hamburger icon

Fortnite Sistem Gereksinimleri

Tarih: 10.08.2022 19:25
Fortnite Sistem Gereksinimleri

Fortnite Sistem Gereksinimleri

Son yıllara damga vuran oyunlardan biri olan Fortnite, her yaştan oyun severi kendisine çekmeyi başarmış durumda. Yüzbinlerce aktif oyuncu sayısına sahip olan Fortnite, birçok işletim sistemi ile uyumlu versiyonlara da sahiptir. Oyun tutkunlarının da en çok merak ettiği konulardan birisi de Fortnite sistem gereksinimleri hakkındadır. Fortnite sistem gereksinimleri şu şekilde belirtilmektedir:

  • Ekran Kartı: Nvidia GTX 960, AMD R9 280 veya daha üstü.

  • Video Belleği: 2 GB VRAM veya daha üstü.

  • İşlemci: Intel Core i5 - 7300U 3.5 GHz.

  • Bellek: 8 GB RAM.

  • İşletim Sistemi: Windows 10 64 - bit.

 

Fortnite Nedir?

Fortnite son zamanların en sevilen oyunlarından biri. Google arama sonuçlarına yansıyan duruma göre bu oyun, son dönemlerin en popüler isimlerinden biri olan Minecraft'ı bile geride bıraktı. Fortnite, 25 Temmuz 2017'de PC, PS ve Xbox One için piyasaya sürülmüştür. Fortnite, oyuncuların dört kişiye kadar takım oluşturup birden fazla göreve gittikleri bir oyundur. Fortnite'ın temelini oluşturan PvE (Dünyayı Kurtar) bölümü içerik açısından oldukça zengindir. Oyunu bugün olduğu yere getiren Battle Royal modudur. Eylül ayında piyasaya sürülmüştür ve inanılmaz bir hızla gelişmiştir. Fortnite, Epic Games firmasının sunduğu arcade tarzı grafiklere sahip son zamanların en popüler oyunudur. 25 Temmuz 2017 tarihinde PC, Xbox One ve PS için piyasaya çıkan oyunda farklı modlar yer alıyor. Bu modlardan Fortnite'ın en ünlü modu ise Battle Royal’dır. 

Fortnite, PUBG'nin çıkmasından 6 ay sonra Battle Royale modu sayesinde Steam'deki tüm istatistikleri yerle bir etmiştir. Ve o an itibari ile en çok oynanan oyun konumuna gelmeyi de başarmıştır. Battle Royale modunda; 100 çevrimiçi oyuncu ile haritaya atlayış yaparak başlar ve ayakta kalan son kişi veya takım olan ise oyunu kazanmış olur. Belirli zamanlarda, oyuncunun çeşitli ve faydalı malzemeleri bulabileceği kutular mevcuttur. Harita üzerinde gökten bırakılan bu kutular oyunculara farklı avantajlar sağlar. 

Peki Fortnite nasıl oynanır? Elbette oyunu oynayarak öğrenmek en normal yöntemdir. Fakat bir oyunun nasıl oynandığını öğrenebilmek için bu oyunu oynayan yayıncıların videolarını izleyerek de birçok bilgi edinilebilir. Canlı yayıncıların oyun oynarken yaptığı yayınlarda bölümleri nasıl geçtiği ya da hangi taktikleri kullandığı öğrenilebilir. Ayrıca bu oyunda tecrübe sahibi oyunculara da oyun hakkında sorular sorarak yeni bilgiler de edinilebilir. 

Fortnite’ın geliştiricisi Epic Games tarafından yapılan açıklamaya göre Ocak ayında Fortnite oynayan kişi sayısı 45 milyonu aştı. Battle Royale tarzındaki bu oyunun teması ise oldukça ilginç. Toplanan araç ve gereçlerle gün içinde arama yaparak sığınırken, geceleri saldıran canavarlara karşı hayatta kalma mücadelesi veriliyor. Oyunun free-to-play modunda olduğunu ve düşük sistem gereksinimlerine rağmen son derece güzel grafiklere sahip olduğunu da belirtmek gerekir. Fortnite oynamak için öncelikle oyunu indirmek gerekmektedir. Fortnite oyununu indirmek ve oynamak ise ücretsizdir. Fortnite, grup halinde veya tek başına oynanabilen çevrimiçi strateji oyunu türünü sevenler için ilgi çekici bir oyundur.

Fortnite oynarken akılda tutulması gerekenler bu oyunu oynamayı daha keyifli hâle getirecektir. Oyunda sadece 100 kişinin olduğu ve soğukkanlılıkla hayatta kalmaya çalışılması gerektiği unutulmamalıdır. İlk oyuncu, elindeki kartlarla alana paraşütle atlar. Herkes nereye ineceğini kendisi belirleyebilir. Oyuncular mümkün olduğunca kalabalık alanları seçmemelidir. Daha sessiz, daha sakin ve daha az bilinen yerlere inerek hayatta kalmaya çalışmalıdır. Sonuna kadar hayatta kalınmasına ve para kazanılmasına izin veren sessiz ve agresif olmayan yerler seçilmelidir. 

Oyuncular mümkün olduğunca çevreden yararlanmalı ve kendilerini korumalıdır. Etrafta dolaşmak, neler olup bittiğini kontrol etmek gerekir. Oyundaki yapıları kontrol etmek de insanları devre dışı bırakmaya yardımcı olacaktır. Oyun grup halinde oynanıyorsa, görevleri bölmek ve grup halinde hareket etmemeye özen göstermek tavsiye edilir. Aksi takdirde oyun kaybedilebilir ve  ayrıca tüm hamleler stratejik olarak yapılmalıdır.

