hamburger icon

GTA 5 Sistem Gereksinimleri

Tarih: 10.08.2022 19:57
GTA 5 Sistem Gereksinimleri

GTA 5 Sistem Gereksinimleri

17 Eylül 2013'te çıkan Gta 5, bugün hala yüksek sayıda oyuncuya sahip bir oyun. Gta 5'in çok fazla oyuncuya sahip olmasının yanında, hala “en çok satanlar” listelerinde de zirvede bulunuyor. Oyun, 2013'ten bu zamana kadar çok fazla güncelleme aldı. Son yapılan güncellemelere göre sistem gereksinimleri şu şekilde belirtiliyor: 


GTA 5 önerilen sistem gereksinimleri

 • İşletim Sistemi: Windows 8.1 64 Bit, Windows 8 64 Bit, Windows 7 64 Bit Service Pack 1
 • İşlemci: Intel Core i5 3470 @ 3.2GHZ (4 CPUs) / AMD X8 FX-8350 @ 4GHZ (8 CPUs)
 • Bellek: 8 GB RAM
 • Ekran Kartı: NVIDIA GTX 660 2GB / AMD HD7870 2GB
 • Depolama: 72 GB kullanılabilir alan
 • Ses Kartı: %100 DirectX 10 uyumlu


GTA 5 Nedir?

GTA serisi boyunca, Amerikan şehirlerinden ilham alan haritalar oluşturuldu. Her serinin farklı bir haritası, farklı karakterleri, farklı kurgusu ve gelişen grafikleri var. 1997 yılında piyasaya sürülen GTA’nın ilk serisi, 2D video oyunu olarak piyasaya sürüldü. Kısa bir süre sonra PlayStation ve Gameboy Color'a uygun versiyonlar piyasaya sürüldü ve oyun dünyasında büyük bir etki yarattı. Karakterin özgürce hareket etmesi ve oyunda özgürce işlev görebilmesi oyunun dikkat çeken özelliğiydi. Oyunda özgürce hareket edebilmenin yanı sıra görevler yaparak da ilerleyebilmek mümkündü. Bu özellik daha sonra GTA oyununun tüm serilerinde gelişerek oyun severlere sunulmaya devam etti. 

Farklı şehirler, farklı karakterler, farklı hikâyeler olsa da her yeni sürümde mantık aynıdır. Oyunculara sınırsız özgürlüğün verildiği GTA'nın her yeni serisinde grafikler ve gerçekçilik sürekli artıyor. Oyunun genel olarak kurgusu arsa, araba çalmak ve çalıntı arabaları müşterilere teslim etmek üzerine kurulu olsa da oyunda geniş harita ve çeşitli görevlerde bulunuyor. Birçok görev ise soygun ve cinayet gibi şiddet içeriklidir. Oyunda sabıka kaydı olan Michael, Franklin ve Trevor adlı üç farklı karakter bulunuyor. Oyun, kurgusal Los Santos şehrinde geçiyor. 

Oyundaki üç karakterin her biri farklı alanlarda farklı yetenek ve güçlere sahiptir. Özel olarak korunan bazı alanların dışında, oyun haritasının tamamı açıktır ve oyunun başında olunsa da harita, gezilebilip keşfedilebilir. Oyuncunun, karakterler arasında geçiş yapma yeteneği vardır. Bir karakterden diğerine geçiş, sahne geçişiyle olur. Oynanan karakterden uzaklaşılıp  diğer karaktere yakınlaşılarak sahne değişir. Oyun içerisinde, yelken, jet yarışları ve arazi yarışmaları, paraşütle atlama, akrobasi, yoga, triatlon, tenis ve golf gibi aktiviteler de uygulanabilir.

GTAV'in görev listesindeki başlangıç görevlerinin nasıl yapılacağı bu başlıkta anlatılacak. İlk görevin adı risk değerlendirme görevi olarak açıklanmıştır. Risk değerlendirme görevi, The Matrix filmindeki "kaşık dolu" sahnesini andırıyor. Bu görev sırasında Franklin'in karakteri manipüle edilir. Yolda bir köpek yakalanır ve köpek havlamaya başlayarak oyuncuya bir şeyler söyler. Görev köpeği takip etmeye devam etti ve tamamlandı. 

Caida Libre görevini tamamlamak için Madrazo'nun telefon görüşmesine bağlı buluşma noktasına gidilir. Bir çiftlik ziyaret edilir ve Madrozo'nun işi yapılır. Burada bahsedilen görev, kalkış yapan bir uçağı bilgisayar kontrollü bir silahla indirmek ve uçak içindeki belgeleri almaktır. Mission Deep Inside'ı tamamlamak için Set'e girmek gerekir. Belirtilen konuma gidilir ve telefon görüşmesi dinlenir. Buraya gelmek için radarda gösterilen kapıdan atlanır. Orada karşılaşılan karakteri bayıltarak kıyafetleri giyilir. Görev böyle devam eder ve biter. 

Michael, Trevor ve Franklin, üçüncü yol görevi için bir araya gelir. Bu arayışta şiddetli çatışmalar, sonsuz düşmanlar yatıyor olur. Görev Paleto puanları için de gerçek hırsızlara danışılarak yapılır. Klasik banka soygunlarının ötesine geçen bir görevdir. Mission The Big Score da bir soygun filmine benzer şekilde yapılmış. Banka kılık değiştirmiş olarak soyulur. Tonlarca altın alınır ve şehir alt üst olur. Lamar Down görevin amacı, Franklin'in en iyi arkadaşı Lamar'ı kurtarmaktır. Baskın yapılarak Lamar kurtarılır ve görev aksiyon dolu şekilde tamamlanır. Bu görevdeki öneri, öldürülen düşmanlardan silah paraları toplamak.

