hamburger icon

Ekran Kartına Nasıl Bakılır?

Tarih: 06.09.2022 09:59
Ekran Kartına Nasıl Bakılır?

Ekran Kartına Nasıl Bakılır?

Bilgisayar ve laptoplarda bulunan temel öğelerden biri ekran kartıdır. Kişiler, hangi ekran kartını kullandığını öğrenmek için “ekran kartı nereden bakılır?” sorusunun cevabını ararlar. 

Ekran kartının değişmesi gerektiği durumlarda veya yüksek verimli ekran kartı kullanılmasına rağmen istenilen geri dönüşün alınamaması hâlinde ekran kartına bakılır. Birkaç dakikalık işlemin ardından elde edilen bilgilere göre ekran kartı değişikliği veya güncellemesi yapılabilir. Ekran kartına bakmak çok kolaydır. Gerekli talimatlar izlenerek kişiler, ekran kartı bilgisine rahatlıkla erişir. Ekran kartı bilgilerine bilgisayarın ana menüsü üzerinden erişim sağlanabilir. Klavye üzerinden yapılacak birkaç adımlık işlemler ile ekran kartına yönelik bilgiye sahip olunabilir. Bu sayede, ekran kartının özelliklerinin ne olduğu öğrenilebilir. 
 

Ekran Kartı Nedir?

Ekran kartını öğrenme için öncelikle “ekran kartı nedir?” sorusunun cevaplanması gerekir. Ekran kartı bir diğer adıyla grafik kartı, bilgisayar işlemcisinden gelen görüntüyü işleyerek bilgisayar monitörüne veya laptop ekranına yansıtmada görev alır. Özellikle, video oyunlarında veya bilgisayar üzerinde yapılacak olan görsel işlemlerde ekran kartının kalitesi son derece önemlidir. Gelişmiş ekran kartı sayesinde görüntüler daha güçlü çözünürlüklere ve daha canlı renklere sahiptir. 

Bilgisayar ekran kartı öğrenme sırasında ekran kartı modelleri başlığı da dikkat çeker. Ekran kartı modelleri, Intel, AMD ve NVIDIA markaları tarafından üretilir. Ekran kartları farklı özellikler kapsamında üretilir ve bu durum, model farklılıklarını oluşturur. Ekran kartı modellerini farklılaştıran ve onları segmentlere ayıran özelliklerden bazıları aşağıdadır:

 • RAM paylaşımlı veya paylaşımsız ekran kartı olması

 • Görüntü işlemci sisteminin hızı

 • Bit değeri

 • PhysX, G-SYNC gibi teknolojileri

 • Diğer donanımlarla uyumluluğu

 • Bellek türü ve kapasitesi

 • Hız aşırtma özelliği

Ekran kartının değiştirilmesi veya yeni bir bilgisayar alınması hâlinde ilgili özellikler incelenmelidir. Değiştirme işlemlerinde şu an kullanılan ekran kartı özellikleri öğrenilmelidir. Bilgisayarın hangi ekran kartlarını desteklediği tespit edilmelidir.
 

Ekran Kartı Ne İşe Yarar?

“Ekran kartı ne işe yarar?” ekran kartının öğrenilmesi için cevabı bilinmesi gereken bir diğer sorudur. Ekran kartı, bilgisayar işlemcisi ile bilgisayar monitörü arasındaki bağlantıyı sağlayan önemli bir parçadır. Ekran kartı görevi, işlemcide yer alan ve görsele dönüştürülmesi gereken her şeyi işleyerek monitöre görsel olarak yansıtılmasıdır. Ekran kartlarının gelişmesi ile video oyunlarındaki görüntü kalitesi, çözünürlükleri arttırılarak görsellerden daha yüksek verim elde edilmesi sağlanır. 

Günümüzde yaygın olarak kullanılan belirli ekran kartları bulunur. Bu kartlardan bazıları AMD markasının ekran kartlarıdır. Ürünlerinin dizüstü bilgisayarlarda da kullanılabildiği AMD, gelişmiş teknolojiye ait ekran kartları ile yüksek görüntü kalitesine sahip laptopların tasarlanmasını destekler.
 

Ekran Kartı Nerede Bulunur?

Bilgisayarın görüntü vermesini sağlayan birim olan ekran kartı, bilgisayarın ekranına görüntü yansıması için ihtiyaç duyulan temel parçadır. Harici veya yerleşik olması üzerine ekran kartları farklı yerlerde bulunabilir. ISA, VLB, PCI, AGP gibi portlar üzerinde bulunan ekran kartları haricî ekran kartıdır. Dâhilî ekran kartları ise anakart üzerinde yer alır.

