hamburger icon

Gaming Klavye Nedir?

Gaming klavye, bilgisayar oyuncuları için özel olarak tasarlanan klavye çeşididir. Klavye üzerinde bulunan her tuşa özel bir fonksiyon tanımlayan farklı tuş kombinasyonlarını içerisinde barındırır. Halk arasında oyuncu klavyesi ve mekanik klavye olarak da bilinir. Duyarlılık ve dayanıklılık standartlarını yerine getirmek için üretilmiştir.
Günümüz dünyasında keyifli vakit geçirmek ve para kazanmak için ortaya çıkan meslek dallarının arasında yer alan e-Sporlar; geniş bir kitlenin merak konusudur. Profesyonel anlamda belirli müzakereler ile desteklenen e-Spor kavramı; profesyonel bilgisayarlar ile oynanan oyunları kapsar. Teknolojinin gelişmesi ile toplumda genç ve orta yaşlı birçok nüfus bu oyunları oynar hale gelmiştir. Birçok konuda savaş, strateji ve mantık içeren oyun çeşitleri vardır. Bu oyunlar profesyonel ekipmanlar ile verimli bir şekilde oynanır. Gaming ekipmanlar oyunun bu perdesinde ön plana çıkar. Kaliteli ve hızlı bir görüntü sunan ekipmanlar oyunda ilerlemenin ana yoludur.
Bu ekipmanlar içerisinde yer alan klavyeler, oyuncunun en rahat şekilde komutlara uyum sağlamasına olanak tanır. Bu alanda kullanıcılar için üretilen birçok oyuncu klavyesi çeşitleri vardır. Bileğin rahat bir şekilde hareket etmesi ve kişiye uyum sağlaması için bu modeller her gün farklı özellikler ile çeşitlenir. Normal bir klavye aynı anda en fazla 3-4 tuşu algılar. 3-4 tuştan sonrasını algılamaz. Ancak oyuncu klavyelerinde bulunan anti-ghosting özelliği sayesinde 10+ tuşa aynı anda basılsa da hepsi aynı anda aktif olur.

Gaming Klavye Çeşitleri Nelerdir?

Tarza göre kişiselleştirilen oyuncu klavyeleri kullanıcılarına farklı deneyimler sunar. Karanlık ortamda dikkatli bir şekilde gerçekleştirilen oyunlar için üretilen rgb klavye, görüş açısını iyileştirmek için her tuşun altına konulan ledler sayesinde aydınlanır. Tuş yüksekliği, tuş yüzeyi ve tuş aralığı gibi farklı özellikler ile donatılan klavye mekanik düzende kullanıcıların en büyük ihtiyacını oluşturur. Oyuncu klavyeleri kendi içlerinde farklı çeşitlerden oluşur. Oyun esnasında fevri olan kullanıcılar için geliştirilen rampage mekanik klavye çeşitleri, dayanıklılık açısından geliştirilmiş ürünlerdir. Her çeşit farklı oyuncu kitlesini kendine hedef kitle olarak belirler. Kullanıcıların tercihine göre ortaya çıkan klavye çeşitleri şu şekildedir;
Membran klavyeler: Tasarımın ucuzluğu nedeniyle sık tercih edilen klavyelerdir. Fiyatı ölçüsünde performans sunan membran klavyelerin çoğu 1 milyon tıklama sayısı gibi kısa ömürlü kullanım sunar.
Mekanik hisli klavyeler: Yani, yarı mekanik klavyedir. Klavyenin tasarımı membran klavye gibi fakat kullanım esnasında mekanik hissiyatı verir. Kauçuktan daha dayanıklı, mekanikten daha az dayanıklı olan tuş takımına sahiptir. Membran klavyeye kıyasla performans ve dayanıklılık daha üsttür. Mekanik Klavyeler yüksek kaliteli gerçek fiziksel düğmeler içeren klavyelerdir. 
Red switch mekanik klavye: Düşük tepki süresi, tuş hassasiyeti ve uzun ömürlü olmaları nedeniyle oyun dünyasında genellikle red mekanik klavye tercih edilir. Bu özellikler, oyunda rakiplere karşı avantaj sağlar. Uzun ömürlü kullanım sunan mekanik klavyelerin ömrü 50 milyon ila 70 milyon arasında değişir. Temizlik anlamında mekanik klavyelerin temizliği diğer klavye çeşitlerine göre daha kolaydır.

Gaming Klavye Fiyatları?

Oyuncu ekipmanları teknolojik bir alettir. Farklı marka, özellik ve fiyat aralığında kullanıcılara sunulur. Klavyeler kendi içlerinde masaüstü ve laptopa uyumlu olarak çeşitlenir. Oyunun en stabil şekilde ilerlemesi için gerekli olan bu ürünler tasarımına göre birçok fiyat türüne sahiptir. Ürünün orjinalliği ve kusursuzluğuna göre yüksekten ucuza doğru ücret türü oluşur. Oyunun süresi, kalitesi, hızı mekanik oyuncu klavyesi içerisinde bulunan özelliklere göre şekillenir. 
Klavye fiyatları, markalara göre değişen yüksek ve orta segment fiyat aralığına sahiptir. Birçok teknolojik alet satan mağazalardan temin edilir. Tür, marka ve modeline göre değişen ucuz mekanik klavye modelleri ucuz yollu temin edilmek amacı ile sahte ürün olarak satılır.  Bu tür sahte elektronik ürünler ucuz olsa da kullanım ömrü kısadır. Bu ürünlerin temini bilgisayarın diğer ekipmanları içerisinde sorunlara sebep olabilir. Bilgisayar donanımında yanma, kasılma gibi problemler ile karşılaşılaşılabilir. Ürünlerin güvenilir markalardan temin edilmesi önerilir. Gaming keyboard türleri normal klavyelere göre daha yüksek satış tutarına sahiptir. 

