hamburger icon

Anakart Nedir?

Anakart, bilgisayar başta olmak üzere çeşitli elektronik cihazlarda yer alan donanımların bir araya toplanmasını ve birbirleriyle bağlantı kurmasını sağlayan parçaya denir. Kablo yardımı ile bilgisayarın diğer bileşenleriyle bağlantı kuran anakart bilgisayarın kontrollü ve uyumlu bir şekilde çalışmasını sağlar.

Her bilgisayarın sistemine ve gücüne göre farklı anakart modelleri üretilmiştir. Bilgisayarın performansını doğrudan etkileyen anakart, bilgisayara ait diğer donanımların da hızlı bir şekilde çalışmasına olanak tanır. Tüm teknolojik cihazların içerisinde yer alan anakartlar, cihazların düzgün ve verimli çalışmasını etkileyen beyni olarak da tanımlanabilir.

Anakart (mainboard) bilgisayara ait tüm devre ve bileşenleri üzerinde bulunduran karttır. Bu bileşenler, CPU, BIOS, bellek, depolama aygıtı arabirimleri, seri ve paralel portlar, ekran, klavye ve monitördür. Bu bileşenlerin denetleyicileri anakart sistemi üzerinden geçmektedir. Bilgisayarın çalışma sistemini organize eden ve bilgisayarda kullanılacak olan tüm ekipmanların özellikleri PC anakart tarafından kontrol edilir. 

Sadece bilgisayar, dizüstü bilgisayarı da değil cep telefonlarında da anakart sistemi bulunmaktadır. Bir bilgisayarın tüm sistemsel özellikleri bu kart üzerinden geçerek bağlantılı bir şekilde çalışır. Kart üzerinde yer alan genişletme yuvalarına slot adı verilir. Bu slotlardan ISA, PCI ve AGP çok kullanılanlardır.

Anakart Çeşitleri Neler?

Anakart çeşitleri farklı teknik özelliklere göre sınıflara ayrılır. Günümüzde bilgisayar parçalarının üretimini yapan pek çok model vardır. Anakart çeşitleri ise bu parçaların en çok tercih edilenidir. DDR3 anakart herkes tarafından bilinir. Intel ve AMD işletim sistemine sahip cihazları çalıştırma imkânı olan bir çeşittir. 

Ekstra hızlı çalışma sistemi sayesinde bilgisayarın tüm donanımlarının kusursuz bir şekilde çalışmasını sağlar. Düşük güç tüketimi de avantajlı taraflarından biridir. Alanında oldukça gelişmiş olan bir çeşit anakart DDR4 anakart modeli ultra hızlı sistemi ile yüksek performans gösterir. Yüksek veri kapasitesi bilgisayarların çalışmasında oldukça etkilidir.

Bilgisayarın en önemli parçası olan başlıca anakart çeşitleri, kendi arasında dört parçaya ayrılır. Bu parçalar şekilde sıralanabilir: 

  • XT Anakart Çeşidi: İlk kişisel bilgisayarlarda kullanılan anakarttır. Üzerinde 8o86 ve 8o88 mikroişlemciler vardır. Mikroişlemciler ana işlemci üzerinde sabit konumda olduğundan işlemcinin değişmesi gerektiğinde anakartın da değişmesi gerekmektedir. Ek donanımı 8 bit olarak tasarlanmıştır.
 
  • AT Anakart Çeşidi: 1982 yılında kullanılmaya başlanmış bir modeldir. ATX anakartlarına benzer özelliklerde tasarlanmıştır. Klavye ve fare girişi olmayan bu modelin eksik yanıdır. Yalnızca ISA, PCI VE AGP slot girişlerini destekler. Bu modelde işlemcinin değiştirilebilmesi imkânı vardır

  • ATX Anakart Çeşidi: Günümüzde yaygın olarak kullanılan ATX anakart çeşididir. Üzerinde diğer modellere göre çok daha fazla slot giriş çıkışı vardır. Donanım birimlerinin kullanışlı olması ve rahat bir şekilde monte edilmesi pratik kullanım imkânı sunar. Yaygın olarak kullanılan bu model BIOS güncellemeleri ve güç yönetimi konusunda çok daha gelişmiş bir teknolojiye sahiptir. Ayrıca ATX anakartlar micro ATX (mini anakart) adında küçük boyuttaki kasalar için üretilmiş çeşitleri mevcuttur.
 
  • BTX Anakart Çeşidi: 2003 yılında kullanılmaya başlamıştır. Gelişen teknoloji ile birlikte yeni nesil anakart sistemleri üretilmiştir. Btx anakart sistemin güç yönetimi oldukça ileri seviyede tasarlanarak, üstün soğutma sistemi ile de desteklenmiş bir modeldir. Isınan parçalar hızla soğuyarak bilgisayarın soğutma performansı güçlendirilmiştir.

Anakart Özellikleri Nelerdir?

Anakart özellikleri, anakartın teknik yapısı ve donanımsal destekleri gibi farklı yapıda özelliklere sahiptir. Bilgisayarın çalışma sistemini etkileyen pek çok önemli özelliği bünyesinde tutan anakart bilgisayarın en önemli parçasıdır. Bilgisayar işlemcisinin ana yolları anakart sistemi üzerinden geçmektedir. Bu yüzden kart üzerinde yüksek miktarda veri akışı sağlanabilir. 

