere tasarlanmıştır.
Soğutma sıvısı su bloğundan geçerken taban plakasındaki ısıyı emer. Daha sonra sistem boyunca ve iki borudan biri boyunca radyatöre doğru yukarı doğru hareket etmeye devam eder. Radyatör sıvıyı havaya maruz bırakarak sıvının soğumasına yardımcı olur, ardından radyatöre bağlı fanlar ısıyı soğutucudan uzaklaştırır. Ardından soğutma sıvısı su bloğuna tekrar girer ve döngü tekrar başlar.

Sıvı Soğutma Özellikleri Nelerdir?

Su soğutmayı, hava soğutmadan daha üstün kılan iki temel fiziksel özellik vardır. Bunların ilki, suyun ısı iletkenliğinin havaya oranla 25 kat daha fazla olmasıdır. Bu sayede su, havadan çok daha hızlı bir şekilde ısıyı fanın olduğu bölgeye aktarabilir. İkinci üstün özellik ise suyun ısı kapasitesinin, havadan çok daha fazla olması. Isı kapasitesi havaya oranla 4 kat daha fazla olan su, sıcaklığının artması için dört kat daha fazla ısı enerjisine gerek duyar. Sıvı soğutma türlerinde ön plana çıkan diğer özellikler ise şu şekildedir;
Sıcaklık Düzenlemesi: Bilgisayar hızı konusunda derin çalışmalar yapan veya video ya da yayın yapma gibi yoğun CPU gücü gerektiren görevlerde sıvı soğutma en iyi sonuç sunan yöntemdir. Sıvı soğutma yöntemi yapı olarak kullanıcılarına daha verimli ve genellikle daha sessiz bir çalışma ortamı sunar. Mümkün olan en düşük sıcaklıkları ortaya koyan bir aygıttır. Diğer modellere göre biraz daha karmaşık bir kurulum işlemine sahiptir. Hava soğutucular ısıyı CPU'dan uzaklaştırma konusunda oldukça iyidir ancak ısının kasa içine yayılması bilgisayar kullanıcıları tarafından uygun görülmemektedir. Bu durum sistemin genel ortam sıcaklığını artırabilir. Sıvı soğutucular, ısıyı radyatördeki fanlar aracılığıyla sistemin dışına daha iyi bir şekilde iletir.
Ses: Sıvı soğutma, özellikle (AIO) kullanıldığında, CPU soğutucusundaki fandan daha sessiz olma eğilimindedir. Yine de bu durum gürültüyü azaltmak için özel olarak tasarlanmış fanlı hava soğutucuları ile değişiklik gösterebilir ve fan ayarları veya fan seçimi üretilen gürültü miktarını etkileyebilir. Genel olarak sıvı soğutma daha az ses üretme eğilimindedir çünkü küçük pompa genellikle iyi yalıtılmıştır ve radyatör fanları CPU soğutucusundaki fanlardan daha düşük RPM'de (dakika başına devir) çalışmaya eğilimlidir.
Boyut: Hava soğutucular büyük olabilir ancak bu hacim, sisteminize dağıtılmak yerine tek bir alanda sınırlıdır. 
Kurulum Kolaylığı: İlk etapta zor olan kurulum işi adımların takip edilmesi ile stabil bir ivme kazanır.

Sıvı Soğutma Kartı Fiyatları?

Genel anlamda hava soğutucular daha basit çalıştıkları için daha ucuzdurlar. Her iki seçeneğin de giriş seviyesi ve üst düzey sürümleri vardır. Hava soğutucunun üst düzey modelinde daha büyük bir soğutucu, daha iyi fanlar ve farklı estetik seçenekler bulunabilir. Üst düzey Hepsi Bir Arada (AIO) sıvı soğutucular daha büyük bir radyatöre sahip olabilir ve fan hızlarını ve aydınlatmayı kontrol eden yazılımlar gibi estetik ve işlevsel özelleştirmelerin bir karışımını sunar. Aranılan özelliklere bağlı olarak hem hava hem de sıvı CPU soğutucuları geniş bir fiyat aralığına sahiptir. Fiyat, öncelik verilen özelliklere göre büyük ölçüde değişebilir.
Kullanıcıların istek ve tercihlerine göre değişen 120mm sıvı soğutma, 240mm sıvı soğutma ve 360mm sıvı soğutma şeklinde farklı ölçülere sahip ürünler vardır. Orta bütçe olarak değerlendirilen bu ürün, bilgisayar donanımında yer almaz. Özel olarak elektronik alet satan alanlardan alınır. Yüksek performans veya akustik pahasına daha giriş seviyesi fiyatlandırma ve basit kurulum sunan bir çözüm arandığında hava soğutma sisteminin tercih edilmesi gerekir. 

Sıvı Soğutma Kullanım Alanları Nelerdir?

Sıvı soğutucular bilgisayarın olduğu her ortamda çalışma gücüne sahip olan teknolojik aletlerdir. Ev, iş ve sosyal hayat gibi birçok alanda kullanılmaktadır. Farklı özelliklere sahip corsair sıvı soğutma, custom sıvı soğutma ve msi sıvı soğutma türleri de vardır. Kullanıcıların tercih edebileceği birçok model farklı satış alanlarında tüketiciye sunulur. Sıvı soğutmalar, sıcak iklime sahip klimasız ortamlarda daha çok tercih edilir. Bilgisayarın kasmaması ve problemsiz çalışması yönünden önemlidir.
 
Yükleniyor...
Alt Kategoriler
Markalar
Nitelikler
Fiyat Aralıkları
-
Listeleme
Yükleniyor...