hamburger icon

Güç Kaynağı Nedir?

Bilgisayar güç kaynağı kelime anlamı güç üreten şey olarak tanımlanmaktadır. Bilgisayar sistemlerinin çalışması için enerjiye ihtiyacı vardır. Bu enerjiyi sağlayan bileşen güç kaynağıdır. Güç kaynağı (power supply) tüm elektronik eşyalarda bulunur. Gündelik hayatta kullanılan adaptörler, piller birer güç kaynağıdır. Gelişen teknoloji ile birlikte insanların hayatına giren cihazların başında bilgisayar gelmektedir. Gerek evlerde gerekse iş yerlerinde çeşitli işlemler yapmak için, kayıt tutmak için, belgeleri saklamak için gibi pek çok sebeple bilgisayar kullanılır. Bilgisayar bileşenlerinin sağlıklı çalışabilmesi için bu bileşenlere enerji dağıtılması gerekmektedir. Power supply bilinen adı ile güç kaynağı bu konuda bilgisayara yardım eden parçadır. Bilgisayar içerisinde yer alan donanımların çalışması için gerekli enerjiyi eşit oranda dağıtır. 
Güç kaynağı pc, prizden aldığı elektrik enerjisini tek yönlü akıma (DC) dönüştürür. DC akımına dönüşen enerji bilgisayar için ideal bir enerjidir. Bilgisayarlarda geniş yer kaplayan bilgisayar güç kaynağı farklı cihazların çalışmasında da etkin rol oynamaktadır. Bilgisayar ve diğer cihazların önemli bir parçası olan güç kaynağının ısınma gibi sorunları olabilir. Bu sorunlar ile karşılaşmamak için fan desteğinin bulunması gerekir. Aksi takdirde çok fazla ısınan bir güç kaynağı yanabilir ya da arıza çıkarabilir. Günümüzde atx güç kaynakları, dışarıdan kontrol edilebildiği için daha çok tercih edilmektedir. Bu sayede daha kontrollü kullanım olanağı oluşturulmuş olunur.

Güç Kaynağı Modelleri Nelerdir?

Power supply ya da psu diye adlandırılan, bilgisayar donanımlarına enerjiyi sağlayan birim güç kaynağıdır. Bilgisayarların kullanım durumlarına göre standart güç kaynağının yanı sıra kesintisiz güç kaynağı modeli mevcuttur. Bu model elektrik olmadığı zamanlarda kullanılabilme özelliği sayesinde yapılan iş ve işlemlerin aksamaması sağlamaktadır. Pc güç kaynağı modelleri her bilgisayarın kullanım durumu ve bileşenlerinin boyutlarına göre tasarlanmış şekilde piyasalarda bulunabilir. Üstün performans bekleyenler 1000w psu modelini tercih edebilirler. Bu model ağır işlemlerde kullanılabilir. Cihazın kapasitesi arttıkça güç kaynağının da seviyesinin artırılması gerekmektedir. Bu şekilde elektronik cihazlar kesintisiz bir şekilde çalıştırılmış olur. Ayrıca teknolojik cihazlarda bir veya birden fazla güç kaynağı kullanılabilmektedir. Dikkatli montaj yapılarak rahatça işler yapılabilir.
Bilgisayar güç kaynağı güç potansiyeli seviyelerine göre farklı seçenekleri olan donanım parçasıdır. Güç potansiyeli kullanım alanına göre farklı seçilebilme olanağı vardır. Elektrik hattının bağlı olduğu her cihaz için kullanılabilen güç kaynakları, elektrik kesintisinin çok olduğu alanlarda doğru modellerin seçilmesi önemlidir. Son zamanlarda pos cihazları, atmler, modemlerde, yazar kasalarda dâhil olmak üzere çok çeşitli cihazlara uygun seçenekler mevcuttur. Kesintisiz güç kaynakları, hiçbir şekilde elektrik devresinden kopmaz, sürekli çalışmaya devam eder. Bu yüzden cihazlarda genellikle bu model tercih edilir. Ayarlı güç kaynağı modelinde ise sistemde farklı niteliklerde güç kaynağı oluşturabilmek için tasarlanmış bir modeldir. Bu sayede bir cihazda çok daha yüksek performans imkânı sağlamış olur ve ikinci bir kaynağa ihtiyaç duyulmaz.  Geniş hareket alanı olduğu için ise ayarlı güç kaynağı günümüzde kullanıcılar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. 

Güç Kaynağı Fiyatları?

