hamburger icon

Nvidia Ekran Kartı Nedir?

Tam adı Nvidia Corporation olan teknoloji şirketi Kaliforniya merkezlidir. Eski dönemlerde AMD ‘de çalışmış olan Tayvan asıllı  Jen Hsun Huang sonradan oradan ayrılarak 1993’te kurmuştur.. Kuruluşundan 2 yıl sonra 1995 yılında “NV1” isimli ilk ürününü piyasaya çıkaran Nvidia Latince’deki “N” -en yüksek derece- ve “Vidia” -görüş- anlamlarını birleştirir. Nvidia oyunculara yönelik grafik işlemciler üretir.
Şirketin ana grafik işlemci ürünleri ailesi GeForce’dur. Nvidia 2014 yılında kendini değiştirerek merkezine oyun, profesyonel görselleştirme, veri merkezleri ve otomotiv şirketi olmayı amaçladı. Nvidia, GPU üretiminin yanı sıra, araştırmacılara ve bilim insanlarına, yüksek performans gerektiren uygulamaları verimli bir şekilde çalıştırabilecekleri paralel işlem yeterlilikleri sunar. 
GeForce ve NForce üretimi ile başlayan ekran kartlarıyla piyasasındaki yükselişlerini son dönemlerde PlayStation 3 ve Xbox gibi oyun konsollarına grafik işlemci üretmekle devam etmiş ve bellek boyutları, işlem kapasitesi artmasıyla grafik kalitesi çözümlerine ihtiyaç duyan mobil cihazlar için tasarladıkları mobil işlemciler sayesinde sektöründeki en büyük markalardan oldu. 
Ekran kartı bilgisayar için en önemli parçalardan biridir. Özellikle oyun oynayan ve yüksek veri akışı gerektiren uygulamalar için ekran kartının gücü ve özellikleri oldukça önemlidir. Ekran kartı bilgisayardaki görüntülerin akışını doğrudan sağlar. Nvidia ekran kartları pazarın lideri olmayı amaçlar ve oldukça kaliteli ürünler üretir. Ekran kartların yüksek yazılım ve donanım özelliğine sahiptir. Bu şekilde görüntüyü en iyi şekilde monitöre iletir.

Nvidia Ekran Kartı Çeşitleri Nelerdir?

Nvidia ekran kartı çeşitleri özelliklere göre farklı isim ve kodlar alır. Bunlar şöyledir:
Rtx 3060,
Rtx2060,
Rtx 3050,
Gtx 1650,
1050 ti,
Rtx 3080,
Geforce experience,
Ndivia drivers,
Rtx 3070,
Rtx 3090,
3080 ti,
Gt1030,
3060 ti,
Nvidia GeForce,
Gtx 1050 ti,
3090 ekran kartı,
1650 super,
8 GB ekran kartı,
1650 ekran kartı.
Ekran kartları verilerin bilgisayara hızlı işlenmesi ve görüntü kalitesi gibi konuları doğrudan etkiler. Bu nedenle ekran kartının modeli ve kalitesi önemlidir. Grafik tasarımı yapma ve videoları düzeltme programları, iyi geliştirilmiş oyunlar ve 3 boyutlu uygulamalar kaliteli ve güçlü özelliklere sahip ekran kartları olmadan verimli çalıştırılamaz. Ekran kartının önemi bu tür uygulamalarda daha çok arttırır. 
Günümüz teknolojisiyle oluşturulan yeni nesil oyunlarda ekran kartının önemi daha da ortaya çıkar. Bu oyunlar büyük veriler içerir ve çözünürlükleri fazladır. Bu nedenle seçilen ekran kartının da tüm bu yetkileri yerine getirmesi gerekir. Bilgisayarda yapılan işlemlerin gücü ekran kartı seçiminde en önemli etkendir. İnternette gezinme veya günlük işlerde kullanılan programların  çalıştırılması gibi kullanımlarda giriş bölümündeki  kartlar yeterli olur.
Yüksek işlem gücü bulunması uygun olan herhangi bir uygulama veya oyunda ise ihtiyaçları karşılayabilecek orta ya da üst düzeyde kartların satın alınması oldukça önemlidir. Nvidia, PhysX teknolojileri bazı oyunlardaki fiziksel etkileşimlerin daha gerçekçi görüntülenebilmesini sağlar. Patlamalar, sis ve duman efektleri, çevrede uçuşan objeler, oyun karakterlerinin kıyafetleri ve benzeri etmenler, PhysX teknolojisini destekleyen oyunlarda aktif edilir.
Nvidia’nın dikey donanımsal bir ürünü G-SYNC, sadece markanın ekran kartlarının sunduğu çözümlerler çalıştırılabiliyor. Oynanan oyunları yüksek çözünürlükte ve ileri seviye kare/saniye hızlarında olması isteniyor ve bunun için G-SYNC teknolojili bir monitör alımı düşünülüyorsa, Nvidia tabanlı ekran kartları uygun olur.

Nvidia Ekran Kartının Özellikleri Nelerdir?

