hamburger icon

Valorant Sistem Gereksinimleri

Tarih: 10.08.2022 20:41
Valorant Sistem Gereksinimleri

Valorant Sistem Gereksinimleri

Son yılların en popüler online FPS oyunlarından biri olan VALORANT, E-Spor dünyasında da oldukça ilgi görmeyi başardı. CS: GO’ya ciddi bir rakip olan Valorant, birçok oyun severin uzun vakitler boyunca oynamaktan büyük keyif aldığı bir oyundur. Riot Games’in 2011 yılında piyasaya sürdüğü bir nişancı oyunu olmasına rağmen, asıl popülaritesini son yıllarda kazandı. Fakat Valorant oyununu en iyi performans ile oynayarak rakip oyuncular karşısında dezavantaj yaşamamak için sistem gereksinimlerini de karşılamak gerekir. Bu sebeple oyun tutkunlarının merak ettiği konulardan biri de VALORANT sistem gereksinimleri 2022 yılı güncellemeleri itibariyle nedir? şeklinde olmaktadır.

Valorant sistem gereksinimleri yüksek performans için şu özelliklere sahip olmalıdır:

 • İşletim Sistemi: Windows 7 / 8 / 10 64-bit.

 • İşlemci: Intel Core i5-9400F 2.90 Ghz veya AMD Ryzen 5 2600 ya da benzer özellikler.

 • Bellek: 4 GB RAM.

 • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti veya AMD Radeon R7 370.

 • Depolama: 8 GB kullanılabilir alan.

Valorant Nedir?

VALORANT nedir, sorusuna kısaca cevap vermek gerekirse eğer, çevrim içi bir FPS oyunu olduğu söylenebilir. Aslında oyunu şu şekilde tanıtmak da mümkün: Counter-Strike ve Overwatch benzeri bir oyundur. Beşer kişilik iki takımın karşı karşıya geldiği maçlarda bir taraf defans, diğer taraf ise hücum oyuncusu olarak görev yapar. İki raunt üzerinden toplam 25 devreden oluşan ve 13 raundun galibinin kazandığı maçlar 30 saniyelik bir satın alma süreciyle başlar. 

Silah, zırh ve yetenek satın aldıktan sonra, saldırganlar hedef noktalara "Spikes" adı verilen cihazları yerleştirmeye çalışır ve savunucular onları durdurmaya çalışır. Maç formatı ve genel oyun mekanikleri açısından Overwatch gibi oyununa heyecan katan özelliklere sahiptir ve aynı zamanda Counter-Strike'ın izinden giden farklı özellikleri de barındırmaktadır.

Valorant Nasıl İndirilir?

Son yıllarda oyun tutkunlarının en çok merak ettiği sorulardan biri de Valorant nasıl indirilir sorusudur. Aslında bu sorunun yanıtı ve bu işlemi uygulamak da son derece basittir. Valorant’ı indirmek de ücretsizdir. Oyunu indirmek için Valorant’ın internet sitesine giriş yapılabilir ve mevcut Riot Games hesabı ile oyun indirilebilir. Eğer oyuncunun Riot Games hesabı yoksa mutlaka bir hesap oluşturması gerekmektedir. Ardından Valorant hesabı da oluşturularak ücretsiz olarak oyun bilgisayarlara indirilebilir.

Valorant Kaç GB Ekran Kartı Gereklidir?

Riot Games,  playvalorant.com adlı resmî ‘’VALORANT’’ web sitesinde oyunun hangi sistemde çalıştığını ve nasıl çalışacağını gösteren bir tablo bulunmaktadır. Bu tabloya göre en az 30 FPS olarak oyunun oynanabildiği gösterilmektedir. Ayrıca en az 30 FPS oynayabilmek için 4 GB RAM, Intel Core 2 Duo E8400 işlemci ve Intel HD 4000 ekran kartına sahip olunması gerektiği de belirtilmektedir.

Valorant Sistem Gereksinimleri Nelerdir?

VALORANT sistem gereksinimi bilgileri, minimum ve önerilen olmak üzere iki kategoride ifade edilir. Önerilen sistem gereksinimleri oyundan en iyi performansı elde edebilmek için tavsiye edilen sistem gereksinimi bilgileri olarak açıklanabilir. Valorant sistem gereksinimleri ise şu şekildedir:

 • İşletim sistemi: Windows 7 / Windows 8 / Windows 10 64-bit

 • İşlemci: Intel Core i3-4150 (Intel),Ryzen 3 1200 (AMD)

 • Bellek: 4 GB RAM

 • Ekran kartı: NVIDIA GeForce GT 730 ya da AMD Radeon R7 240

 • Ekran kartı belleği: 1 GB VRAM

 

Valorant İçin Önerilen Minimum Gereksinimler Nelerdir?

