hamburger icon

Bilgisayar Bileşenleri Nedir?

Bilgisayar bileşenleri, bir bilgisayar için gerekli olan tüm donanımsal parçalar olarak tanımlanır. Teknolojinin gelişmesi ile hayata giren bilgisayar kullanım alanına ve ihtiyaca göre farklı tasarımlarda üretilmiştir. Bir ev yada ofis ortamında sabit bir yerde duran bilgisayara masaüstü bilgisayar, gidilen her yere götürülebilme olanağı olanlara ise dizüstü veya notebook bilgisayar denilmektedir. Boyut olarak daha küçük olanlara ise netbook denir. Hepsi aynı işlevi yapmaktadır fakat kapasiteleri farklılık gösterebilir. Yaptıkları işler ve büyüklükleri ne olursa olsun en temelde aynı donanım bileşenlerine sahip oldukları bilinmelidir. Örneğin; her iki çeşitte de işlemci, ram gibi parçalar vardır, ancak birinde yüksek işlemci varken diğerinin işlemcisi daha düşük olabilmektedir. 

Teknolojik ve akıllı cihazların içerisinde bilgisayar bileşenleri seçilebilmesi açısından avantajlı bir konumdadır. Gün geçtikçe yeni ürünlerin piyasaya sürülmesinden dolayı yeni bir bilgisayar alma işlemi oldukça zorlayıcı olabilmektedir. Bu yüzden bir bilgisayarın en önemli donanım parçaları nedir, ne işe yarar ya da değiştirilebilme imkânı var mı gibi durumların bilinmesi gerekmektedir. Tüm parçaların uyumlu bir şekilde çalışmasını sağladığı için bir bilgisayarda en önemli bileşen şüphesiz anakart. Bunun yanı sıra ram, işlemci, kasa, güç kaynağı, ekran kartı gibi birçok bileşen yer almaktadır. Tüm bileşenlerin uyum içinde olması bilgisayarın sağlıklı çalışması için önemli bir durumdur.  Bu yüzden ihtiyaç doğrultusunda, beklenilen performans derecesine göre bir araya getirilip kullanılabilir.

Bilgisayar Bileşenleri Çeşitleri Nelerdir?

Bir bilgisayarda donanım ve yazılım diye bilen iki sistem vardır. Bilgisayar bileşenleri olarak donanım kısmında yer alır. Bilgisayarın merkezi olan bu bileşenler, elle tutulabilir parçaların bir araya gelmesi ile oluşturulmaktadır. Hepsinin ayrı ayrı önemli görevleri olmakla birlikte bilgisayarın sorunsuz çalışmasında etkilidir. Bu bileşenler:

  • Anakart: Bilgisayarın en önemli bileşenidir. Çünkü bilgisayarın bütün parçalarının ve çevre birimlerinin bağlandığı, bu birimlerin arasındaki iletişimi sağlayan elektronik devredir. Bilgisayar ilk açıldığında içerisinde yer alan yazılım (bıos) anakart içerisinde yer alır. Bileşenler arasında iletimi sağlayan anakartın kaliteli ve düzgün çalışabilir olması bilgisayarın tüm parçalarını etkiler. Türüne göre İntel anakart, amd anakart gibi modelleri vardır. Ayrıca anakartın üzerinde bulunan şarj edilebilir pil sayesinde sistem saatinin düzgün bir şekilde çalışmasını da sağlamaktadır. Bilgisayarın özelliklerini yükseltmek isteyenlerin ilk tercihi anakartın değiştirilmesi olmalıdır.

  • İşlemci: Merkezi işlem birimi diye de adlandırılan bileşendir. Bilgisayardaki işlemleri gerçekleştiren zorunlu birimdir. İşlemci, bilgisayar programlarının verdiği emirleri alıp, bu emirler doğrultusunda aritmetik, mantıksal ve kontrol gibi tüm işlemleri gerçekleştirir. Bilgisayar içerisinde en hızlı çalışan parça ve en fazla ısınan parçadır. Bu yüzden üzerinde işlemci soğutucu yer alır. Soğutucu düzgün çalışmazsa işlemci 10 veya 15 dakika gibi kısa bir sürede yanacaktır. Yeni nesil bilgisayarlarda anakart işlemcinin ısısını kontrol eder. Tehlikeli durumlarda bilgisayarı otomatik olarak kapatarak yanmasını önler. İşlemcilerde İntel işlemci ve amd işlemci en çok kullanılan çeşitlerdir.

  • RAM: Bilgisayarlarda bilgilerin depolandığı hafıza bölümüdür. Bilgisayarın kapanması gibi durumlarda içerisindeki bilgiler silinmez.  Donanım parçaları arasında bilgisayarın sağlıklı çalışmasında etkili olan bir bileşendir. Bilgisayarın çalışma hızı rama bağlıdır. Ram ne kadar çok olursa bilgisayarın performansı da bir o kadar çok olacaktır.  Bu yüzden bilgisayarlarda yüksek hız isteyenlerin Ram bileşenine önem vermesi gerekmektedir. 

  • Sabit Disk (Sabit Sürücü): Hardisk olarak da bilinir. Bilgisayarda yer alan bilgileri, bilgisayar çalışmıyorken saklamak için kullanılan hafıza türüdür. Herhangi bir anda gereksinim duyulan bilgiler ramda tutulurken, diğer tüm bilgiler sabit sürücüde tutulur. Kısa uzun süre saklanmak istenilen tüm bilgiler burada saklanır. Ram ile olan farkı ise hızıdır. Ram çok daha hızlı işlem yapılmasını sağlarken sabit sürücü daha yavaştır. Ayrıca parça olarak ram daha maliyetli, sabit disk ise daha uygundur. 

