hamburger icon

Kasa Fanı Nedir?

Fan, bilgisayarlarda ısınan donanımların soğuması için bilgisayar kasalarında çeşitli yerlere takılan küçük hava araçlarıdır. Bilgisayarlar içerisinde bulunan donanımlar sayesinde çalışan teknolojik aletlerdir. İçerisine yüklenen elektrik enerjisi sayesinde çalışan donanımlar, fazla çalışma veya yüksek yüklemelerden kaynaklı olarak ısınma problemleri yaşar. Bu tür problemlerin önüne geçmek ve bilgisayarın kasılma yaşamaması için fan sisteminden yararlanılır. Bir bilgisayarda en çok ısınan parçalar işlemci ve ekran kartı olduğundan bu parçalar üzerinde bilgisayar soğutma fanı bulunur. Fanlar 8 cm, 12 cm fan, 14 cm ve daha büyük boyutlarda kendi içerisinde çeşitlenir. 
Bazı zayıf ekran kartlarında bilgisayar fanı olmayabilir. Bu tip ekran kartları çok fazla ısınmadığından sadece kasa içindeki hava akımı sayesinde soğur. Kasa içinde yeteri kadar hava akımı oluşturacak kadar fanın olmadığı durumlarda ve ekran kartının da pasif soğutuculu yani fansız olduğu durumlarda ısınması fazla olur. Kasa sıcaklığı 75-80 derece civarını geçen monitörlerde, görüntüde filmlerde oyunlarda veya renklerde bozulmalar olur. Kasalarda sıcaklık arttığında diğer bileşenler de tehlikeye girerek, ekran kartının yanması ile sonuçlanabilir.
Bu gibi durumların oluşmaması için kasada yeteri kadar hava akımı oluşturan fanlar olmalıdır. Standart olarak tüm kasalar; egzoz diye tabir edilen ve kasanın arka kısmında olan, genellikle de boyutu 8 cm olan kasa fanı vardır. Egzoz fanının görevi kasa içinde biriken sıcak havayı dışarı atmaktır. Fanların boyutları arttıkça dönüş hızları azalır ve dolayısıyla çıkardıkları ses de azalır. Fanlar kasa arkasına, kasa önüne, kasanın açılabilen kenarına, kasanın üstüne ve kasanın altına takılabilir.

Kasa Fanı Çeşitleri Nelerdir?

Bilgisayarda kaç tane fan olabileceği konusunda bir standart yoktur. Çoğu masaüstü bilgisayarda genellikle en az dört fan bulunur (bir kasa fanı, CPU ısı emici fanı, güç kaynağı fanı ve video kartı fanı). Bilgisayarların hava akışına yardımcı olması için ek bir ön kasa fanı da kullanılır. Ancak bir masaüstü bilgisayarda sıvı fan soğutucu kullanılıyorsa fanları olmaz. Dizüstü bilgisayar ise küçük boyutları nedeniyle genellikle bir veya iki küçük fan bulunur.
Bir bilgisayarın içindeki farklı fan türlerinin ve fanların düzgün çalışmasını gerektiren bilgisayar donanım bileşenlerinin bir listesi bulunur. Tercihe ve isteğe bağlı olarak üretilen ışıklı fan türleri ise çoğunlukla gamerlar tarafından tercih edilir. Kasa fanları genel olarak birkaç büyüklükten oluşur. Standart büyüklüklere sahip kasa fanı 12 cm, 8 cm, 9 cm, 22 cm olarak sıralanabilir. Ayrıca ölçüler milimetre cinsinden 120mm fan şeklinde de ifade edilir. Kasa içerisinde bulunan fan çeşitleri ise şu şekildedir; 
Kasa Fanı; Kasanın içinde veya bilgisayar kasasının yanında bulunan bir fandır. Bilgisayar kasasındaki havanın dolaşmasına ve kasadan daha sıcak havanın dışarı üflenmesine yardımcı olur.
CPU Fanı; Bilgisayar işlemcisinin üzerindeki fandır. İşlemciden sıcak havayı çekip üfleyerek işlemcinin daha soğuk kalmasına yardımcı olur.
Güç Kaynağı Fanı; Güç kaynağının içinde bulunan bir fandır. Güç kaynağı fanı, güç kaynağından ve bilgisayardan daha sıcak hava üfler.
Video Kartı Fanı; Video kartındaki fandır. Özellikle video oyunları oynarken, videoları düzenlerken ve diğer GPU veya yoğun grafik gerektiren görevler sırasında daha güçlü video kartlarının aşırı ısınmasını önlemeye yardımcı olur.

Kasa Fanı Özellikleri Nelerdir?

