hamburger icon

Laptop Nedir?

Teknoloji günümüzde hemen hemen hayatın her alanında kendine yer edinmiş olmaktadır. Laptop diğer ismiyle dizüstü bilgisayar, gelişen ve sürekli değişen teknolojinin hızına yetişmeye çalışan ürünlerin başında yer almaktadır. Ekran ve klavye olmak üzere iki ana parçadan oluşan bilgisayarlar kullanıcıya özel yani kişisel ürünler olmaktadır. Sayısız kullanım alanına sahip olan ürünlerin yenilenen teknoloji ile birlikte boyutları küçülürken özellikleri artmaktadır. İncelikleri ve özellikle taşıma kolaylıkları sağlamaları ile masaüstü bilgisayar modellerinin yerini kolayca almışlardır. 

Laptop bilgisayar modelleri güç kaynağını dahili bir pilden veya adaptörden gelen harici şebeke elektriği güç kaynağından almaktadır. Elektriğe bağlı kalmadan belli bir süre çalışabilmektedir. Laptop modelleri işlemci hızı bellek kapasitesi gibi donanımsal farklı özellikler ile de kullanıcılara farklı model ve tasarımlar sunmaktadır. Standart bir endüstriyel formu olmayan dizüstü bilgisayar modellerini her üretici kendi tasarımını üreterek kullanıcının tercihine bırakmaktadır. Ortalama ağırlıkları 1-3 kg arasında değişmektedir. Hızlı hayat akışında her alanda ve her yerde kullanıcısının ihtiyaçlarını hızlıca karşılayabilmesi sayesinde işlerin kolayca halledilmesine olanak sağlamaktadır.

Laptop Özellikleri Nelerdir?

Günümüzde kullanıcının aradığı teknik özellik tercihine göre değişkenlik gösteren birçok farklı özellikli laptop bilgisayar modelleri bulunmaktadır. Modeller kullanıcıya sunduğu profesyonellik ve performans açısından farklılık göstermektedir. Kullanıcısına standart yani her bilgisayar modelinin sunduğu teknik özellikleri sunan modellerin yanında profesyonel bir performans sunan modelleri de bulunmaktadır. 

Laptop özellikleri; donanım parçası özellikleri, fiziki boyutu, pil ömrü gibi değişkenlik gösteren özelliklere göre değişmektedir. Laptop bilgisayarların teknik özelliklerinin başında anakart gelmektedir. Anakart bilgisayarın beyni görevindedir. Bilgisayarın işlevini yerine getirebilmesini sağlayan olmazsa olmaz parçalardan biridir. Farklı çeşitleri bulunmaktadır. İşlemci bilgisayarın veri akışını sağlayan ve matematiksel işlemleri yapan devre olarak bilinmektedir. 

AMD ve İntel işlemciler bilgisayarlarda kullanılan işlemci modelleridir.
Kullanıcının kullanım sağlayacağı alana göre tercih edebileceği; i5 işlemci laptop, i7 işlemci laptop gibi seçenekler bulunmaktadır. Ram bilgisayarların kısa süreli belleği olarak bilinmektedir. Kullanıcının tercihine göre 16 gb ram laptop, 32 gb ram laptop gibi birçok çeşidi bulunmaktadır. Ekran kartı bilgisayardaki görüntünün monitöre aktarılmasını sağlamaktadır. Ekran kartı modellerinde gtx ve rtx en çok rağbet gören modellerdendir. Gtx 1660 ti laptop ekran kartı ,gtx 1650 laptop ekran kartına göre üstün özelliklere sahip olmaktadır. Rtx 2060 laptop ekran kartı genellikle oyuncu laptopu için kullanılan grafik kartı modellerindendir. Laptop hdd özelliği laptop modellerinde önemli özelliklerden biridir. 

Batarya, klavye, çözünürlük gibi daha pek çok donanımsal parça teknik özellikler arasında sıralanmaktadır.  Klavye bazı laptop modellerinde ışık özellikli olabilmektedir. Sıklıkla oyuncu laptopu modellerinde gördüğümüz bir özellik sayılmaktadır. Batarya bilgisayara güç sağlaması açısından oldukça önemli özelliklerden biridir. Bataryanın sağladığı güç özellikleri batarya donanımına göre farklılık göstermektedir.  Bataryaların şarj edilmesini sağlayan şarj aletinin özellikleri de önemlidir. Bataryanın kullanıcıya sunduğu pil ömrü için batarya özellikleri ve şarj aleti önemli olmaktadır.

Laptop özellikleri ürünün modeline ve donanımsal özelliklere göre farklılık göstermektedir. Görünüşte aynı işi yapıyormuş gibi görünseler de kullanılan teknik parçaların farklı olması laptop bilgisayar modelinin kullanıcıya sunduğu performansın değişmesini sağlamaktadır. Birçok marka birçok özellikte ürünü kullanıcının tercihine sunmaktadır. Her laptop modelinin donanımsal özelliği, kullanıcıya sağladığı performans, kalite farklılık göstermektedir. Bu da bilgisayar modelleri arasında sayılacak özelliklerin değişmesine sebep olmaktadır.

Laptop Çeşitleri Nelerdir?