Gaming Klavye Özellikleri Nelerdir?

Konforlu ve gerçekçi bir oyun deneyimi sunan mekanik klavyeler, ortaya koyduğu özellikler dolayısı ile farklı bir oyun deneyimi sunar. Her marka kendisine özel ürettiği ürünlerde, farklı donanımlara yer verir. Dünyanın her yerinde sahip olduğu kullanıcı deneyimi her gün artan bir elektronik alet olan klavyeler F Klavye veya Q Klavye formatında üretilir. Klavyenizi hareket ettirme durumuna bağlı olarak kablolu veya kablosuz olarak da seçenek sunar. Hızlı tepki süresi, tuş hassasiyeti ve uzun ömürlü olmaları nedeniyle oyun dünyasında gerekli olan bir ürün olarak kabul edilir. 
Bazı klavyelerde bulunan switch özelliği sayesinde, bozulan veya aksama yaşanan tuşlar değiştirilebiliyor. Siyah, kırmızı, kahverengi, yeşil, mavi ve beyaz renkli switchler vardır. switch türleri arasında hareket kuvveti, klik sesi, tactile özelliği, atlama noktası gibi çeşitli özellikler farklılık gösterir. Tarza göre değişen bu özellik çeşidinde en çok tercih edilen red switch klavye, blue switch klavye modelleridir. Klavye kutusunun içeriği ve tuş takımı da klavyelerde değişen özellikler arasındadır. Bunlar dışında genel anlamda gaming klavyelerin sahip olduğu özellikler şu şekildedir;
Fazladan Fonksiyonel Tuşlar: Oyuncu klavyelerinde genellikle normal klavyelere göre çok daha fazla işlevsel tuş bulunur. Bu durum bazı oyunlarda, oyunculara fazladan makro yapma veya ekstra yetenek atama gibi özellikler sağlar 
Daha Hızlı Yanıt Süresi: Oyuncu klavyelerinin en ön plana çıkardığı özelliklerden biri de Polling Rate. Yanıt süresini kabaca “Klavyede bulunan bir tuşa bastığınız andan itibaren başlayan ve bilgisayar ekranında etkisini görene kadar geçen süre” olarak anlatılır. Daha hızlı yanıt süresinin olması demek oyunlarda kullanıcıyı hedefe bir adım daha yaklaştır.
Daha Uzun Süre Dayanıklı: Oyuncu ekipmanları genel olarak yoğun kullanımlar için geliştirilen ürünlerdir. Bu nedenle oyuncu Klavyeleri standart klavyelere göre daha uzun ömürlü olacaktır. Ortalama bir oyuncu klavyesi 40-50 milyon adet basıma kadar dayanıklılık testlerinden geçer.
Görünüş: Oyuncu klavyesi geliştiren şirketler, ön plana çıkmak için çok farklı tasarımlar ortaya koyar. Artık hemen hemen bütün oyuncu ekipmanlarında göze hswitchoş gelen RBG ışıklandırmalar veya en azından tek renk LED ışıklar bulunur

Gaming Klavye Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Geniş bir yelpazede birbirinden farklı ürün çeşitleri vardır. Her klavye kullanıcısına farklı deneyimler sunar. Oyuncu ekipmanları temin edilirken, oynanan oyun dalı göz önünde bulundurulmalıdır. Klavyede bulunan tuşların parmak yapısına uygun olup olmadığına dikkat edilmelidir. Fiziksel özellikler, teknolojik alet alınırken unutulmaması gerekilen bir durumdur. 
Normal klavyelere göre daha fazla fiyat aralığına sahip olan oyuncu klavye satın alınırken titiz davranılması gerekir. Kaliteli ürünlerin ve güvenilir markaların seçilmesi gerekir. Uzun kullanım ömrüne sahip bu ürünlerde, merdiven altı sahte ürünler tercih edilmemelidir. Bu tür klavyeler çoğunlukla oyun için tercih edilse de temel işler için de pratik çözümler sunar. Son derece dayanıklı bir yapıya sahip olması yazı yazma gibi amaçlarda serilik kazandırır. Word işlemleri için temin edilen oyuncu klavyelerinde, F ve Q klavye olma özellikleri göz önünde bulundurulmalıdır. Kullanılacak yazı diline göre seçim yapılmalıdır. Oyunlar için ise Q klavyeler daha kullanışlıdır.
Dikkat edilecek bir diğer detay da klavyenin kullanışlılığıdır. Örneğin; kablosuz mekanik klavyeler oldukça kullanışlıdır. Bir kablo ile bilgisayara bağlı olmadığı için hareket özgürlüğü sunar. Bazı modellerde ise multimedya yönetimi için kısayol tuşları bulunabilir. Bunların yanında şık tasarımlı olması da görüntü açısından önemlidir. Son olarak el ve bilek sağlığı için ergonomik özelliklere göz atmakta da fayda vardır. Klavyenin ışıklandırma desteğinin olup olması yani ledli klavye ve tuş hassasiyeti önem taşır. Tuş dokunuşunda çıkan ses ve bileğe uyumluluk da dikkat edilecek diğer noktalar arasındadır.
 
Yükleniyor...
Alt Kategoriler
Markalar
Nitelikler
Fiyat Aralıkları
-
Listeleme
Yükleniyor...