Kasa fanları, bilgisayar donanımlarının yoğun işlem sonucunda fazla ısınıp ekran kartını yakmasını ve diğer problemleri engellemesi olayına yarar. Bir bilgisayar için olmazsa olmaz özellikler taşıyan bu ürünler kendi içlerinde birçok özellikten meydana gelirler.  
Fan boyutu ve RPM bu konuda ki en önemli iki özelliktir. Fan boyutunun, kasa ölçüleri ile uyumlu olması gerekir. 8 cm fan monte edilebilen kasaya o özelliklere sahip olan kasa fanı satın alınmalıdır.  RPM fan dönüş hızı değerini temsil eder, dönüş hızı arttıkça soğutucu fan performansı da artar. 1200 RPM, 1400 RPM, 900 - 1800 RPM ve 1900 RPM gibi çeşitli performansta soğutucu fan ürünleri vardır. Güncel oyunlar veya iş gereği yoğun iş yükü gerektiren programlar kullanılıyorsa dönüş hızı yüksek, fan sayısı fazla bir sistem tercih edilir.
Yeni nesil teknoloji ürünü fanlar, neredeyse sessiz çalışır. dB değeri, fanların çalışır vaziyette oluşturduğu gürültüyü ifade eder. 24.3 dB, 29 dB, 31 dB, 32 dB gibi farklı seviyede gürültü üreten kasa modelleri vardır. Bazı fan yerlerinde üfleme yönü kişinin isteğine bağlı olarak değiştirilebilir ama genellikler fanlar şu yönlerde hava üfler-üflemelidir.
Kasa önündeki fan içeri hava üflemelidir.
Kasa arkasındaki fan dışarı hava üflemelidir.
Kasanın açılan yanındaki fanlar içeri hava üflemelidir.
Kasanın üst kısmındaki fanlar dışarı, yani yukarı üflemelidir.
Kasa altındaki fanlar içeri üflemelidir.
Yaz sıcaklarında bilgisayarın sıcaktan resetlenmemesi için fazladan fan kullanımı tavsiye edilir. Pc fan soğutucu, pc performansı için çok önemlidir. Büyük fanlar küçük fanlara göre daha yavaş döner ve daha sessiz çalışır. 

Kasa Fanı Kartı Fiyatları?

Bilgisayar fan fiyatları, model olarak farklı boyutlara ve türlere sahiptir. Kullanım amacına göre tercih edilen pc fan çeşitleri, bilgisayar malzemesi satan birçok yerden farklı marka tercihleri sunarak tüketiciye satılır. Soğutucu fan fiyatları araştırılırken, yedek parça olarak bu ürünün satıldığı bilinmelidir. Bilgisayarlara destek amaçlı veya ekipman olarak sunulan çeşitleri vardır. Bilgisayar performansının tamamını etkileyen fanlar, sistemin hızlı ve etik tepkiler verebilmesi için gerekli olan ortamın oluşmasını sağlar. Bu konuda sistem çalışmasının devamlılığı fana bağlıdır. İhtiyaç ve gereksinimlerin doğru saptanarak fan seçimini oluşturması gerekir. 
Fan fiyatları, istenen boyuta ve özelliğe bağlı olarak ucuzdan pahalıya doğru çıkan bir ivmeye sahiptir. Birçok üfleme türü arasında seçim yapılabilen modelleri vardır. Teknolojik malzeme satan alanlardan fan temini sağlanır. Ucuz fan türleri genellikle merdiven altı alanlardan temin edilerek etki göstermeyen ürünler olarak bilinir. 

Kasa Fanı Kullanım Alanları Nelerdir?

Temel işlevi donanımların ısınmasını engellemek olan RGB fan türleri, bilgisayar içerisinde işlemlerin sorunsuz yürümesini sağlar. Bilgisayarların çalıştırdığı tüm program ve donanımların en üst seviyede verim sunabilmesi için gereklidir. Farklı boyutları sayesinde kullanıcılarına, yüksek işlem gücü gerektiren her türlü uygulama ve oyunda ise ihtiyaçları karşılayabilecek orta ya da üst segmentte türler sunar. Bilgisayar ve fan sisteminin tam uyuşması sayesinde yüksek grafikli oyun ve işlemlerde kaliteli bir performans elde edilir. Kasanın sunduğu hız, etki ve çözünürlük gibi temel belirleyiciler fan sayesinde tam verim sağlar. 
Bilgisayar fanları, bilgisayarın işlem gördüğü her alanda kullanılır. Modeline bağlı olarak takma yeri değişim gösterir. Örneğin radyatör önüne/arkasına konumlandırılan fanlar, AF olanlara nazaran önünde bir engel varken daha iyi performans verir. Ucuzlar ve daha çok hacimde hava üfledikleri için daha çok tercih edilir. Gürültü ve fiyat olarak pwm olmayan, düşük devirli, yüksek kaliteli fanlar tercih edilir. Kalitesiz pwm fanların çoğu zamanla tıkırtı şeklinde ses yapma eğilimine sahiptir. Kasa içine giren hava çıkan havadan fazla olması için pozitif fanlar tercih edilir.
 
Yükleniyor...
Alt Kategoriler
Markalar
Nitelikler
Fiyat Aralıkları
-
Listeleme
Yükleniyor...