Ekran kartının yanması veya değişiklik gerektiren farklı bir neden bulunması hâlinde PC ekran kartları, kişiler tarafından kolayca değiştirilebilir. Diğer yandan laptoplardaki ekran kartının değiştrilmesi daha zordur. Bu gibi durumlarda kişilerin gerekli teknik servislerden yardım alması önerilir.
 

Ekran Kartına Nereden Bakılır?

Ekran kartına yönelik bilgi edinmek oldukça kolaydır. İki temel yöntem sayesinde, ekran kartına yönelik “ekran kartına nasıl bakılır?” sorusuna cevap getirilebilir. “Ekran kartı nerden bakılır?” sorusunun iki cevabı aşağıdadır:

 • Windows+R Kombinasyonu ile Ekran Kartına Bakma: Windows 10 işletim sisteminin kullanılması halinde ekran kartı bilgilerine erişmek oldukça kolaydır. DirectX Tanı Aracı çalıştırılarak “bilgisayarın ekran kartına nasıl bakılır?” sorusu cevaplanır. Bilgisayarda bulunan Windows tuşuna basılı tutulur. Basılı tutulurken “R” tuşuna basılmalıdır. Bu sırada “çalıştır” ekranı açılır. Çıkan aç bölümüne “dxdiag” yazılmalıdır. Ardından enter tuşuna basılarak DirectX Tanı Aracı’nın açılması beklenir. Açılan araçta “ekran” sekmesi seçilerek ekran kartına yönelik bilgilere erişim sağlanır.

 • Aygıt Yöneticisinden Ekran Kartı Bilgilerini Bakma: Bu yöntem de oldukça kolay bir yöntemdir. Masaüstünde bulunan “bu bilgisayar” başlığı açılmalıdır. Açılan başlığın sol tarafında “aygıt yöneticisi” seçilmeli ve üzerine tıklanmalıdır. Yeni açılan pencerede “görüntü bağdaştırıcıları” seçeneği bulunacaktır. Buraya tıklanarak ekran kartına yönelik bilgilere erişim sağlanabilir.
   

Ekran Kartı Performans Testi ve Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

Ekran kartının yeni veya kaliteli olması bilinmesine rağmen istenilen performansın alınamaması hâlinde performans testi yapılması önerilir. Userbenchmark sitesi üzerinden ekran kartı analizi sağlanabilir. Diğer kullanıcılara ait ekran kartı performansları ile kıyaslama sunan bu sitenin sayesinde ekran kartının analizi gerçekleştirilir. Analiz sonucuna göre ekran kartının yükseltilmesi gerekebilir. “Ekran kartı testi nasıl yapılır?” sorusunun cevabı aşağıdaki gibidir.

Site üzerinden performans testi için uygulama indirilmelidir. Uygulama indirilmesi tamamlanması hâlinde uygulamanın üzerine çift tıklayarak uygulama açılmalıdır. Öğrenilmesi gereken bileşenler seçilmelidir ve ardından “run” tuşuna tıklanarak analiz gerçekleştirilmesi için beklenir. Analizlerin ardından uygulama, otomatik olarak internet sitesine yönlendirir ve sonuçlar görülür. Sonuçların normal çıkmasına rağmen şikâyetler sürüyorsa ekran kartı güncellemesi bir diğer adıyla optimizasyonu yapılmalıdır. 

Ekran kartları, bilgisayarın işletim sistemi üzerinden güncellenerek optimizasyonu sağlanabilir. Gerekli yönlendirmeler, ekranda görülür. Optimizasyonun sağlanması belirli avantajlar sağlar. Öncelikle ekran kartı tam verimle kullanılır. Yapılan optimizasyon değerleri düşük yüzdelerde olsa bile kullanılacak programa bağlı olarak gösterecekleri etkiler değişir. Optimizasyon sonrasında görüntü geçişlerinin hızlı olması, yüksek çözünürlük ve görüntülerde daha canlı renkler elde edilir. 
 

Ekran Kartı Haricî mi Dâhilî mi Nasıl Anlaşılır?

Ekran kartı modelleri özelliklerine göre değişkenlik gösterir. Haricî ve dâhilî olan ekran kartlarının birbirinden ayrılan temel özellikleri bulunur. Harici ekran kartları, paylaşımsız olup kendi RAM sistemine sahiptir. Bu sayede bilgisayarın hızlı bir şekilde çalışmasını destekler. Laptop ekran kartı, dâhilî ekran kartı ise laptopun RAM sistemini kullanır. Hızlı geri bildirim alınması gereken oyunlarda, ekran kartı olarak genellikle haricî ekran kartları tercih edilir.

Ekran kartı yenileme yapılması hâlinde alınan kartın kullanılacak cihaz ile uyumlu olup olmadığına dikkat edilmelidir. Kapsamlı bir araştırma yapılmasının ardından doğru ekran kartı alınmalıdır. 
İlgili Ürünler
Yükleniyor...