hamburger icon

Hazır Sistem Nedir?

Hazır sistem, bilgisayar ürünleri arasında birbiri ile uyumlu bir şekilde çalışacak, bilgisayar bileşenlerinin bir araya getirilmesi ile oluşan sistemdir. Güncel teknolojinin yakından takibi ile oyun veya iş amaçlı kullanılacak tüm parçalar hazır sistem PC (bilgisayar) ile daha profesyonel hizmet verir. Özellikle son yıllarda moda olan toplama bilgisayar bazı kullanıcılar için olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir. Bu işin alanında uzman kişiler tarafından yapılması, bilgisayar ve parçalarının özellikleri iyi bilinip, o şekilde bir araya getirilmesi gerekir. Hazır PC oluşturma aşaması da son derece önemlidir. Uyumsuz parçaların birleştirilmesi performans sıkıntısı yaşatacağı için kullanıcıların memnuniyet derecesi düşebilir. Ayrıca maliyet olarak da bütçeyi aşabilir. 

Hazır PC sistemleri, özellikle iş yerlerinde ya da oyun amaçlı kullanılmak üzere bir araya getirilen bilgisayar bileşenleridir. Kullanıcıların taleplerine göre şekillenebilme durumu olan hazır sistem PC ihtiyaca uygun bir şekilde kullanıcısına sunulmaktadır. Hazır sistemlerde ihtiyaca özel yazılımlar yer alır. İş hayatında kullanılacak olan hazır PC seçeneklerinde Office programları gibi tüm işlerde kullanılabilecek program yüklüdür. Böylece hiçbir kurulum işlemine de gerek olmadan direkt olarak kullanıma hazır bir şekilde başlar. Zamandan ve emekten tasarruf sağlayan bu sistem bilgisayarlar zamanın şartlarına göre değiştirilebilir. Nitelikli markaların işlemcileri kullanılarak yüksek performans elde edilmesi sağlanır.

Hazır Sistem Çeşitleri Nelerdir?

Hazır sistem çeşitleri, aranılan özellik, işlemci gücü, depolama alanı, görüntü kalitesi vb. özelliklerde olan geniş ürün çeşitliliğine sahiptir. Hazır toplama PC, çeşitli test aşamalarından geçerek çalışma düzeni kontrol edilerek, güvenli kullanım imkânı sağlanır. Günlük hayatta kullanılan iş ve işlemlerde, oyun oynamak gibi eğlenceli aktivitelerde güçlü ve hızlı bilgisayarlara ihtiyaç duyulur. Bu kapsamda hazırlanan hazır PC sistemleri, performans olarak en iyi şekilde ihtiyaca karşılık verir. Alanında uzman olmayan, bu işi profesyonel bir şekilde yapmayanlar toplama bilgisayar oluşturmaya kalkmamalıdır. Bu konuda güvenilir yerler hazır kasa, hazır PC monitör gibi parçaları oluşturup kullanıma sunmaktadır. Yüksek performans garantisi sunan bu sistem kullanıcıların tercihi olmaya devam edecektir. 

Belli başlı özellikte olan hazır sistem çeşitleri incelenecek olursa öncelikle teknik özelliklere bakılmalıdır. Kullanıcılar tarafın en fazla tercih edilen bazı çeşitler şu şekildedir:

  • Gtx 1660 Ti Hazır Sistem:  Oyun bilgisayarı olarak ilgi gören bir hazır sistemdir. Amd işlemcisi, geforce rtx PC ekran kartına sahiptir. 

  • Rtx 2060 Hazır Sistem: Grafik işlemcisi, geforce rtx 2060 super, işlemci teknolojisi core i5, 16 GB ram kapasitesi, 480 GB disk kapasitesi ve ssd disk türü olan hazır sistem çeşididir.

  • 1050 Ti Hazır Sistem: Oyunların ortalama fps değerinde oynanması için tasarlanmış bir modeldir. İntel pentium G45060 çift çekirdek 3.50 ghz işlemci, 8GB ram kapasitesi, asrock anakart, 1tb WD HDD özelliklerinde tasarlanmıştır.
 
  • Rx 570 8 GB Hazır Sistem: İşlemci, Amd RYZEN 5 3500 MPK 3.6 Ghz 6 MB önbellek 6 çekirdek AM4 işlemci özelliklerinde, asus prime anakart, asus rog strix ekran kartı, xpg 8 GB ram belleğe sahip olarak oluşturulmuş hazır sistemdir. 

  • Rtx 3050 Hazır Sistem: Nvıdıa ekran kartı, geforce rtx 3050 grafik işlemci, 1845 Mhz çekirdek hızı, gddr6 bellek tipi, 8 GB bellek kapasitesi olan bir modeldir. Ek olarak, 7680 – 4320 maksimum çözünürlük, fanlı soğutma sistemi hdcp desteği olan özelliklere sahiptir. 

Hazır Sistem Fiyatları?

