hamburger icon

Bluetooth Kulaklık Nasıl Kullanılır?

Tarih: 06.09.2022 09:37
Bluetooth Kulaklık Nasıl Kullanılır?

Bluetooth Kulaklık Nasıl Kullanılır?

Sesli ya da görüntülü bir ortamda kulaklık kullanımı, en keyifli ve çözüm odaklı deneyimlerden biridir. Bluetooth kulaklık modelleri hem bilgisayar hem telefona kolay bir şekilde bağlanabilmesi ve kablo gibi bir problem barındırmaması sayesinde tercih edilmektedir. Hareket kabiliyetini kısıtlamamasıyla öne çıkan bluetooth kulaklıkların kullanımı oldukça pratiktir.

Bluetooth kulaklık nasıl bağlanır sorusunun yanıtı, birkaç adımdan oluşan pratik işlemlerdedir. Kulaklığın bluetooth bağlantısının açılmasının ardından hangi cihaz ile bağlantı kurulacaksa o cihazın bluetooth bağlantısı açılır. Telefon ya da bilgisayar gibi cihazlarda, bluetooth kulaklık ağının görülmesinin ardından bağlantı kurulabilir. Bağlantı kaldırılana dek bluetooth kulaklık, cihazda açık olan sesli içeriği yansıtmaya devam eder.
 

Bluetooth Kulaklık Nedir?

Kulaklık modelleri içinde bir kablo gereksinimi ortaya çıkarmamasıyla pratik seçeneklerden olan bluetooth kulaklık modelleri, akıllı telefon ve diğer elektronik cihazlara bluetooth üzerinden kolay bir şekilde bağlanabilmektedir. Kablosuz bir bağlantı sunmasıyla mobil deneyimi üst seviyeye çıkaran bluetooth kulaklıklar, bağlantı hızı yüksek modeller barındırmaktadır. Kulaklık aracılığı ile ilgili cihazdaki tüm sesli içerik, dinlenebilirken telefonlarda, gelen aramalar da bluetooth kulaklık ile dinlenebilmekte ve eğer kulaklığın mikrofon özelliği de var ise cevaplanabilmektedir. Bluetooth kulaklıklarda, ses açma ve kısmanın yanı sıra farklı komutlar için tuşlar yer almaktadır. 
 

Bluetooth Kulaklık Çeşitleri Nelerdir?

Bluetooth kulaklık çeşitleri hem tasarım konseptine göre hem de markaya göre farklı alternatifler barındırmaktadır. Bluetooth kulaklık modellerinde, bağlantı hızına göre en yaygın tercih edilen modeller, bluetooth 4.2 ve 5.0 hızını barındıran seçeneklerdir. Bluetooth teknolojisinin daha üst seviyesini barındıran kulaklıklarda hem iletim alanı daha geniş olmaktadır hem de bağlantı gücü daha yüksektir.

Kulaklık tasarımına göre, bluetooth kulaklık modellerinde en yaygın iki farklı model ise şu şekildedir:

  • Kulak içi bluetooth kulaklık

  • Kulak üstü bluetooth kulaklık

Kulak içi modeller, Apple AirPods konseptine sahip ve klasik küçük kulaklıklardır. Kulak üstü bluetooth kulaklıklar ise daha büyük bir formu olan ve dış sesi izole eden malzeme ile kaplanmış modeller barındırmaktadır. Bluetooth kulaklıklarda marka seçimi önemli faktörler arasındadır. Bluetooth kulaklıklarda öne çıkan markalar şu şekildedir:

  • Roetech

  • Paleon

  • Gomax

  • Xiaomi

  • Smartest

  • Silvercrest

Pratik bir müzik dinleme deneyimi sunan bluetooth kulaklık zararlı mı, sorusu yanıtı merak edilen sorular arasındadır. Kablolu bluetooth kulaklık ve diğer bluetooth kulaklık modellerinin insan sağlığı için zararlı olduğuna dair bir kanıt mevcut değildir. Telefon, bilgisayar ve birçok elektronik cihazda kablosuz bağlantı için kullanılan bluetooth teknolojisi, kablosuz ve hızlı bir bağlantı sunmaktadır.

Kulaklıkların sağlığa ilişkin zararı, yüksek sese maruz kalmak ve kişiye uygun kulaklık kullanmamaktan kaynaklanabilir.
Yüksek sese maruz kalmak işitme kaybına neden olabilirken kullanıcının kulaklıkla geçirdiği süreye ve müzik dinlerken ayarladığı ses seviyesine dikkat etmesi gerekir.

Diğer yandan kulak üstü kulaklığı, başı ve kulakları sıkması durumunda da ağrı gibi sorunlara yol açabilir. Bu kulaklıklar, konforu da olumsuz etkilediğinden kişinin yapısına uygun kulak üstü kulaklık, tercih edilmeli.
 

Bluetooth Kulaklık İlk Şarj Süresi Ne Kadardır?

