hamburger icon

Forza Horizon 5 Sistem Gereksinimleri

Tarih: 02.11.2022 14:33
Forza Horizon 5 Sistem Gereksinimleri
Forza Horizon 5 sistem gereksinimleri, windows 10 version 15063.0 ya da daha yüksek işletim sistemine sahip bilgisayarlara ihtiyaç duymaktadır. 

Forza Horizon 5 Sistem Gereksinimleri

Forza Horizon 5 sistem gereksinimleri, windows 10 version 15063.0 ya da daha yüksek işletim sistemine sahip bilgisayarlara ihtiyaç duymaktadır.  Bu yüzden bilgisayar oyunları için kullanılacak güncel bir bilgisayar olması gerekmektedir. Minimum tavsiye edilen oyun sistem gereksinimleri, bu oyunu oynama isteği olan oyun severlerin içini biraz olsun rahatlatmaktadır. Oyunu en düşük seviyede oynamak için Amd Ryzen 3 1200 veya İntel i5-4460 işlemci, Amd radeon Rx 470 veya Nvıdıa Gtx 970 ekran kartı ve en az 8 GB ramı bulunan bilgisayar olması önemlidir. 
 

Forza Horizon 5 Nedir?

Forza Horizon 5 oyun severler tarafından efsane olarak nitelendirilen, oyun piyasasının en özgür ve en eğlenceli yarış oyunu olarak bilinmektedir. Forza kelime olarak güç ve kuvvet anlamına gelmektedir. Horizon ise ufuk demektir. Forza Horizon 5, milyonlarca oyun sever tarafından tercih edilen bir yarış oyunudur. Playground Games tarafından tasarlanan ve geliştirilen oyun Microsoft Studios tarafından yayınlanmaktadır. Forza Horizon 5, oyun animasyonu ve grafiğinin güzel olması ve gerçeğe yakın bir oyun görünümü sunması nedeni ile ilgi görmektedir. Forza Horizon yarış oyunu ilk çıktığı günden sonra, ilgi gördüğü için Forza Horizon serisi şeklinde yayınlanmaktadır. Her seride oyun severler farklı ülkelerde yarış yapmaktadır. 

 

Forza Horizon 5 Oyun Özellikleri Nelerdir?

Forza Horizon 5 oyun özellikleri oyun tutkunlarını tatmin edecek ölçüdedir. Yarış esnasında oyun severlere farklı iklim seçenekleri sunmaktadır. Yağmurlu, karlı, güneşli, hatta kum fırtınalarının bulunduğu bir iklimde yarış keyfi yaşatmaktadır. Oyunda farklı marka ve modelden yüzlerce araç, farklı renklerde seçilebilmektedir. Oyunda haritada bulunan yarış alanlarından hangisine gidileceği kullanıcıya bırakılmakta ve özgürlük tanınmaktadır. Forza Horizon 5 de sokak yarışı, kalkış yarışı, toprak yarışı, gösteri yarışı gibi yarış seçenekleri de yarış tutkunlarına sunulmaktadır. 

 

Forza Horizon 5 Ne Zaman Çıktı?

Forza Horizon popüler yarış video oyunu ilk olarak Ekim 2012 yılında Playground Games tarafından geliştirildi ve Microsoft tarafından yayınlandı. İlk çıkan oyunda oyun severler Amerika’da yarışmaktaydı. Çok ilgi gören yarış oyunu seri şeklinde farklı tarihlerde yayınlandı. Forza Horizon 2 2014 yılı Eylül ayında, Forza Horizon 3 2016 yılı Eylül ayında, Forza Horizon 4 2018 yılı Eylül ayında, Forza Horizon 5 ise 2021 yılı Kasım ayında oyun piyasasına çıktı ve ilgi görerek sevenleri ile buluştu.   

 

Forza Horizon 5’i Destekleyen Cihazlar Nelerdir?

Forza Horizon 5 yarış oyunu ilk serisi, Microsoft tarafından geliştirilmiş olan ve piyasaya sürülen Xbox cihazlarda oynanmaktadır. Xbox cihazlar TV ve diğer görüntü araçlarına bağlanarak çalışan bir oyun konsoludur. Forza Horizon 4 serisi ile Xbox cihazlar dışında bilgisayarda da bu oyun oynanmaya başlanmıştır. Oyun Xbox 360, Xbox one, Xbox x/s seri oyun konsollarında ve Windows Pc de oynanabilmektedir. Ayrıca oyun dağıtım platformlarından satın alınabilmektedir.      
 

Forza Horizon 5 İçin Kaç GB Ekran Kartı Gereklidir?

Forza Horizon 5 sistem gereksinimleri bu oyunu kurabilmek ve oynayabilmek için oldukça önem arz etmektedir. Ekran kartı İngilizcede ‘Graphics Processing Unit (Grafik işlem birimi)’ olarak telaffuz edilmektedir. En güncel bilinen adı ekran kartı kısa yazımı ise GPU dur. Monitörde kaliteli bir görüntü oluşması, verilerin hızla aktarılması ve bu esnada da bilgisayarın performansının etkilenmemesi için ekran kartı seçimi oldukça önemlidir. Özellikle kullanılan bilgisayar bir oyun bilgisayarı ise oynamak istediğiniz oyunun sistem gereksinimlerinin karşılayan bir ekran kartının olması gerekmektedir. Ayrıca oyundaki grafik ayrıntıları ve çözünürlük ekran kartı tarafından sağlanmaktadır.