  • Ekran Kartı: Ekranda görüntünün oluşmasını sağlayan parçalardır. Bilgisayarın yaptığı işlemlerin monitör, lcd ekran ya da projeksiyon cihazlarında kullanıcıların algılayabilmesini sağlayan görüntü dönüştürücüsüdür. İşlemci teknolojilerin gelişmesine paralel olarak yüksek performans gösteren ekran kartı ihtiyacı da artmaktadır. Oyun oynamak, çeşitli grafiksel işlemlerde gerçekleştirebilmek için ekran kartının kaliteli olması gerekmektedir.

  • Kasa ve Güç Kaynağı: Bilgisayardaki tüm donanımın elektrik dağıtımını yapan önemli bir parçasıdır.  Bu iki parçanın ayrı ayrı seçilmesi performans açısından daha işlevseldir.  Kasa bilgisayarın tüm parçalarını içinde bulunduran iskeleti, güç kaynağı ise prizden alınan elektriğin tüm parçalara yayılmasını sağlayan bileşen olarak tanımlanması uygun olacaktır.

Bilgisayar Bileşenleri Fiyatları?

Bilgisayar bileşen fiyatları, kaliteye, markaya ve teknik özelliklerine göre farklılık gösterir. Günümüzde bilgisayar her alanda sıklıkla kullanılan teknolojik bir alettir. Özellikle üzerinde yapılan işlemlerin hızı, depolama alanı, kullanım kolaylığı gibi avantajları sayesinde pek çok iş yerlerinde zorunlu olarak kullanılmaktadır. Bu yüzden birçok işte yardımcı olan bu cihazın bileşenlerinin de kaliteli ve üstün performans göstermesi son derece önemlidir. 

Bilgisayar parçaları, her bütçeye hitap eden geniş ürün seçeneklerine sahiptir. Ancak bu parçaların vermiş olduğu hizmetin düzeyi farklılık gösterecektir. Özellikle ram ve ekran kartı gibi sürekli gelişme gösteren parçaların kaliteli olması bilgisayarın verimli bir şekilde kullanılmasını sağlayacaktır. Fiyat ve performans doğru orantılı ilerleyen ürünlerde kalite her zaman ön planda olmalıdır.

Bilgisayar Bileşenlerinin Özellikleri Nelerdir?

Bilgisayar bileşenleri farklı amaçla üretildikleri için hepsinin özellikleri farklıdır. Anakart üzerinde 6 TB veya daha fazla depolama alanı mevcuttur. Yüksek miktarda veri akışını bu özelliği sayesinde sağlar. Üzerinde yer alan sistem slotlar ve yonga setleri ise diğer bileşenlerin anakarta bağlanmasında etkilidir.  İşlemci ise, elektronik cihazlardaki veri akışını sağlayan, matematiksel işlemleri yapma özelliğinde olan parçadır. Bilgisayardaki veri akışı da işlemci tarafından sağlanır. Nvıdıa ekran kartı ve İntel ekran kartı kullanıcıların tercih ettiği çeşitlerdir. Gtx 1650 ekran kartının özelliği rtx 3050 ekran kartına göre farklılık gösterir. Bunlara ek olarak önemli olan bir durum ise bilgisayar sıvı soğutma sistemleri özellikleridir. Bilgisayar parçalarının soğutulmasına yardım eden bu sistem sayesinde bilgisayar aksanları işlevini kaybetmeden güvenle çalışmaktadır.

Bilgisayar bileşenlerinden bir olan kasa özelliklerinde dikkat çeken bir durumda güç kaynağından bağımsız olmasıdır. Güç kaynaksız kasa modelinde iki farklı bileşen ayrı ayrı çalışır. Güç kaynağı power supply olarak da adlandırılabilir. 

Bilgisayar Bileşenleri Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bilgisayar bileşenleri alınırken ilk dikkat edilmesi gereken ihtiyaçtır. İhtiyaç doğrultusunda amaca hizmet etme derecesi bakımından tüm bileşenler araştırılarak, özellikler belirlenmelidir. Oyuncu bilgisayarından beklenilen performans ile günlük, basit işlerde kullanılan bilgisayar performansı aynı olamaz. Çünkü oyuncu bilgisayarlarının gücü daha fazla olmalıdır. Bu yüzden bu bilgisayarlarda işlemci, ram ve ekran kartı gibi bileşenlerin güçlü olması gerekmektedir. 

Ayrıca bileşenlerin kaliteli olması, uzun ömürlü kullanım açısından son derece önemlidir. Ek olarak bilgisayar bileşenlerinin bir araya getirilmesi de parçaların kalitesi kadar önemlidir.  Tüm bileşenlerin uyumlu bir şekilde çalışabilmesi için bağlantılarının da titizlikle yapılmış olması gerekmektedir. Güçlü bileşenlerin bir araya getirilip oluşturulan hazır sistem bilgisayarlar kullanıcıların tercih ettiği ve memnun kaldığı teknolojik ürünlerdir. 


 
Yükleniyor...
Alt Kategoriler
Markalar
Nitelikler
Fiyat Aralıkları
-
Listeleme
Yükleniyor...