hamburger icon

Mekanik Klavye Nedir?

Tarih: 06.09.2022 10:22
Mekanik Klavye Nedir?

Mekanik Klavye Nedir?

1980’li yıllardan beri kullanılan mekanik klavye, piyasada bulunan en eski klavye türüdür. Tuşların birbirinden bağımsız olmasıyla daktilolara benzer çalışma prensibine sahiptir. Her bir tuşun kendine ait mekanik anahtarı bulunmaktadır. Bu mekanik anahtara switch adı verilir. Metal bir yaydan oluşan switchlerin ayrı olması bilgisayar oyuncuları tarafından sevilen bir özelliktir. Kullanımının yanı sıra kullanım ömrü, bu klavyelerin tercih nedenlerindendir. “Mekanik klavye nedir?” sorusuna verilebilecek doğru cevaplardan biri; bilgisayar oyunu oynamak için kullanılan birbirinden farklı kombinasyonları aynı anda yapılmasını sağlayan klavye çeşididir.

Mekanik klavyeleri diğer klavyelerden ayıran büyük özelliklerden biri çıkardığı sestir. Kullanımları sırasında çıkardıkları yüksek ses, kendisini tercih eden kitleyi yaratmıştır.
 

Mekanik Klavye Çeşitleri Nelerdir?

Mekanik klavyeler ek özelliklerine bağlı olarak farklı çeşitlere ayrılır. Klavye alacak olan kişiler klavyeyi ne amaçla kullanılacağına karar vererek klavye çeşitleri arasından en doğru klavyeye erişimini sağlayabilir.

 • Membran Klavye: Üzerine basılması hâlinde altındaki devreyi tamamlayarak sürücüye komut ileten bir mekanizmaya sahiptir. Tepki süresi, mekanik klavyelere kıyasla daha uzundur. Bu da mekanik klavyeleri avantajlı kılmaktadır. Mekanik klavyelerden daha hafif olan membran klavyeler, aynı zamanda, daha sessiz çalışmaktadır.

 • Yarı Mekanik (Mekanik Hisli) Klavye: Mekanik hisli klavye nedir?” sorusu mekanik klavye alacak kişilerin merak ettiği bir sorudur. Membran klavyedir ancak kullanımı mekanik klavyeye benzemektedir. Ömrü, membrana benzer: mekanik klavyelerden daha kısadır.

 • İnce Mekanik Klavye: Mekanik klavyeler farklı tasarımlarda olabilir. Genellikle kalın hatlarla belirli derecede yüksekliğe sahip şekilde üretilirler. Ancak daha kibar hatlara sahip olmasını isteyen kişiler için piyasada ince mekanik klavye bulmak da mümkündür.

 • Optik Mekanik Klavye: “Optik mekanik klavye nedir?” sorusu da sıkça karşılaşılan bir sorudur. Optik mekanik klavye sistemi mekanik klavyeler arasında en gelişmiş sistemdir. Switchlerde kullanılan yaylı sistem yerine Kızılötesi ışın iletimi ile işlem yapılır. Switch ile çalışan mekanik klavyelere göre çok daha hızlıdır.

 • Renkli mekanik klavyeler: Mekanik klavyeler profesyonel oyuncuların ilgisini çeker. Özel dizayna sahip oyun odalarına renkli klavyeler koyarak odalarına farklı bir ambiyans katarlar. Mekanik klavyenin renkleri başta siyah olmak üzere pembe, mavi veya mor gibi canlı renklerde de üretilir.

 

Mekanik Klavyelerin Özellikleri Nelerdir?

Mekanik klavyeleri diğer klavyelerden ayıran farklı özellikleri bulunur. Bilgisayar oyuncuları tarafından severek kullanılan mekanik klavyeler, oyun üzerindeki hâkimiyeti artırır. Bu hâkimiyetin artırmasının altında mekanik özellikler bulunur.

 • Klavyelerde bulunan switch türleri, klavyeye göre farklı özellikler kazandırır.

 • Mekanik klavye tuşları, kırk ila seksen milyona kadar vuruş dayanıklılığına sahiptir. Bu özelliği sayesinde, mekanik klavyeler diğer klavyelere kıyasla daha uzun ömürlüdür.

 • Yüksek tuşlara sahip olmaları, klavye üzerindeki hâkimiyeti artırır. Kişiler, her bir tuşa kolayca erişilebilir.

 • Genellikle tuşların altı özel ışıklarla renklendirilmiştir. Özel klavye tasarımları, mekanik klavyenin daha şık görünmesini sağlar.

 • Çok sayıda fonksiyonel tuşları bulunur.

 

Mekanik Klavye Ne İşe Yarar?

Mekanik klavye bilgisayar oyunlarındaki başarının altında yatan en büyük etkenlerden biridir. Mekanik klavyeler hem uzun ömürlüdür hem hızlıdır. Tuşların düşük tepki süresi, oyun üzerindeki hâkimiyeti artırır. Bu durum ise oyuncunun oyun sırasında direkt olarak başarı puanına yansır.
 

Mekanik Klavye Nasıl Çalışır?