Hazır bilgisayar sistemleri, donanım ve ekipman olarak birbirini tamamlayan uyumlu parçalar meydana gelir. Ses kartları, sıvı soğutucular hazır sistemlere ekletilebilen parçalardır. Bütün özellikleri ve içerisindeki yer alan parçaların durumuna göre hazır sistem fiyatları farklılık göstermektedir. Kullanıcıların bilmesi gereken bir durumda hazır sisteme dâhil olmayan bilgisayar parçalarıdır. Bu parçalar, klavye, fare (mouse),monitör gibi bileşenlerdir. Alınacak ürün talep doğrultusunda oluşacağı için fiyat farklılıkları oluşabilmektedir. Burada önemli olan ihtiyaca uygun olan modelin bir araya getirilip sunulmasıdır. Kullanım ve uzun ömürlü olması dolayısıyla avantajlı olan hazır sistemler, fiyat ve performans açısından da son derece avantajlıdır. Bir diğer adı toplama sistem olan bu hizmette kaliteli ürünlerin kullanılması uzun süreli kullanım için gerekli bir durumdur.

Ucuz hazır sistemler, istek doğrultusunda hazırlanabilir. Belirli özellikler ve güç olarak daha düşük seviyede olacağı için fiyat olarak da daha uygundur. Farklı seviyelerde oynanan oyunlar ve iş ortamında daha yüksek performans göstermesi açısından farklı fiyat aralığında olan modeller tercih edilebilir. Hazır oyuncu sistemleri, oyun oynamayı bir tutku haline getiren kişilerin tercih ettiği sistemlerdir. Kişisel beklentiye uygun olan parçaların farklı GB seçeneklerinde ram desteği alınan sistemlerin performansı yüksektir. Hazır sistem tercih edenlerin en büyük avantajı ise uygun fiyata yüksek hızda işlem yapan bilgisayar elde etmesidir. Hazır kasa oluşturularak yüksek performans gösteren parçalar bir araya getirilir. Bilgisayar içinde kurulu olan işletim sistemi ile de kullanıma hazır halde sunulmaktadır.

Hazır Sistemlerin Özellikleri Nelerdir?

Hazır sistemler, özellikleri farklı model ve markalara göre farklılık gösterir. Hazır sistemlerde önem olan bileşenlerin birbiri ile uyumlu olup yüksek performans göstermesidir. Genellikle masaüstü bilgisayar kategorisinde karşılaşılan hazır sistem PC çeşitleri kişilerin tercihine ve isteklerine göre şekillenir. Özel tasarımları ile isteklerin şekillenmesi imkânı olan bu modeller performans açısından son derece yüksektir. Oyun oynamak için oluşturulan gaming hazır oyuncu kasası, özellik bakımından normal masaüstü bilgisayarlardan çok daha güçlü sistemlere sahiptir. Araştırmalar sonucunda çeşitli markaların yüksek kalite ürünleri bir araya getirilip kaliteli oyun zevki sunan modeller ortaya çıkarılmıştır. Böylelikle her türlü oyunu destekler nitelikte ve oyun esnasında herhangi bir donma, takılma gibi sorunların oluşmadığı sistem oluşturulmuş olur.

Hazır Sistemlerde Kullanılan Parçalar Güvenli Midir?

Hazır sistem oluşturmak isteyen pek çok kullanıcı vardır. Öncelikle hazır sistemin mantığı iyi kavranmalı, kullanılacak parçaların özellikleri analiz edilmelidir. Hazır bilgisayar sistemleri oluşturmak bilinenin aksine profesyonellik isteyen bir iştir. Çünkü avantaj bakımından oldukça iyi olan bu sistem oluşumları bilinçsizce oluşturulduğunda dezavantaja dönüşebilir. Ayrıca parçaların durumu, alınan yerler, kalitesi gibi faktörlerin göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Uzun süreli kullanım düşünenler bu durumlara dikkat etmelidir. Ek olarak kaliteli parçaların uyum içinde çalışabilmesi içinde montaj işleminin kusursuz yapılması gerekmektedir. Her parça kaliteli ve kullanışlı olmayabilir. Yapılan işin ihtiyaca karşılık verebilmesi için kaliteli parçaların iyi araştırılmış olması gerekmektedir.

Hazır sistemlerde en önemli parçalardan biri ekran kartıdır. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte gün geçtikte yeni modeller piyasaya sürülmektedir. Bu yüzden hazır sistemlerde tercih edilecek ekran kartı, görüntü kalitesi olarak yüksek olmalıdır. Bu kapsamda tercih edilen kaliteli ekran kartları, NVIDIA ve AMD markaları tarafından üretilir.  Hazır oyuncu sistemleri olarak adlandırılan modellerin ise işlemci seçimi önemlidir. Bilgisayarın beyni olarak nitelendirilen işlemcinin kalitesi, içeriğinde bulunan çekirdek sayısı ve işlemci hızıyla doğru orantılıdır. Yüksek hıza sahip bir işlemci kaliteli oyun deneyimi sunmaktadır. Son olarak hem performans, hem tasarım hem de bütçe göz önünde bulundurularak hazır sistem tercihi yapılmalıdır.

Yükleniyor...
Alt Kategoriler
Markalar
Nitelikler
Fiyat Aralıkları
-
Listeleme
Yükleniyor...