Buna ek olarak anakart üzerinde yer alan sistem yongaları, 6 terabitten daha fazla depolama alanı oluşturulmasını sağlamaktadır. Bir diğer önemli özelliği anakartın üzerinde bulunan slotların bilgisayar bileşenlerini bir araya getirip sistemli bir şekilde çalışmasını sağlamaktır. Oyun bilgisayarı olarak bilinen bazı bilgisayarlarda anakartın birden fazla PCI express yuvası vardır. Böylece birçok ekran kartının tek bir kartta toplanması sağlanır. 

Anakart modelleri farklı türde özellikleri içermektedir. Özellik olarak bilgisayarın birincil ve en önemli kartı olarak bilinir. Estetik olarak da teknolojiyle birlikte daha fonksiyonel yapıda tasarlanmıştır. Intel anakart sistemsel olarak genişletilmiş kartlara sahiptir. Ayrıca pek çok özelliği geliştirilen modelin sabit sürücüleri ve bellek modüllerinin değiştirilme imkânı tanınmıştır. Bilgisayarın mekanik beyni diye adlandırılan anakartlar en az 1 adet işlemci soketi içermek zorundadır. İşlemci soketinin içerisinde bellek, depolama alanı ve genişletme yuvaları takılı bölümler vardır. Ayrıca tüm anakartlarda yuva bulunmaz. Diz üstü bilgisayarların anakartı, daha az alana sahip olan CPU anakartına lehimlenmiş olarak bulunur.  

Anakart Fiyatları

Anakart fiyatları, anakartın belirli özelliklerine göre farklılık gösterir. Birçok marka çeşitli yapıda farklı özellikleri bünyesinde barındıran anakart çeşitleri üretmektedir. Kullanıcıların tercihine bırakılan bu çeşitler ihtiyaca karşılık verebilmesi açısından fiyatlandırılmıştır. Güçlü özellik yüksek performans isteyenlerin tercih edeceği bilgisayar anakart ile daha küçük çaplı bilgisayarlarda kullanılan mini anakart fiyatları değişebilir. Bazı anakart modellerinde üst düzey performans göstermesine neden olan sistemler ilave edilmiştir. Bu durumdaki kartların ise fiyatları da doğrusal olarak artmaktadır. Gereksinimlere ve bütçeye uygun doğru anakartı almak son derece önemlidir. Bu yüzden özellik ve fiyat araştırması yapılmalıdır.

Intel destekli anakart, bilgisayarın işlemcisi ile uyumlu bir şekilde çalışan modellerdir. Bu kapsamda alacağınız anakartın bilgisayar modelinize uyumlu olması gerekmektedir.  Bilgisayarlarda yer olan USB girişleri doğrudan anakart ile bağlantılıdır. Yeni nesil anakartlar da birden fazla USB girişi bulunmaktadır. Eski sistemle çalışanlarda ise 1 adet giriş bölümü yer almaktadır. Düşük özelliğe sahip anakartlar işlevsel olarak da düşüktür. Bu durumda fiyatlarda farklılıklara neden olmaktadır. Ayrıca anakart üzerinde yer alan yuvalar ve girişler 4 slotlu anakart modeli gibi, anakart fiyatları bu durumlara göre değişir. Kısaca anakartın fiyatı anakart üzerinde yer alan özelliklere göre yüksek veya düşük olabilmektedir.

Anakart Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

En iyi bilgisayar anakartı, amaca hizmet eden, kullanıcı ihtiyacını karşılayan karttır. Herhangi bir anakart, grafik işlemcileri, özel ağ bileşenleri ve ses yongaları gibi bileşenlerden oluşur. Bu bileşenlerin doğru bir şekilde çalışabilmesi için anakartla uyumlu olması gerekir. Ayrıca anakartın işlemci ile uyumlu olmasına dikkat etmek gerekir. İşlemci Intel mi AMD anakart modelleri mi ona göre uygun model alınmalıdır. Bunun yanı sıra anakart ile bellek uyumlu olursa bilgisayarın hızı da daha fazla olur. Bu yüzden alınacak anakartın üzerinde en az 1333 mhz hız değeri yazmalıdır. Kullanıcıların anakart seçiminde dikkat etmesi gereken bir durumda anakartın kullanım amacı ile bağlantılı olması gerekmektedir. Anakarta dâhili olarak ekran kartı almak istemeyenler alınan anakartta ekran kartının olup olmadığına dikkat etmelidir. Bu da anakart üzerinde yer alan VGA yazısından kolayca tespit edilebilir.

Anakart seçimi dikkat ve özen gerektiren bir süreçtir. Her özelliği ayrı ayrı incelenmeli beklentileri karşılama seviyesi belirlenmelidir. Bilgisayarda bulunan harddisk ile uyumlu olması, kasa ile uyumlu olması gerekir. Böylece yüksek performans elde edilebilir. Ürün seçimi yaparken ihtiyaçların ve bütçenin de önemli olduğu bilinmelidir. Gündelik işlerde kullanılacak anakartlar ile daha profesyonel işlerde kullanılacak anakart özellikleri aynı olmayacağı için  seçimlerde bu gibi durumlarda göz önünde bulundurulmalıdır.
Yükleniyor...
Alt Kategoriler
Markalar
Nitelikler
Fiyat Aralıkları
-
Listeleme
Yükleniyor...