hamburger icon

GTA 4 Sistem Gereksinimleri

Tarih: 10.08.2022 19:34
GTA 4 Sistem Gereksinimleri

GTA 4 Sistem Gereksinimleri

 

GTAIV dönemin popüler oyunlarından. GTA 4 ne zaman çıktı, sorusunu merak eden birçok genç oyuncular da vardır. Grand Theft Auto IV oyunu, 2008 yılının Nisan ayında piyasaya sürüldü ve dünya çapında büyük satış rakamlarına ulaşmayı başardı.

Oyunun iki farklı hikâyesi, 2009’da Xbox 360 için yayımlandı. The Ballad of Gay Tony ve The Lost and Damned adlı genişletilmiş paketler, 2010 yılında Windows bilgisayarlar ve PlayStation için satışa sunuldu. 

Oyun, günümüzdeki mağazalarda Grand Theft Auto: The Complete Edition adlı genişletilmiş sürümüyle satılıyor.

GTAIV’ü yüksek performans ile keyifli bir şekilde oynayabilmek için tavsiye edilen sistem gereksinimleri de merak edilen konulardan biri. 

Steam’de tavsiye edilen GTA 4 sistem gereksinimleri ise şöyle:

 • İşletim Sistemi: Windows 7 (Service Pack 1)

 • İşlemci: Intel Core 2 Duo 1.8GHz, AMD Athlon X2 64 2.4GHz.

 • Bellek: 1.5GB.

 • Ekran Kartı: 256 MB Nvidia 7900 / 256MB ATI X1900.

 • DirectX Version: DirectX 9.0c.

 • Sabit Disk: 22 GB Sabit Disk Alanı

 • Ses Kartı: 5.1 Kanallı Ses Kartı

 

Yukarıda sıralanan sistem gereksinimler ve en yüksek performans ayarları ile GTA 4, oynanabilir. GTAIV’ü akıcı oynayabilmek için ekran kartı çok önemli. Çünkü GTA 4’ün yüksek kalitedeki grafikleri, düşük özelliklere sahip ekran kartıyla çalıştırıldığında oyundaki performansın düşmesine neden olur.

GTA 4 Nedir? 

GTA serisinin en ses getiren oyunlarından biri olan GTAIV’ü, Rockstar oyun firması için satış rekorları kıran bir oyun olmayı başardı. 500 milyon dolardan fazla hasılat yapan GTA 4, bir önceki versiyonlarına göre gelişmiş grafikleri ve oyun detayları ile kullanıcıları kısa sürede kendisine bağlamayı başardı. 

Konusuyla da kullanıcıları sürükleyici bir hikâyeye çeken GTA 4, aradan yıllar geçmesine rağmen popülerliğini de kaybetmedi. GTAIV’ün konusu ise genel hatlarıyla şu şekilde:

Göçmen ve savaş gazisi Niko Bellic adlı Sırp bir adamın hikâyesi anlatılır. Niko, Amerikan rüyasını yaşamak ve on beş yıl önce -Nico da dahil olmak üzere- askeri birliğine ihanet edenlerden intikam almak için şehre gelir. Kuzeni, Roman Bellic, Niko kasabaya gelmeden önce zengin bir hayatı olduğunu, bir malikânesi ve spor arabası olduğunu söyler. Niko kasabaya geldikten sonra öyle olmadığını öğrenir. İşin gerçeği Roman, kumar borçları olan ve pis bir apartman dairesinde hayatta kalmaya çalışan birisidir. 

Niko, Roman'ın borçları karşılığında tefeci Vladimir Glebov'a karşı yükümlülüklerini yerine getirmeye başlar ancak Vlad ayrıca Roman'ın kız arkadaşı Mallorie Bardas'a da aşık olur. Ardından Niko Bellic, Vlad'ı öldürür. Roman ile birlikte cesedi denize atarlar, bu cinayetten sonra Roman'ın intikamı için Liberty City'e gelen kişiler olur ve ikisini de aramaya başlarlar. Bu olaydan sonra Vlad'ın üstü Mikhail Faustin ile ortağı Dimitri Rascalov, Roman ve Niko'yu kaçırır. 

Niko, Faustin için bazı ev işleri yapar. Faustin'in çılgınca kararlarından sonra ortağı Dimitri, Niko'ya Faustin'i öldürmesini söyler. Niko, Fauistin'i öldürür ve parasını almak için Jamaikalı arkadaşları Küçük Jacob ve Dimitri'ye gider. Dimitri, Niko'nun birlikte çalıştığı ve daha sonra ayrıldığı Ray Bulgarin ile gizlice bir anlaşma yapar. Ray Bulgarin, Niko'nun kendisine borçlu olduğunu düşünür. Dimitri ve Ray Bulgarin, Niko'yu öldürmeye çalışır ancak Niko ve Jacob, Dimitri'nin adamını öldürür. Dimitri ve Ray Bulgarin olay yerinden kaçar. 

Roman ve Niko Bohan'a kaçar. Roman, kız arkadaşı Mallorie'ye evlenme teklif etme planlarını anlatır. Birkaç gün sonra Mallorie ona Roman'ı görmediğini söyledi. Daha sonra, Dimitri ve Rus mafyasının Roman'ı, Roman'ın borçları ve Niko'yu yakalamak için kaçırdıkları ortaya çıkar. 