VALORANT oyununu bilgisayara indirip, çalıştırabilmek için minimum sistem gereksinimlerine sahip olunması gerekir. Minimum sistem gereksinimleri sağlandığı takdirde bazı kalite ayarlarından taviz verilmek zorunda kalınsa bile oyunu oynayabilmek mümkün olmaktadır. Valorant oyununu oynayabilmek için önerilen minimum sistem gereksinimleri şu şekildedir:

 • İşletim sistemi: Windows 7 / Windows 8 / Windows 10 64-bit

 • İşlemci: Intel Core 2 Duo E8400 (Intel),Athlon 200 GE (AMD)

 • Bellek: 4 GB RAM

 • Ekran kartı: Intel HD Graphics 4000 ya da AMD Radeon R5 200

 • Ekran kartı belleği: 1 GB VRAM

Valorant İçin Kaç GB RAM Gereklidir?

VALORANT oyununu oynayabilmek için RAM önemli sistem donanımlarından biridir. Oyunu rahat bir şekilde oynayabilmek için gerekli olan RAM özelliği en az 4 GB olmak zorundadır. Bunun daha altında kalan RAM’lerde ise oyunu rahat bir biçimde oynamak mümkün olmayacaktır. Bu oyun için bilgisayarların sahip olması gereken RAM en az 4 GB’dır.

Valorant İçin Bilgisayar Tercihi Nasıl Yapılmalıdır?

Valorant oyunu son dönemlerde o kadar popüler oldu ki sadece bu oyun için bile yeni bilgisayar alan ya da bilgisayar donanımlarını değiştiren birçok kullanıcı bulunmaktadır. Valorant oyunu için bilgisayar tercihi yapılırken ilk olarak şu parçalara özellikle dikkat etmek gerekmektedir:

 • İşlemci: Intel Core i5-9400F 2.90 Ghz veya AMD Ryzen 5 2600 ya da benzer özellikler.

 • Ekran kartı: NVIDIA GeForce GT 730 / AMD Radeon R5 240

 • Ram: En az 4 GB RAM’e sahip olunması gerekmektedir. 

Ek olarak ise Valorant oyunu için yeni bir bilgisayar almayı düşünenlerin bilgisayarın en azından belirtilen minimum sistem gereksinimlerini karşılayıp karşılamadığını kontrol etmelidir.

Valorant Kaç GB Yer Kaplar?

Valorant kaç GB yer kaplar sorusu oyun severlerin en çok sorduğu sorular arasında yer almaktadır. Valorant’ın özellikleri incelendiğinde kurulan bilgisayarlarda 17 GB kadar bir alan kapladığı görülmektedir. Fakat yeni gelecek güncellemeleri ve ek paketleri de düşünmek gerekirse en az 20 GB bir alana ihtiyaç duyulacağı söylenebilir. Bu sebeple Valorant oyunu için harddisk üzerinde en az 20 GB bir alanı boş bırakmak doğru tercih olacaktır.

Valorant FPS En Az Kaç Olmalıdır?

VALORANT oyununu oynarken FPS ayarları düşürülmek istenirse eğer en az 30 FPS oynanabileceğini söylemek gerekir. Fakat 30 FPS olarak Valorant’ı oynayabilmek için de en az Windows 7 işletim sistemine (64 Bit),Intel Core 2 Duo E8400 işlemciye, Intel HD4000 ya da AMD Radeon R5 200 bir ekran kartına, 4 GB RAM’e, 20 GB boş disk alanına ve DirectX 11 versiyonuna sahip olunması gerekir. Volarant FPS arttırma için yani 60 FPS ya da 120 FPS oynayabilmek için bilgisayarın donanımlarını da yükseltmek gerekir. Eğer kullanıcılar gerekli donanımlara sahip ise ayarları değiştirerek  ile FPS arttırma yapılabilir.

Valorant İşlemci Bazlı Bir Oyun Mudur?

Valorant oyunu birçok oyun gibi grafikleri ile dikkat çeken bir oyundur. Fakat Valorant için en önemli konu hiçbir zaman bu olmamaktadır. Bu sebeple VALORANT için ekran kartı bazlı değil de işlemci bazlı bir oyun olduğu söylenebilir. Eğer Valorant oyunu için bilgisayar toplanacak ise burada en çok dikkat edilmesi gereken nokta işlemcidir.

Valorant için bilgisayar toplarken işlemcinin üzerinde ekstra durulması gerekmektedir. İyi bir işlemci ile Valorant oyunundan en iyi performansı alınabilir ve son derece keyifli bir oyun deneyimi yaşanabilir. Düşük donanım özellikleri ile Valorant oynamak isterken yaşanacak kasılmalar ve donmalar da oyunda kullanıcıya dezavantajlar yaratacaktır. Online türü oyunlarda ise bu tür dezavantajlar kullanıcıların yaşamak isteyeceği son şeydir. Valorant sistem gereksinimleri 2021 ve 2022 yılı donanımları ile aslında birçok bilgisayarın kaldırabileceği türdendir.

  

İlgili Ürünler
Yükleniyor...