Bluetooth kulaklık modellerinde şarj işlemi, kulak içi modellerde şarj kutusu üzerinden yapılırken, kulak üstü modellerde ise kablo aracılığı ile yapılabilmektedir. Bluetooth kulaklık eşleştirme işlemi, cihazların bluetooth bağlantısı açıldıktan sonra yapılabilen bir işlemdir ancak işlem öncesinde kulaklığın şarj edilmiş olması gerekmektedir. İlk şarj süresi her model için farklı olabilmektedir. Kulaklıkla ilgili verilen teknik dökümanda ilk şarjın ne kadar olması gerektiği ile ilgili bilgiler yer almaktadır. Genel olarak ilk kullanımda yüzde 100 şarj edildikten sonra, cihazın şarjı 0’a indikten sonra yeniden tam şarj formuna getirmek ve bunu birkaç kere tekrarlamak sağlıklıdır. 
 

Bluetooth Kulaklık Nasıl Açılır?

Bluetooth kulaklıklar, şarj kapasitesi dolduktan sonra pratik ve hızlı bir şekilde kullanılabilmektedir. Syrex bluetooth kulaklık nasıl kullanılır ya da AirPods gibi kulaklıklar nasıl kullanılır diye düşünenler için ilk olarak şarj işlemi tamamlanmalıdır. İkinci aşamada bilgisayar, telefon ya da kulaklığın bağlanacağı cihazın bluetooth bağlantısı açılmalıdır. Cihazlarda yeni bir bluetooth cihazı eşleştirme sayfasında, kulaklık görülmelidir. Bu, listede kulaklık yoksa kulaklığın bluetooth erişimine açılması gerekmektedir. Her kulaklık türünde bu işlem farklı adımlarla yapılabilir. Genel olarak AirPods gibi modellerde, LED ışığının sinyallerine göre bluetooth bağlantısı takip edilebilir. 
 

Bluetooth Kulaklık Nasıl Çalışır?

Kablosuz bluetooth kulaklık modelleri bir cihazla bağlandıktan sonra cihaz üzerinden kullanılabilmektedir. AirPods telefona nasıl bağlanır dendiğinde, ilk olarak telefonun bluetooth ayarları üzerinden yeni bir eşleştirme yapılmalı, ikinci aşamada ise bağlantı kurulmalıdır. Kablosuz bluetooth bağlantısının tamamlanmasının ardından telefondaki tüm ses, AirPods ya da diğer bluetooth kulaklıklara aktarılacaktır. 24 saate kadar kullanılabilen kulaklıklar, telefona gelen aramaları da yanıtlama özelliğine sahiptir.
 

Bluetooth Kulaklık Bilgisayara Nasıl Bağlanır?

Bilgisayarda video izlerken toplantı yaparken ya da önemli bir iş üzerinde çalışırken kulaklık kullanmak odaklanma açısından avantajlıdır. Bluetooth kulaklık bilgisayara nasıl bağlanır, sorusunun yanıtı birkaç kısa adımı içermektedir. Çift bluetooth kulaklık eşleştirme ya da tek bir kulaklık eşleştirme için ilk adım bilgisayarın bluetooth menüsüne girmektir. Yeni ve erişilebilir bağlantıların listelendiği ekranda, kulaklığın model ismi yer almalıdır. İlgili bluetooth kulaklığın ismine tıklanıp bağlantı kurma talebi gönderdikten sonra bilgisayar ile kulaklık birkaç saniye içinde bağlanmış olacaktır. 
 

Bluetooth Kulaklık Telefona Nasıl Bağlanır?

Bluetooth kulaklık telefona nasıl bağlanır, dendiğinde, işlem birkaç basit adım ile tamamlanabilmektedir. Telefondan bluetooth kulaklık bağlantısı kurmak için telefonun bluetooth menüsüne girilmelidir. İlgili menüde telefonun bağlantı kurabileceği, bluetooth özellikli tüm cihazlar yer almaktadır. Bluetooth bağlantısı kurulmak istenen kulaklık modelinin adına dokunulduktan sonra bağlantı kurulacaktır.
 

Bluetooth Kulaklık Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bluetooth kulaklık seçiminde tek şarjla uzun kullanım sağlayan ürünler tercih edilmelidir. Tam kapasiteyle 20 saat veya daha uzun kullanım sunan modeller, özellikle kulaklığı sık kullanacaklar için avantajlıdır.

Spor yaparken kablosuz kulaklık kullananlar için suya dayanıklı modeller ön plandadır. Tere karşı koruma sağlayan modeller, spor esnasında herhangi bir zarar görmemektedir. Bütçe dostu bir kulaklık arayışında, uygun bluetooth kulaklık seçenekleri tercih edilebilmektedir.

Pratik bir deneyim sunmasıyla birçok amaç için kullanılabilen bluetooth kulaklık modelleri hem bilgisayar hem telefon gibi mobil cihazlarda, yüksek kaliteli ses iletimi sayesinde tercih edilmektedir.

İlgili Ürünler
Yükleniyor...