hamburger icon

AMD Ekran Kartı Nedir?

AMD 1969 yılında kurulan bir şirkettir.AMD dünyanın en büyük işlemci üreticilerinden biridir. AMD başlangıçta sadece işlemci çipi üretmeye başladı.1975 yılında ise RAM çipi üretimine de geçiş yaptı. AMD 1996 yılında ilk ev tipi bilgisayar işlemcisi olan K5 serisini piyasaya sürdü. Daha sonra 1997 yılında ise K7 serisi “Athlon” kodlu işlemcilerini piyasaya sürdü ve büyük bir başarı yakaladı. 
Bilgisayarlar için yüksek seviye  performans sunan Athlon kodlu işlemcilere ek olarak üretilen Duron ve Sempron kodlu işlemciler, fiyatın düşük ve performansın yüksek olması ile Intel’in Celeron kodlu işlemcilerine seçenek  oluşturdu. AMD ekran kartı, bilgisayardaki grafik verilerini inceler ve görüntü olarak monitöre gelmesini sağlar. Kurulan yazılım ve donanım sayesinde yüksek çözünürlükteki görüntü elde etmeye yardımcı olur.  
Kullanılan grafik işlemcisi, bellek tipi ve kapasitesi, chip seti ve çekirdek hızının yanı sıra soğutma mekanizması, slot ve fan tipi, hız aşırtma gibi özellikler bakımından da pek çok farklı ekran kartı modeli vardır. Ekran kartı bilgisayarın görüntü kalitesi, verilerin hızlı işlenmesi ve bilgisayarın performansının düşmemesi açısından önemlidir. 
Grafik tasarımı ya da yüksek verili video oyunları güçlü bir ekran kartı olmadığı zaman verimli bir çalışma sağlamaz. Ekran kartının önemi bu gibi durumlar da açığa çıkar. Özellikle yeni nesil oyunlar yüksek görüntü kalitesine sahip olduğu için ekran kartlarını da daha önemli kılar.

AMD Ekran Kartı Çeşitleri Nelerdir?

AMD ekran kartı çeşitleri özelliklerine göre farklılık gösterir. Ekran kartında bulunan GB ya da ekran kartının özel özellikleri modellerinin değişmesine sebep olur. Bazı AMD ekran kartları şöyledir:
AMD radeon,
4 GB ekran kartı,
8 GB ekran kartı,
6 GB ekran kartı,
Radeon bilgisayar ekran kartı,
AMD Radeon graphics,
Rx5800xt.
Ekran kartının Ram belleği, bellek ve çekirdek hızı ne kadar yüksek olursa ekran görüntü kalitesi ve akışı da o derece iyi olur. Kaliteli ekran kartı kullanımında da FPS gibi değerlerin yükseldiği görüntülenebilir. Ekran kartında fan sayısı önemlidir. Fakat çok fazla fan olmaması da kalite de düşüşe sebep olmaz. 
Fanın dönüş hızı, soğutma sistemi ve ses yüksekliği önemli unsurlardandır. Genel bilgisayar parçalarının sessiz çalışması tercih edilen bir konudur.Led ışıklı ekran kartları da kasa içi aydınlatma ve güzel göründüğü için tercih sebebidir.Ekstra LED aydınlatması bağlamadan bu özelliği destekleyen donanımlar ile renkli aydınlatmalara sahip olunabilir.

AMD Ekran Kartının Özellikleri Nelerdir?

Ekran kartı bilgisayarın en önemli bileşenlerinden biridir. Ekran kartı ya da grafik kartı olarak bilinir. Görüntüler ekran kartlarının gücüyle doğru orantı şekildedir. Bilgisayar için bu derece önemli olan ekran kartının özelliklerini ve modelleri kişiler tarafından öğrenilmek isteniyor. Bu nedenle ekran kartının modelini ve özelliklerini birkaç yöntemle öğrenmek mümkündür. Bunlar:


GPU-Z ile Ekran Kartı Modeli Öğrenme: Ekran kartı bilgilerini GPU-Z uygulamasından öğrenmek mümkündür. AMD, NVDIA, ATI ve Intel ekran kartlarını destekleyen uygulama aynı zamanda ekran kartınızın BIOS ayarlarının yedeğini kaydedebilir. GPU-Z ile ekran kartı belleği, bellek türü, ekran kartı yazılımının sürümü, saat hızı ve sıcaklığı gibi birçok bilgiye ulaşabilmeyi sağlar.
Windows+R Kombinasyonu ile Öğrenme: Ekran kartı modeli ya da özelliklerini öğrenmenin en kolay yöntemlerinden biri, bilgisayardaki DirectX Tanı Aracı’nı çalıştırmaktır. Windows tuşuna basılı tutulur daha sonra tuşa basılı haldeyken R tuşuna basılır ve “çalıştır” ekranı açılır. Daha sonra “aç” bölmesine “dxdiag” yazılır. Enter tuşuna basılır. Biraz bekledikten sonra açılan ekranda ekran kartı modeli tespit edilebilir.
Aygıt Yöneticisinden Ekran Kartı Bilgilerini Öğrenme: Bilgisayar üzerinden aygıt yöneticisi kısmı açılır. Daha sonra görüntü bağdaştırıcıları seçeneğinden sahip olunan ekran kartı görüntülenebilir.
Ekran kartı performansı güncellemelerle yükseltilebilir. Ekran kartı özellik tercihi kişilerin bilgisayarı kullanmak istedikleri alanla da ilgilidir. Yoğun görüntüsü verisi gerekirken oyun ve uygulamalar için yüksek güç ve özelliklere sahip ekran kartı tercih etmek gerekir. Fakat gündelik ve ofis işleri için kullanılan bilgisayarlar da bu kadar donanımlı bir kart kullanmaya gerek yoktur.