‘’Fortnite’ı nasıl indirebilirim?’’ sorusu ise bu oyunun temasını öğrendikten sonra daha çok sorulmaktadır. Fortnite Battle Royale modunu ücretsiz bir şekilde Fortnite’ın sitesinden indirmek mümkündür.

Fortnite Hangi Bilgisayarlara Yüklenebilir?

Fortnite, oyununu oynayabilmek için tavsiye edilen donanım ihtiyaçları karşılanmış olmalıdır. Fortnite, grafikleriyle de dikkat çeken bir oyun olmasından dolayı özellikle görsel anlamda sistem gereksinimleri iyi bir bilgisayara yüklenmelidir. Fortnite’ı yükleyebilmek için bilgisayarın ekran kartının Nvidia GTX 960, AMD R9 280 veya daha üstü olması gerekir. Ayrıca en az 2 GB’da VRAM sahibi olunmalıdır. Fortnite sistem gereksinimleri 2021 verilerine göre grafik donanımlarının ön planda olduğu da görülmektedir.

Fortnite Kaç Gb Yer Kaplar?

Oyun tutkunlarının en sevdiği online oyunlardan biri haline gelen Fortnite’ı bilgisayara kurabilmek için harddisk üzerinde belli bir alana sahip olunması gerekir. Fortnite kaç gb yer kaplar sorusu ise oyunseverlerin merak ettiği sorulardan biri olmuştur. Fortnite oyunu için gereken alan en az 20 GB olmalıdır. Fakat 30 GB olarak yer kaplayacağını da ön görerek gerekli yer harddisk üzerinde açılmalıdır. Ekstra modlar ve diğer bazı etkenler ile ihtiyaç duyulan 20 GB alan, 30 GB’a yükselebilir. Fortnite boyutu ne kadar sorusu bu sebeple bazen oyun için tasarlanan modlarla birlikte farklı yanıtlara sahip olabilmektedir.

Fortnite Fps En az Kaç Olmalı?

PC performansı modu şu anda Fortnite'ın minimum sistem özelliklerini karşılayan bilgisayarlarda mevcuttur. Şu anda alfada olan performans modu, oyunun ayarlar menüsünden seçilebilir. Görüntü kalitesini düşürerek CPU ve ekran kartı yükünü azaltan bu mod, ciddi bir performans artışı sağlar. Bu mod, düşük ölçeklenebilirlik ayarlarına veya daha zayıf donanıma sahip oyuncuların oyunu her zamankinden daha iyi ve sorunsuz FPS ile çalıştırmasını sağlar. Fortnite için gerekli sistem gereksinimleri ile sahip olunan özellikler karşılaştırabilir ve oyunun kalite ayarlarında buna göre değişiklikler yapılabilir.

‘’Performance Mod’’ kare hızını artırmak için oyunun görüntü kalitesi düşürülerek yapılır. Oyunun sistem gereksinimlerini karşılayan herhangi bir oyuncu için FPS ayarlarını yükseltmek daha keyifli bir oyun deneyimi yaşamak için uygun bir yoldur. Yüksek çözünürlüklü kaplama grafiklerini kaldırma özelliği ile oyuncular oyuna her zamankinden daha hızlı bağlanabilir. Ayrıca oyun kasılmadan çok daha hızlı çalışacağından daha da keyifli bir oyun deneyimi alınmasını sağlamaktadır. Fortnite'ta 120 FPS'i etkinleştirmeden önce, Xbox Series X|S konsolunda 120 Hz'i etkinleştirilmesi gerekir.

Fortnite Minimum Sistem Gereksinimleri Nedir?

Fortnite oyununu sorunsuz bir şekilde oynayabilmek için cihazın minimum sistem gereksinimlerini karşılaması gerekmektedir. Fortnite sistem gereksinimleri minimum donanımları da bu anlamda en çok merak edilen konulardan biri haline gelmiştir. Minimum sistem gereksinimleri karşılandığı takdirde hala oyunda bir kasılma söz konusu ise ayarlardan görsel seviyeler düşürülebilir. Fortnite, oyununu oynayabilmek için minimum sistem gereksinimleri ise şu şekildedir:

  • İşlemci: Intel Core i3 - 3235 3.3 GHz.

  • RAM: 4 GB.

  • Ekran Kartı: Intel HD 4000.

  • Disk Alanı: 20 GB.

  • İşletim Sistemi: Windows 7 / 8 / 10 64-Bit.

Fortnite Hangi İşletim Sisteminde Çalışır?

Fortnite oyununu oynayabilmek için Windows 7, 8 ya da 10 64-Bit işletim sistemlerinden birine sahip olmak yeterlidir. Mac bilgisayarlarda ise mac OS 10 ve 11 işletim sistemlerinde de Fortnite çalışabilmektedir. Ayrıca 64-Bit Android, Android OS 8.0 veya daha üzeri işletim sistemine sahip mobil cihazlarda da Fortnite oyunu oynanabilir. Fortnite’ı mobil oynayabilmek için öncesinde Fortnite mobile sistem gereksinimleri araştırılabilir.

İlgili Ürünler
Yükleniyor...