Laptop bilgisayarlar gelişen teknoloji ile birlikte kullanıcıların isteklerine göre zaman içerisinde çeşitlenmektedir. Laptop modelleri tasarımına, teknik özelliklerine, boyutuna göre çeşitlenmektedir. Genel kullanım, oyun oynama ve işyeri kullanımı için tercih edilen laptop bilgisayar modelleri, kullanıcının istediği performans değerine göre bir dizi değişik özellik ile piyasaya sunulmaktadır. Oyuncu laptopu olarak bilinen bilgisayarlarda oyuncu laptop özelliklerinde performans üstünlüğü ararken, bilgisayarını iş için kullanan kişiler ise taşıma kolaylığı sunması ve özellikleri güçlü bilgisayar aramaktadır. 144hz laptop modeli oyuncular tarafından tercih edilen modeller arasında görülmektedir.

 Küçük laptop olarak da bilinen notebook modeller, taşıma kolaylığı sağlaması ve ebatlarının normal laptop modellerine göre daha küçük olmasından kaynaklı günlük hayatta kullanım için sıkça tercih edilen modeller arasındadır. Dokunmatik laptop modeller ise hem tablet hem laptop olarak kullanılmaktadır. Ekranın dokunmatik özelliği sayesinde kullanıcısına kolaylık sağlamaktadır. Katlanabilir özelliklere sayesinde de kolayca tablet formatına dönüşebilmektedir.

Laptop Fiyatları

Yenilenen teknoloji ile birlikte teknolojik ürünlerin hepsinde olduğu gibi laptop bilgisayar modelleri de gelişme ve değişimlere ayak uydurmaktadır. Her geçen gün kullanıcıların ihtiyaç ve isteklerinin değişmesi bilgisayar modellerindeki gelişme ve değişimlerin hızlanmasına neden olmaktadır. Değişen ve kendini yenileyen modeller bilgisayar fiyatları üzerinde değişmelere de neden olmaktadır. Bilgisayar fiyatları laptop ürününün kullanıcıya sunduğu teknik özelliklere göre değişkenlik göstermektedir. Laptop ürününün teknik özellikleri, tasarımı değiştikçe ve farklılaştıkça laptop fiyatları arasındaki  değişimler de farklılaşmaktadır. Pc fiyatları her bütçeden kullanıcının alabileceği şekilde geniş bir yelpazeye sahip olmaktadır. Uygun fiyatlı laptop, ucuz laptop almak isteyen kullanıcı istediği fiyata oranla üründe aradığı teknik özellikleri de orantılı tutmak zorundadır.

Laptop Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Yeni bir laptop alacakların ürünü alırken dikkate etmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bunlardan ilki bilgisayar alacak kişinin bilgisayarı kullanacağı alanı belirlemesi gerekmektedir. İhtiyaç belirlemek kullanıcının sonrasında pişmanlıklar yaşamaması için oldukça önemlidir. Ürünü iş için mi oyun için mi kullanacağına karar vermek üründe arayacağın teknik özelliklerin değişmesinde etkili olmaktadır. Alınan bilgisayar sürekli kullanılacağı için bu aşama oldukça önemli kabul edilmektedir.

Kullanıcı kullanacağı alanı belirledikten sonra bütçesini belirlemesi gerekmektedir. Laptop fiyatları ürünün teknik özellikleri ile doğru orantılı olmaktadır. Özellikleri yükseldikçe laptop fiyatları da artmaktadır. Alıcı bütçesini belirledikten sonra alacağı üründe olmasını istediği işletim sistemine karar vermesi gerekmektedir. Kullanıcılara bu hususta Mac OS ve Windows işletim sistemi sunulmaktadır. Mac Os işletim sistemi düşünen kişiler bir markanın ürünlerine yönlenmesi gerekmektedir. Windows işletim sistemine karar verenler birçok markanın ürünleri arasından seçim yapabilmektedir. Windows işletim sistemi cihaz alacak kullanıcı, versiyonunu da göz önünde bulundurmalıdır. Windows 7, Windows 8 gibi cihazlar oldukça popüler ve sık satılan ürünler arasındadır. İşletim sistemi farklılıkları laptop fiyatları üzerinde de farklılaşmaya neden olmaktadır.

Bilgisayar alıcısının ürünü alırken asıl dikkat etmesi gereken hususlar donanımsal özelliklerdir. Düşük donanım özelliklerine sahip laptop almak kullanıcının ürünü kullanırken alacağı performansı azaltacağından üründen soğumasına neden olabilmektedir. Bilgisayarın en pahalı parçası ekran kartı olmaktadır. O sebeple laptop alırken ekran kartı özelliklerine dikkat etmek gerekmektedir. Dizüstü bilgisayar alırken dikkat edilmesi gereken diğer donanımsal özellik ise işlemcidir. Kullanıcı işlemci tercihinden sonra ram özellikleri de dikkat etmesi gerekmektedir. Ürünün minimum 8 gb ram özelliğine sahip olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.  Donanımsal özelliklerde dikkat edilmesi gereken birçok özellik bulunmaktadır. Bunlara batarya, klavye, çözünürlük gibi birçok teknik özellik eklenebilinmektedir. Kullanıcı kullanım sağlayacağı alana göre kendisine en yüksek performansı sağlayacak ürünü araştırarak tercih edebilmektedir.
 
Yükleniyor...
Alt Kategoriler
Markalar
Nitelikler
Fiyat Aralıkları
-
Listeleme
Yükleniyor...