 

GTA 5 Hangi Bilgisayarlara Yüklenebilir?

GTAV için son yıllarda üretilen bilgisayar performans olarak yeterli olabilir. Oyun, piyasaya sürüldüğü yıllarda oldukça ses getirdi fakat o dönem birçok kişinin bilgisayarı donanımsal olarak yeterli değildi. 

Aradan geçen zaman ile birlikte son yıllarda üretilen bilgisayarların çoğu GTA 5’i çalıştırabilir. GTAV’in yüklenebileceği bilgisayarın oyun için gerekli olan ideal sistem gereksinimlerine sahip olması yeterli.

GTA 5 Kaç GB Yer Kaplar?

GTA 5 kaç GB sorusu oyunu oynamak isteyenlerin merak ettiği sorulardan biridir. GTAV 5’in eşsiz senaryosu ve devasa haritası ile bilgisayarlar için geniş alana ihtiyaç duyar. Steam’de belirtilene göre GTAV için 72 GB yer gerekir. Rockstar’ın sitesinde ise 65 GB alana ihtiyaç duyduğu belirtilmektedir. GTA 5 boyutu ile ne kadar görkemli bir oyun olduğunu gösterirken kullanıcılara uzun soluklu bir oyun deneyimi de sunar.

GTA 5 FPS En Az Kaç Olmalıdır?

GTAV’i akıcı bir şekilde oynayabilmek için FPS değerinin 60 olması gerekmektedir. FPS oyun oynarken kullanılan ekranın her saniyede kaç tam kare gösterdiğini ifade etmektedir. Bu ayar yüksek olduğunda oynanılan oyun daha keyifli hâle gelmektedir. Bu sebeple FPS değerinin 60 altına düşmemesi oyun kalitesi için önemlidir. Kaliteli bir görüntü ile oyunda sunulan performans da artacaktır. 

GTA 5 İdeal Donanım Tavsiyeleri

GTAV, özellikleri itibari ile ideal donanım özelliklerine sahip olunmasını tavsiye edilir. İdeal donanım özelliklerine sahip kullanıcılar, oyundan tam olarak keyif alabilecek ve yüksek kalite ayarları ile oyunu oynayabilecekler. Kusursuz bir oyun deneyimi için önerilen sistem gereksinimleri şu şekildedir:

 • İşletim Sistemi: Windows 7 SP 1

 • İşlemci: Intel Core i5 3470 @ 3.2GHZ (4 CPUs) - AMD X8 FX-8350 @ 4GHZ (8 CPUs)

 • Bellek: 8 GB RAM

 • Ekran Kartı: NVIDIA GTX 660 2GB - AMD HD7870 2GB

 • Depolama: 65 GB kullanılabilir alan

 • Ses Kartı: %100 DirectX 10 uyumlu

 

GTA 5 Minimum Sistem Gereksinimleri Nelerdir?

GTAV oyununu çalıştırabilmek ve sorunsuz oynayabilmek için tüm donanım özelliklerinin yeterli olması gerekir. Bu sebeple sistem gereksinimleri çok merak edilen konulardan biridir. 

GTAV minimum sistem gereksinimleri ile kullanıcılar, oyun içerisinde bazı özelliklerde kaliteyi düşürme gibi yöntemlere giderse eğer sorunsuz şekilde oyunu oynayabilirler. Oyunu çalıştırabilmek için gereken minimum seviyedeki sistem şu şekildedir:

 • İşletim Sistemi: Windows 7 64 Bit

 • İşlemci: Intel Core 2 Quad Q6600 / AMD Phenom 9850.

 • Ekran Kartı: NVIDIA 9800 GT / AMD HD 4870.

 • Bellek: 4 GB RAM.

 • Disk Alanı: 72 GB.

GTA 5 Hangi İşletim Sisteminde Çalışır?

GTA 5 oyunu yüklenebilmesi ve çalışabilmesi için uyumlu bir işletim sistemine ihtiyaç duymaktadır. GTAV, Windows XP ve Vista gibi sistemlerde ne yazık ki çalışmamaktadır. GTAV’in yüklenebilmesi ve çalışabilmesi için uyumlu bir işletim sistemine ihtiyaç duyulur. 

GTA 5’in kurulumunun yapılabilmesi için Windows 7, Windows 8, Windows 8.1, Windows 10 ve Windows 11 işletim sistemlerinden biri gerekir. Bu işletim sistemlerinden biri varsa oyunun kurulumu gerçekleşebilir.

GTA 5 İçin Gerekli Ekran Kartı Nedir?

GTA 5 yüklemek için bilgisayar özellikleri arasında bulunan en önemli donanım, ekran kartıdır. Grafikleri ile ön plana çıkan bir oyun olan GTAV, bu sebeple düşük özelliklere sahip ekran kartları tarafından desteklenmemektedir. GTAV’i problemsiz ve tam performans alarak oynayabilmek için NVIDIA 9800 GT ya da AMD HD 4870 ekran kartlarından birine sahip olunmalı. Bu ekran kartlarından daha düşük özelliğe sahip ekran kartları ya oyunun çalışmamasına ya da oynanmasına engel olacak derece kasılmasına sebep olacak.

İlgili Ürünler
Yükleniyor...