 

Forza Horizon 5 kaç GB ekran kartında ideal olarak çalıştığı ve sistem gereksiniminin minimum kaç olması gerektiği oyun tasarımcıları tarafından paylaşılan sistem gereksinim tablosunda belirtilmektedir. Bu tabloda minimum, önerilen ve ideal ekran kartı özellikleri gösterilmektedir. Forza Horizon 5 oyunu için Amd ekran kartı minimum Radeon Rx 470, ideal Radeon Rx 6800 xt, önerilen özellikte ise Radeon Rx 590 sistem gereksinimi bulunmalıdır. Nvıdıa ekran kartı için ise minimum Nvıdıa Gtx 970, önerilen Nvıdıa Gtx 1070, ideal ise Nvıdıa Rtx 3080 sistem gereksiniminde ekran kartının bulunması gerekmektedir. Forza Horizon 5 oyununu oynamak için minimum ekran kartı sistem gereksinimlerine bakıldığında ekran kartının az 4 GB olması gerekmektedir. 

 

Forza Horizon 5 Fps En Az Kaç Olmalıdır?

Fps, değişen ve gelişen teknoloji ile ismi sıklıkla duyulan bir terimdir. Tüm elektronik cihazların ekranlarında bu terimi görmek mümkündür. İngilizce Frame Per Second olarak telaffuz edilen terim saniye başına düşen kare sayısını belirtmektedir. Kısaca 1 saniye içerisinde görüntünün ekranda yenilenme hızı da denilmektedir. Yenilenme hızı ne kadar artarsa ekranda görüntü kalitesi aynı oranda artmaktadır. Forza Horizon 5 oyununda, diğer oyunlarda olduğu gibi ekran kalitesinin iyi olması önemlidir. Bu oyun için Nvidia ekran kartında, minimum sistem gereksinim olarak gösterilen Gtx 970 ekran kartında 1080P’de yaklaşık 62 Fps performans görülmektedir. Forza Horizon 5 oyunu için Amd ekran kartında minimum Radeon Rx 470 ekran kartı olmalıdır. Bu ekran kartında 1080 P de yaklaşık 52,9 Fps performans ölçülmektedir. Forza Horizon Fps, bu oyunun minimum ekran kartı gereksinimleri incelendiğinde Forza Horizon 5 için en az 52,9 ile 62 fps aralığında olması gerekmektedir.  

 

Forza Horizon 5 için Kaç GB Ram Gereklidir?

Ram bilgisayarda kısa süreli bellek işlevini görmektedir. Ram (Random Access) “Rastgele erişimli bellek” olarak telaffuz edilmektedir.  Bu sistemin yüksek olması bilgisayarın hızını hissedilir ölçüde arttırmaktadır. Aynı zamanda RAM bilgilerin geçici depolama alanıdır. Forza Horizon 5 oyunu için Amd ve İntel işletim sisteminde minimum 8 GB, ideal olarak ise 16 GB ram bulunması gerekmektedir.

 

Forza Horizon 5 Hangi İşletim Sisteminde Çalışır?

Forza Horizon 5 işletim sistemi olarak, Windows 10 işletim sisteminde çalışmaktadır. İşletim sistemi bilgisayarda bulunan donanım kaynaklarının yönetilmesini sağlamaktadır. Microsoft tarafından geliştirilen Windows işletim sistemi en fazla tercih edilen işletim sistemidir. Bu işletim sistemi tabanlı Pc,  Xbox one ve Xbox x/s serisi cihazlarda Forza Horizon 5 oynanabilmektedir. Android ve İos işletim sistemli telefonlarda bu oyunu oynamak mümkün değildir.  
 

Forza Horizon 5 Önerilen Sistem Gereksinimleri?

Forza Horizon 5 yarış oyunu, 2021 yılında piyasaya sürülen bir oyun olduğu için sistem gereksinimi olarak daha yeni güncel bilgisayarlarda ideal olarak çalışmaktadır. Oyunun kurulan cihazda tam performanslı olarak çalışması için işletim sisteminin Windows 10 olması gerekmektedir. İşlemcisi Rayzen 5 1500x veya İntel i5 8400, Ekran kartı AMD Rx 590 veya Nvıdıa Rx Gtx 1070, Ramı 16 GB, ekran kartının depolama alanı 8 GB, veri depolama alanı ise 110 GB olmalıdır. 

 

Forza Horizon 5 Minimum Sistem Gereksinimleri?

Oyun bilgisayarlarında ve oyun konsollarında oyunun kurulumu için cihazın minimum sistem gereksinimlerini karşılaması gerekmektedir. Minimum sistem gereksinimi karşılanmıyorsa oyunu cihaza kurmak mümkün değildir. Forza Horizon 5 oyunu için minimum sistem gereksinimi, işletim sistemi Windows 10, işlemci Ryzen 3 1200 ya da İntel İ5 4460, ekran kartı Radeon Rx 470 veya Nvıdıa Gtx 970, Ram 8 GB, ekran kartı depolama alanı 4 GB, veri depolama alanı ise 100 GB şeklinde olmalıdır.   

 

Forza Horizon 5 Maksimum Sistem Gereksinimleri?

Forza Horizon 5 yarış oyunu ve oyun tutkunlarının oynamaktan zevk aldığı birçok oyunda kullanıcılar, oyunun oynandığı cihazdan tam performansı almayı istemektedirler. Bu yüzden tam performansla çalışan, o oyun için ideal sistem gereksinimi olan cihazda oyun oynamak her kullanıcı için keyifli oyun deneyim sunmaktadır. Forza Horizon 5 sistem gereksinimleri maksimum düzeyde olması için sistem özelliklerinin şu şekilde olması gerekmektedir. İşletim sistemi Windows 10, İşlemci Ryzen 7 3800 xt veya İntel İ7 10700 K, ekran kartı Radeon Rx 6800 xt veya Nvıdıa Rtx 3080, Ram 16 GB, veri depolama alanı HDD ise 110 GB (ssd) olmalıdır.   


 
İlgili Ürünler
Yükleniyor...