Psu fiyatları (güç kaynağı) markasına, modeline, performansına ve özelliklerine göre farklı fiyat aralıklarında piyasada bulunmaktadır. Power supply fiyat olarak her bütçeye hitap eden fiyatlara sahiptir. Her bir güç kaynağının kullanım alanının farklı olduğu da unutulmamalıdır. Bu yüzden satın alırken ihtiyaca yönelik, hangi amaçla kullanılacağı belirlenmelidir. İş hayatında pek çok sektörün ihtiyacı olan bu parçanın güç potansiyelleri de farklılık gösterir. Bu farklılık durumları ise fiyatlandırmada etkili olur. Ayrıca bypass özelliği, aşırı gerilim, frekans dalgalanmalarına karşı koruma özelliği gibi durumlarda fiyatlarına yansıtılmaktadır. 
Bilgisayar aksanlarının güvenli çalışabilmesi ve enerjiyi eşit şekilde alabilmesi için ihtiyaç duyulan ps güç kaynağı önemli bir parçadır. Şebekeden bilgisayara gelen elektrik akımının düşürülmesinde etkin rol oynar. Ayrıca güç kaynağının kendine çalışma prensibi vardır. Sürekli ısınıp işlem yaptığı için soğuması gerekir. Soğuması için ise soğutma fanına ihtiyaç duyar. Sıcak hava fan aracılığı ile dışarı atılır. Böylece bilgisayar sistemleri korunmuş olur.
Çok yönlü ve işlevsel görevleri olan power supply, kesintisiz güç kaynağı özelliği, ayarlı güç kaynağı özelliğine göre de fiyatlandırılır. Her bir cihazın ihtiyaç duyduğu güç kaynağı seçeneği farklıdır. Bu yüzden elektronik aletin kullanım alanı, performansı, boyutu güç kaynağının çeşidini belirler. Bilgisayarlar için ise 500w power supply gibi seçenekler tercih edilebilir. Güç kaynağının kusursuz çalışması, cihazdan alınan verimi maksimum seviyeye ulaştıracaktır. Piyasalarda yer alan geniş ürün çeşitliliği içerisinde, her kesimin bütçesine uygun seçenekler bulunabilir. Önemli olan alınan verimin beklentiyi karşılamasıdır. Psu fiyatları araştırılırken bu beklentilerde göz önünde bulundurulmalıdır. 

Güç Kaynağı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Güç kaynağı alınırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta hangi amaçla kullanılacağıdır. İhtiyaca uygun olan model seçildiğinde yapılan işlemlerden yüksek performans sağlanacaktır. Ps güç kaynağı yanlış seçildiğinde bilgisayarın diğer bileşenleri yanabilir. Bu yüzden uygun güç kaynağı belirlenirken Watt değerine bakılmalıdır. Watt değeri güç kaynağının güç miktarını gösterir. Birde tepe watt değeri vardır. Bu da güç kaynağının sağladığı en yüksek güçtür. Bu değerlere dikkatlice bakılması gerekir. Ek olarak tasarruflu güç kaynakları seçimlerde belirleyici olmaktadır. İhtiyaçtan fazla kaynak tüketilmemesi için bu modeller oldukça önemlidir. Güç tasarrufuna sahip olan seçeneklerin önemli bir avantajı da az ısınmasıdır. Bu sebeple sessiz çalışma imkânı sunar. 
Özellikle son yıllarda popüler hale gelen toplama bilgisayarlarda güç kaynağının doğru seçilmesi önemlidir. Power supply fiyat olarak ucuz seçenekler seçmemeye dikkat edilmesi gerekir. Piyasa da yer alan tanınmamış, düşük performans gösterebilecek modeller bilgisayarın tüm sistemine zarar verecektir. Güç kaynakları sistemlerin her parçasını etkiler, dalgalanmalar oluşturur ve tüm devreleri yakabilir.  Aynı zamanda bilgisayarın tamamen bozarak kullanılmayacak hale getirebilir. Kaliteli güç kaynağının, uzun süreli kullanım ve piyasalarda ikinci el adı altında satılabilme imkânı vardır. Son olarak doğru bir güç kaynağının verimlilik standardı da yüksek olmalıdır. Bu standart 80 plus olarak belirlenmiştir. Bu da %80 verimli bir kaynak demektir.

Güç Kaynağı Kaç Watt Olmalıdır?

Güç kaynakları farklı watt derecelerinde piyasalarda bulunur. Bu değerler içerisinde 450w psu, genelde yüksek performans göstermesini istemeyen basit işlemlerde kullanılacak bilgisayarlarda kullanılır. 500w psu ise genel oyun sistemleri için gerekli olan performans gücüdür. 600w psu performansı yükseltmek isteyenler için uygundur. Daha yüksek watt gücüne sahip olan psu larda mevcuttur. 750w psu ve 1000w psu seçenekleri de çok yüksek performans bekleyenlerin tercihleri arasında olabilir. 
İhtiyaç doğrultusunda beklentileri karşılamak için seçilen güç kaynağının, her zaman watt değerinde enerji tüketmediği bilinmelidir. 750w psu seçildiğinde her zaman 750 watt enerji tüketmez. 500 watt enerji tükettiği zamanlarda olacaktır. Bu yüzden yüksek güçte olan modeller daha az güç isteyen işlemlerde kullanılabilir. Seçim yaparken bu durumda göz önünde bulundurulmalıdır. Bilgisayar sisteminin kesintisiz ve kusursuz çalışması için beklenilen performans derecesi doğru seçilmelidir. Özellikle oyun bilgisayarlarında watt derecesi seçimi daha önemlidir. Bu bilgisayarlarda en az 600w psu modeli ve üst derecedeki değerler seçilmelidir. 
 

Yükleniyor...
Alt Kategoriler
Markalar
Nitelikler
Fiyat Aralıkları
-
Listeleme
Yükleniyor...