Ekran kartlarının en önemli görevi görüntüleri aktarmak ve veri işleyişini sağlamaktır. Nvidia ekran kartları bu konuda başarılı bir performansa sahiptir. Yazılım ve donanım olarak iyi işlenmiş Nvidia ekran kartları. Yüksek veri ve işlem gerektiren uygulamalar da bile başarısını gösterir. Ekran kartlarının özelliklerini arttırmak için bazı işlemler yapmak gerekebilir bunlar:
MSI Afterburner Kullanımı: Yıllardır insanların teknik bilgi gerekmeden ekran kartı overclock işlemi yapmalarına yarayan MSI Afterburner programını kullanarak, bilgisayar da yüksek performans gerektiren programları rahatlıkla çalıştırılabilir ve oyun performansı hızlı bir şekilde artırılabilir.
Ekran Kartı Sürücülerini Güncel Tutma: Ekran kartı gibi donanımlar piyasaya sürüldüğü andan itibaren sürekli farklı güncellemeler alır. Bu güncellemeler ekran kartını iyileştirmek ve farklı özellikler eklemek için olur. Ekran kartından en iyi performansı alabilmek için ekran kartı güncellemelerini takip ederek sürekli güncel tutmaktır.
Ekran kartı almadan önce istenilen ekran kartının özellikleri ve kişinin amacının belirlenmesi gerekir. Günlük ve ofis işlerinde kullanılacak bir bilgisayar ile oyun oynanacak bir bilgisayarın ekran kartları ve özellikleri aynı olmaz. Günlük işlerde kullanmak için daha az güce sahip ekran kartları tercih edilebilir. 
Fakat oyun oynamak için ekran kartı alımı yapılırken daha dikkatli olmak gerekir. Oyunlar çok yüksek veri ve donanıma sahip olduğu için uygun ekran kartı kullanımı gerektirir. Uygun olmayan ekran kartı kullanılırsa oyundan istenilen performans alınamaz. Ekran kartının sürekli bu şekilde yorulması ise ömrünün kısalmasına sebep olabilir.

Nvidia Ekran Kartı Fiyatları?

Nvidia ekran kartı fiyatları geniş aralığa sahiptir. Kişilerin tercihen göre farklı ekran kartları ve fiyatları bulunur. Ekran kartının gücü, özellikleri ve GB miktarı ekran kartının fiyatını etkileyen doğrudan etmenlerdir. Oyun oynamak için alınan ekran kartlarının gücü ve kalitesi diğerlerinden farklı olur. 
Bu nedenle bu ekran kartlarının fiyatı daha yüksektir. Aynı şekilde yüksek GB’a sahip ekran kartlarının fiyatları da diğerlerinden farklıdır. Ekran kartlarının marka ve modelleri de fiyatlarını etkiler. Son teknolojiyle üretilmiş ekran kartları daha maliyetlidir. Ekran kartının hangi nesil olduğu da fiyatı etkileyen bir etmendir. Yeni nesil ekran kartlarının fiyatı eski nesillere göre daha yüksektir. 
Ekran kartı alımı yapılırken bir önemli nokta da bütçedir. Kişi bütçesine ve yapacağı işleve en uygun ekran kartını tercih etmelidir. Aynı zamanda ekran kartı bilindik ve kaliteli firmalardan alınmalıdır. Bunun nedeni ekran kartının bilgisayarda önemli bir yere sahip olmasıdır. Doğru çalışmayan bir ekran kartı bilgisayarın diğer aksamlarına da zarar verebilir. 
Bu nedenle ekran kartı tercihi yaparken bilinçli olmak gerekir. Kişi bu konuda kendini bilgilendirmelidir. Eğer kişinin bilgisi yoksa bilgisi olan birilerine danışarak fiyat performans değerlendirmesi yapmalı ve daha sonra satın almalıdır.

Nvidia Ekran Kartının Kullanım Alanları Nelerdir?

Grafik kartı olarak da bilinen ekran kartı, monitördeki yazı, resim, film, video, grafik gibi şekillerin oluşturulmasında monitör ve işlemci arasında görev alan bir donanımdır. Monitörde görünen her şey ekran kartı aracılığı ile gelen bilgilerdir. Ekran kartının gücüyle doğru orantılı olarak işlenen veriler sayesinde daha yüksek grafikli oyunlar ve daha yüksek performans elde edilebiliyor. 
Monitörde görünen ne varsa ekran kartı tarafından işlenip, sonrasında monitöre aktarılıyor. Nvidia ekran kartları farklı özelliklere sahip olduğu için kullanım alanları da değişkenlik gösterir. Her ekran kartının uyumlu olduğu donanım ve yazılım farklıdır. Bu nedenle kullanım alanı özelliklerine uygun donanımlardır. Her bilgisayarda ekran kartı bulunur. 
Hazır alınan bilgisayarların kendiliğinde içinde bulunurken, toplama yapılan bilgisayarlar için kişi kendi seçim yapmalıdır. Toplama yapılan bilgisayara ekran kartı seçilirken bilgisayarın kullanım amacı iyi analiz edilmelidir. Bir oyun bilgisayarı oluşturuluyor ise ekran kartı yüksek güce sahip olmalıdır. Oluşturulan bilgisayardaki diğer parçaların ekran kartı özellikleriyle ve nesliyle uyumlu olmalıdır.

 
Yükleniyor...
Alt Kategoriler
Markalar
Nitelikler
Fiyat Aralıkları
-
Listeleme
Yükleniyor...