Niko, Roman'ın tutulduğu yere gelir ve Roman'ı kurtarır. Niko, birkaç gün içinde şehirde yeni arkadaşlar edinir ve Irish Crime Team McReary, Pegorino Crime Squad, Playboy X, Dwayne Forge, Elizabeta Torres ve daha birçokları çeşitli organize suçlarla, aradığı kişiyi bulmak, para biriktirmek, kendini ve kuzeni Roman'ın hayatını korumak için çalışmaya başlar. Sonunda Niko, Ray Boccino aracılığıyla orduya ihanet ettiğine inandığı iki adamdan biri olan Florian Cravic ile yeniden bir araya gelir ancak Floran adını Bernie Crane olarak değiştirir. Niko, Bernie'nin aradığı kişiyle hiçbir bağlantısı olmadığını öğrendiğinde, geriye tek bir şüpheli kalır: Darko Brevic.

Niko Bellic, United Liberty Paper olarak bilinen ve tanınmayan bir devlet kurumu ile Jon Gravelli adında bir çete patronu için çalışır. Karşılığında; United Liberty Paper, Darko'yu Liberty City'e getirir. Niko, uyuşturucu bağımlısı ve suçlu Darko ile yüzleşir. Darko'nun infazı veya affı oyuncunun seçimine bağlıdır. Daha sonra kendi geçmişinin acısını hafifletmeye çalışan Niko, bir barda dinlenirken Jimmy Pegorino ile tanışır. Pegorino, Niko'ya para karşılığında son bir iyilik yapıp yapamayacağını sorar; bu, onun için bir eroin sevkiyatını ele geçirmek ve onu Dimitri'ye satmaktır.

Oyunun konusu bu şekilde derinleşir ve hızla tüm senaryo ilerlemeye devam eder. GTAIV, görevler dışında, serbest bir şekilde, oynanabileceği gibi senaryolara sâdık kalarak hikâyenin keyfi de çıkarılabilir.

GTA 4 Hangi Bilgisayarlara Yüklenebilir?

GTA 4, piyasaya sürüldüğü dönemde yüksek donanım özelliklerine sahip özelliklere ihtiyaç duymaktaydı. Aradan geçen yıllar sonrasında üretilen her bilgisayarın çok daha iyi donanımlara sahip olmasıyla artık bu bir sorun olmaktan çıktı. Günümüzde birçok bilgisayar için GTA 4’ü çalıştırmak pek zor olmayacaktır. Son yıllarda üretilen çoğu bilgisayar GTA 4’ü rahatlıkla çalıştırabilir. Fakat emin olabilmek için yazının devamında yer alan GTA 4’ün ihtiyaç duyduğu sistem gereksinimleri incelenebilir.

GTA 4 Kaç GB Yer Kaplar?

GTA 4 oyunu GTA 5 oyununa göre çok daha az yer kaplayan bir oyun. GTA 4 oyunu için bilgisayarda ihtiyaç duyulan alan 22 GB. GTA 4 kaç GB yer kaplar, sorusunun yanıtı için Rockstar’ın sitesine bakıldığında 22 GB’e ihtiyaç duyulduğu görülür. 2008 yılında piyasaya sürülen GTA 4, o dönem için yüksek bir disk alanına ihtiyaç duyuyor olsa da günümüzde bu rakam, yeni diskler için çok düşük kalır.

GTA 4 FPS En Az Kaç Olmalı?

Oyunlarda akıcılık için 60 FPS önerilir. Bir oyunu akıcı bir şekilde oynayabilmek için FPS değerleri önem taşımaktadır. Birçok kullanıcı da bu FPS değerlerini, grafik ayarları ile oynayarak ve bilgisayar özelliklerine uyumlu hale getirerek en iyi performansı almayı hedeflemektedir. GTA 4, yaklaşık 20 FPS değeri ile oynanabilir fakat akıcılık için bu değerin üstü gerekir.

GTA 4 Minimum Sistem Gereksinimleri Nedir?

GTA 4 oyununu diğer tüm bilgisayar oyunları gibi oynayabilmek için bilgisayarın minimum sistem gereksinimlere sahip olması gerekmektedir. GTA 4 oyununu bir şekilde oynayabilmek adına en azından aşağıda yazan özelliklere sahip olunması kolaylık sağlayacaktır. Bu şekilde oyunun bazı ayarları da düşürülerek oyun rahatlıkla oynanabilmektedir. GTA 4 minimum sistem gereksinimleri şu şekildedir:

 • İşletim Sistemi: Windows 7 SP1

 • İşlemci: Intel Core 2 Quad 6600 @ 2.40 Ghz (4 CPUs) / AMD Phenom 9850 Quad-Core Proccesor (4 CPUs)  @ 2.5 Ghz

 • Bellek: 2 GB RAM

 • Ekran Kartı: 256 MB Nvidia 7900 / 256 MB ATI X1900

GTA 4 Hangi İşletim Sisteminde Çalışır?

GTA 4 oyununu çalıştırabilmek için bilgisayarın sahip olduğu işletim sistemi de önem taşımaktadır. GTA 4 oyununun bilgisayarlara yüklenebilmesi için en az Windows XP işletim sisteminin kurulu olması gerekir. 
İlgili Ürünler
Yükleniyor...