Mekanik klavyeler kablolu veya kablosuz bir şekilde bilgisayara bağlanır. Tercih edilen switch yapısına göre her bir tuşun üzerine basıldığında ilgili fonksiyon işlemciye iletilir. Mekanik klavyenin avantajı olan hızlı iletim sayesinde oyunlardan geri bildirim hızlı bir şekilde alınır. Tuşa basılmasıyla switch sistemi devreye girer ve tuşun işlevi işlemciye iletilerek işleme alınır. Optik mekanik klavyelerde ise tuşun üzerine basılmasıyla kızılötesi ışın sistemi devreye girer. Işınlar gerekli mekanizmayı devreye sokarak işlemciye bilgiyi iletir.
 

Mekanik Klavyelerde Bulunan Switch Türleri Nelerdir?

Mekanik klavyelerde farklı switch (anahtar) türleri bulunur. “Mekanik klavyede red switch nedir?” sorusu, bu başlık altında gündeme gelir. Cherry markasının MX Red anahtarı, en çok bilinen switch türüdür. Diğer anahtar türlerine göre klik sesi az, hareket kuvveti nazaran düşük ve hissiyatı yumuşak olan bir switchtir. Elli milyon tuş vuruşuna kadar ömrü vardır. En çok kullanılan switch çeşididir. Markanın diğer anahtar türleri ise aşağıdadır:

 • Siyah Switch

 • Mavi Switch

 • Yeşil Switch

 • Kahverengi Switch

 • Beyaz Switch

Fonksiyonlarına göre anahtarlar, şu şekilde de sınıflandırılır:

 • Linear switch: Switchin kullanılması sırasında kişi geri bildirim almaz.

 • Tactile switch: Switchin hareketi ile geri bildirim gelir.

 • Clicky switch: Switchin kullanılması sırasında klik sesi duyulur. 

 

Mekanik Klavye ve Normal Klavye Arasındaki Farklar Nelerdir?

Mekanik klavye ve normal klavye arasında hem görünüş hem de kullanış olarak ciddi farklılıklar vardır. Günlük hayatta normal klavyeler kullanılırken oyun sırasında mekanik klavye kullanımı ön plana çıkar. Bu ayrım arasındaki temel farklılıklar aşağıdaki gibidir.

 • Klasik klavyelerde eş zamanlı olarak altı tuşa basılabilirken mekanik klavyelerde tüm tuşlara eş zamanlı basılabilir.

 • Mekanik klavyeler, normal klavyelere göre daha ağırdır. Oyun sırasında klavyenin kaymamasını sağlayan bu özellik, oyuncular tarafından sevilir.

 • Mekanik klavyeler klasik klavyelere göre daha hassastır. Mekanik klavyelerin bu özelliği, oyuncular için tercih sebebidir.

 • Mekanik klavyeler, normal klavyelere göre daha çok ses çıkartır.

 

Mekanik Klavye Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Mekanik klavye alınırken dikkat edilmesi gereken çeşitli başlıklar bulunur. Klavyenin ne amaçla alındığı ve ne şekilde kullanılacağı dikkat edilmesi gereken başlıkları çeşitlendirir.

 • Mekanik hisli klavye, bilgisayar oyuncuları tarafından tercih edilir. Yazı yazmak için kullanılması yazarın işini zorlaştırabilir. Her bir tuş çok hassas olup tuşa değmesi ile istenmeyen harfler yazılabilir.

 • Oyun performansını artırmak üzere mekanik klavye satın alınacaksa kaliteli bir oyuncu mekanik klavyesi alınmasına dikkat edilmelidir. Kaliteli klavyeler ile kaliteli switchlere erişim sağlanır. Bu sayede klavye daha konforlu bir şekilde daha uzun süre kullanılır.

 • Işıklı mekanik klavye, karanlıkta da kolaylıkla kullanılabilir. Özellikle uzun süreli oyunlarda klavyenin altındaki ışıkların farklı olması, oyuncunun klavyeye olan adaptasyonunu arttırır.

 • Çalışma masası üzerinde dar alan olması hâlinde mekanik mini klavye çeşitleri tercih edilmelidir.
   

Mekanik Klavyelerin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Mekanik klavyeler, kullanım alanına göre avantajlı veya dezavantajlı olabilir. En iyi mekanik klavye olsa bile istenilen amaca hizmet edecek klavye türü seçmek, konforlu ve hızlı kullanım olanağı sağlar.

 • Geri bildirim süresi çok kısadır. Mekanik klavyeler, hassas sistemlere sahip olup tuşa değmesi ile birlikte gerekli komutu bilgisayara iletir. Oyuncular için bu özellik, oyun sırasında hız kazandırırken klavyede yazı yazmak için kullananların daha çok hata yapmasına neden olur.

 • Çok sayıda fonksiyonel tuşa aynı anda basılmasını sağlayan mekanik klavyeler, yine oyuncular için avantajlıdır. Oyuncular, farklı tuş kombinasyonlarını kullanırken daha az hata payıyla kullanır.

 • Taşınabilir klavye olarak kullanılması isteniyorsa mekanik klavyelerin yerine standart klavyeler tercih edilebilir. Çünkü standart klavyeler, daha hafiftir. 
İlgili Ürünler
Yükleniyor...