hamburger icon

LOL Sistem Gereksinimleri

Tarih: 10.08.2022 20:16
LOL Sistem Gereksinimleri

LOL Sistem Gereksinimleri

League of Legends (LoL) bir strateji oyunudur ve 2009'dan beri sistem gereksinimleri çok yüksek bir oyun değildir. Günümüzde hemen hemen her bilgisayarda çalışabileceği söylenebilir. Burada önemli olan oyundaki performanstır. Bazı bilgisayarlar, oyunu rahatça tam kalitede çalıştırabilirken bazı bilgisayarlar düşük ayarlarda bile oyunda takılıyor olabilir. Bu konuda LoL sistem gereksinimleri için minimum ve maksimum ihtiyaçları görmek gerekir. Bilgisayarın oyunu kaldırıp kaldırmadığını sistem gereksinimleri kontrol ederek öğrenilebilir.

LOL Nedir?

Oyun dünyasının en popüler oyunlarından League of Legends, bir strateji oyununun eğlencesini bir rol yapma oyununun unsurlarıyla birleştiren hızlı tempolu, rekabetçi bir çevrim içi oyun. Eşsiz tasarım ve oynanışa sahip iki şampiyonluk takımı, çeşitli savaş alanlarında ve oyun modlarında rekabet eder. Sürekli gelişen şampiyonları, düzenli olarak güncellenen içeriği ve canlı turnuva ortamı ile LoL, her seviyeden oyuncunun sıkılmadan uzun süre oynayabileceği bir video oyunudur.

League of Legends, strateji ve rekabet oyunudur. Hepsinden öte oyun, aynı zamanda ekip çalışmasıyla da ilgilidir. Oyundaki statik olguların yanı sıra değişken etkenler de dikkate alınmalı ve buna göre bir strateji geliştirilmeli. Kuleler, Engelleyiciler, Karargâh, Minyonlar ve Canavarlar olarak adlandırılan ve temelde statik unsurlara dayalı olarak ilerleyen oluşumlar da vardır. Bu oluşumlar oyuncu gereksinimlerinden bağımsız olarak her oyuna dâhil edilir. 

Genel olarak oyunda iki ayrı beş kişilik grup bulunur ve karşıt stratejiler izlenir. Beşer kişilik bu iki grup, üç ayrı koridoru olan bir harita üzerinde kuleleri yok etmek için savaşır. Bu oyun kurulumu Summoner's Rift'teki savaşı tasvir eder. Ancak diğer ögelerden daha karmaşık unsurlar ve stratejilerle de oynanır. 

LOL oyunun modları iki takımın mücadelesi ise geçer. Her iki takımın da kendi tesisleri vardır. Üsler birbirine bakar ve oyuncu üç koridordan birini geçer ve önce karşı takımın kulelerini ve ardından üssü yok etmeye çalışır. LoL oyununda, 150'den fazla karakter bulunur ve oyuncular, istedikleri karakteri seçebilirler. Her karakterin farklı özellikleri ve güçleri vardır. Beşli dengeli bir takım oluşturmaya çalışır ve kendilerini savunurken diğer tarafın üssünü yok etmeye çalışır. 

LOL oyununu iyi oynamak ve ilerleme kaydetmek isteniyorsa birkaç şeyi akılda tutmak gerekiyor. Başarılı şekilde LOL oynamak için notlar; 

 • Oyunda bir kez çaylağın öldürülmesi gerekir. Minyonları öldürerek ve oyuncunun altın büyüleri satın alarak altın kazanması gerekmektedir. Her oyuncu kontrol totemini kullanmalıdır. Kontrol totem sayesinde ek bir vizyona sahip olacak ve tehlikeleri ön görecektir. LoL oyununda ustalaşınca, karakterlerle oynamak oyunun kazanılmasına yardımcı olacaktır. Sadece iyi göründükleri için kullanılmayacak karakterleri seçmek, savaşların kaybedilmesine neden olabilir. 

 
 • LoL bir takım oyunudur. Takımın eksikliklerine göre seçim yapmak, dengeli bir takım oluşturulmasına ve sağlıklı bir oyun oynanmasına yardımcı olacaktır. LoL oyununda dereceli maçlara katılmadan önce oyundaki karakterleri iyi tanımak gerekir. Karakterler iyi tanınmıyorsa, karakterlerin neler yapabileceğini tahmin etmek zor olacak. LoL’de ustalaşmak isteniyorsa profesyonel oyuncuların takip edilmesi faydalı olacak.