AMD Ekran Kartı Fiyatları?

AMD ekran kartı fiyatları birçok etmene bağlı olarak değişiklik gösterir. Her ekran kartı kendine özgü donanımlara sahiptir. Yüksek gücü ve donanıma sahip olan ekran kartları diğer ekran kartlarına göre daha maliyetlidir. PC Ekran kartı fiyatları ekran kartını çıkan firma ile de doğru orantılıdır. 
AMD ekran kartlarının tercih edilmesinin sebebi fiyat performans ekran kartı olmasıdır. AMD markasına ait ekran kartlarında kaliteli ve donanımlı ürünleri uygun fiyat almak mümkündür. Ekran kartının GB büyüklüğü ya da hızı da fiyatı etkileyen faktörlerdendir. Oyun için tercih edilecek bir bilgisayar ile ofis için tercih edilecek bir bilgisayarın ekran kartı özellikleri aynı olmaz. 
Ofis işleri için standart seviyelerde bir ekran kartı yeterli olurken, oyun için çok daha yüksek güce sahip ekran kartı gereklidir. Ekran kartı görüntüyü ve hızı etkileyen önemli bir etken olduğu için tercih yapılırken hassas olunmalıdır. Yanlış ekran kartı tercihi yapmak ileri de ek maliyetlere sebep olabilir. Ekran kartı alırken dikkat edilmesi gereken unsurlar şöyledir:
Kullanım amacı: Seçilecek olan ekran kartının kişinin kullanacağı alana hitap etmesi ve yeterli gelmesi gerekir. Oyun oynamak için ekran kartı alımı yapmak isteyen kişilerin ekran kartı için büyük bir bütçe ayırmaları lazımdır.
VRAM: Kartın işleme ve ön belleğe alma gücünü gösterir. Bu nedenle yüksek çözünürlüklü oyunlarI oynamak için ve ayrıntıları daha iyi görmek için oldukça değerlidir.
GPU:Grafik işlemci ismiyle anılan GPU’lar, yüksek çözünürlüklü bir video ya da oyun oynatıldığında, kısa sürede milyonlarca işleme uygular ve ekranınıza o videoyu/oyunu, olduğu çözünürlükte sunmakta rol oynarlar.
Soğutma: Ekran kartının gereken performansı sunabilmesi için ısınma önemli bir etkendir. Yeteri derecede soğumayan ekran kartları görevlerini tam anlamıyla yerine getiremez bu neden soğutma sistemi ekran kartı için oldukça önemlidir.
Marka tercihi: AMD ekran kartları piyasa en çok tercih edilen ekran kartları arasındadır. Gelişen teknolojisi ve AR-GE çalışmalarıyla üst düzey bir hizmet sunar.
Nesil: Güncel oyunları oynamak için AMD ekran kartı tercihi yapan kişiler için önemli olan diğer husus ise nesildir. Kişinin kullandığı nesil ile aldığı ekran kartı nesli uygun olmalıdır.

AMD Ekran Kartının Kullanım Alanları Nelerdir?

Ekran kartları bilgisayarlarda kullanılır. Kişiler hazır bilgisayar aldığında ekran kartı ve diğer donanımları içerisinde bulunur. Normal gündelik işlerde kullanılmak için bu şekilde bir bilgisayar alımı yapılabilir. Daha yüksek özellik gerektiren işlem ve oyunlar içinse toplama bilgisayar yapılır. Bu bilgisayarların donanım ve parçaları tercihe göre seçilir. Bu parçalar arasında en önemlilerinden biri de ekran kartıdır. 
Seçilen donanımların nesil ve özellik bakımından birbirine uyumlu olması gerekir. Aksi durumu da bilgisayardan istenilen verim alınmayabilir. Kişilerin bu konu hakkında bilgisi yok ise bilgili kişilerden yardım alarak yapması mümkündür. Doğru şekilde seçilmiş ve diğer donanımlarla uyumlu olan ekran kartları kullanım açısından yüksek performans sunar.
 
Yükleniyor...
Alt Kategoriler
Markalar
Nitelikler
Fiyat Aralıkları
-
Listeleme
Yükleniyor...