 

LOL Hangi Bilgisayarlara Yüklenebilir?

LOL oyununu bilgisayarların çalıştırabilmesi için gerekli donanım özelliklerine sahip olması gerekir. LOL’ün bilgisayara yüklenebilmesi için bilgisayarın işletim sistemi şu özelliklere sahip olmalıdır;

 • İşletim sistemi en eski Windows 7 olmalı,

 • En az DirectX 10 uyumlu olması gerekir.

LOL Kaç Gb Yer Kaplar?

Disk üzerinde geniş bir alana ihtiyaç duymayan LoL oyunu, 12 GB boş sabit disk alanı ile kurulabilmektedir. Gelecek güncellemeler ve diğer yeniliklerle biraz daha fazla alana ihtiyaç duyulabileceği için 16 GB boş sabit disk alanına sahip olunması önerilir.

LOL’de FPS En Az Kaç Olmalıdır?

LoL oyunu tıpkı diğer birçok çevrimiçi oyun gibi ortalama olarak 50 ya da 60 FPS ile ideal performans gösterebilir. Fakat bilgisayarın sistem gereksinimleri yeterli gelirse daha fazla FPS alarak da oyunun oynanması daha keyifli olabilir. LOL sistem gereksinimleri 2021 yılı ile FPS özelliklerinden en iyi şekilde yararlanabileceği şekilde önerilmektedir.

Lol İdeal Donanım Tavsiyeleri Nedir?

Çok yüksek sistem gereksinimlerine ihtiyaç duymayan LoL oyununu, günümüzdeki neredeyse her bilgisayar rahatlıkla kaldırabilir. LoL için laptop özellikleri ya da bilgisayar özellikleri ideal derecede olursa oyundan en iyi performans alınabilmektedir. LoL için ideal donanım tavsiyesi şu şekildedir:

 • CPU : 3 GHz çift çekirdekli işlemci

 • Bellek (RAM) : 4 GB RAM

 • Disk Alanı : 16 GB boş sabit disk alanı

LOL Minimum Sistem Gereksinimleri Nedir?

Bilgisayarlar, çok iyi donanımlara sahip olmasa da minimum sistem gereksinimlerini sağladığı sürece LoL oyununu çalıştırabilir. LoL’ü kaldıran bilgisayar özellikleri minimum olacak derecede şu şekildedir:

 • 3 GHz işlemci (SSE2 veya daha üstünü desteklemeli)

 • 2 GB RAM

 • 12 GB boş disk alanı

 • Shader 4.0 sürümü uyumlu ekran kartı

 • 1024&768 ekran çözünürlüğü

 • DirectX v10 veya daha üst sürüm desteği

 • MacOS 10.12 - Windows 7

LOL Hangi İşletim Sisteminde Çalışır?

LOL oyununu çalıştırabilmek için gerekli sistem gereksinimleri arasında işletim sistemi de önemli rol oynar. LOL oyununu açabilmek için MacOS 10.12, MacOS 10.16, Windows 7, Windows 8 ya da Windows 10 işletim sistemine sahip olunması gerekir. Günümüzdeki her bilgisayarda en düşük Windows 7 işletim sistemi olmasından dolayı neredeyse her bilgisayar, işletim sistemi bakımından LoL oyunu için destekleyici. LoL oyununu en az Windows 7 kurulu laptop ya da masaüstü bilgisayarlar çalıştırmaktadır.

LOL için Gerekli Ekran Kartı Nedir?

LOL oyunu için ihtiyaç duyulan sistem gereksinimleri arasında tüm oyunlarda olduğu gibi ekran kartı öneme sahiptir. LOL oyunu için gerekli ekran kartı Nvidia GeForce 8800 veya AMD Radeon HD 5670 ya da eş değeri bir ekran kartına sahip olunması gerekir. Bu anlamda sahip olunması gereken ekran kartı 512 MB ayarında olması gerektiği anlaşılmaktadır. Bu ekran kartı gereksinimi minimum olarak önerilir. DirectX v10 ya da üst sürüm desteğinin de bilgisayarda mevcut olması gerekir.


 
İlgili Ürünler
Yükleniyor...