Yükleniyor...
Alt Kategoriler
Markalar
Nitelikler
Fiyat Aralıkları
-
Listeleme

Oyun Konsolları

Oyun Konsolu Nedir?

Oyun konsolu, televizyon ve diğer görüntülü cihazlara bağlanabilen ileri seviye oyun oynama keyfi sağlayan cihazlar olarak tanımlanır. En popüler seçenekleri arasında Xbox, playstation ve will’dir. Oyun konsolları arasında televizyona bağlanabilen modellerin yanı sıra son teknoloji ile üretilmiş taşınabilir küçük çaplı konsollar da üretilmiştir. Taşınabilir konsol yani mini oyun konsolu da denilen bu ürünler televizyona bağlanabilenler kadar güçlü olmamakla bir tek kişiye eğlenceli anlar yaşatmaya yeterlidir. Oyun konsolları kullanıcına gerçeklik kazandırdığı için tercih edilmektedir. Oyun konsolu kurulumu oldukça basit bir işlemle yapılır ve keyifli vakit geçirilmesine katkı sağlar.

Hem ülkemizde hem de dünyada kullanıcıların tercih ettiği belli başlı oyun konsolları mevcuttur. En iyi oyun konsolu denilince sony playstation tercih edilmektedir. Sony markasının ürünü olan playstation, güçlü grafik kartları ve işlemci hızı sebebiyle kişiselleştirme sağlayan bir modeldir. Donanım olarak da yükseltilme imkânı sağlayan bu model oyun konsolu seti ile birlikte satışa sunulur. Tercih edilen bir diğer oyun konsolu Microsoft’un ürettiği Xbox serisidir. Bu oyun konsolu kablosuz bir şekilde kontrol edilebilme sistemiyle tasarlanmıştır. Dâhili wi-fi özelliği ile internete bağlanabilen oyun konsolu TV izleme keyfini de bozmadan fonksiyonel kullanım rahatlığına sahiptir.

Oyun Konsolunun Özellikleri Nelerdir?

Oyun konsolu özellikleri modellere göre farklılık gösterir. Her markanın üretmiş olduğu oyun konsolları farklı özelliklerde olsa da sunduğu hizmet aynıdır.  Başka bir görüntüleme cihazının televizyonu sayesinde etkileşimli multimedya sağlama özelliğinde üretilmiştir. Konsol oyunu veya video oyunu olarak da adlandırılan bu alet bilgisayar gibi çalışarak belirli bir merkezi sisteme sahiptir. 

Oyun konsolu seti halinde satılan bu ürün içerisinde oyun kolu ve oyuncu kulaklığı da bulunur. Birden fazla kişinin oynama şansı olan modellerde video sinyali videoları görüntülemek için verilir. Bazı modellerde bir sürü oyunun arka arkaya oynanabilme özelliği vardır. Bu sayede oyuncuların sıkılmadan keyifle oyunları sürdürebilmesi sağlanır. HD görüntü kalitesine sahip ekranlar ise göz zevkinin bozulmasına engel olarak, kaliteli görüntüler sağlamaktadır. İşlem gücünün yüksek olması kaliteli oyun deneyimi yaşanmasın neden olur.

En iyi oyun konsolu donanımsal olarak da yüksek kalitede hizmet sunmaktadır. Özellikleri itibariyle bazı modellerin yüksek ram kapasitesi ve depolama alanı oldukça dikkat çekmektedir. USB girişi ile desteklenen modellerin ise farklı amaçla kullanılabilme imkânı doğmaktadır. Freesync teknolojisini destekleyen oyun konsolları oyun oynarken donma ve takılma yapmamaktadır. 

Maksimum hız ve hareket imkânı sunan son sistem oyun konsolu modellerinin ses sistem özellikleri de kalitelidir. Her zevke hitap eden yapıda üretilmiş olan ve insanların eğlenmesini sağlayan bu konsollar kişisel olarak da küçük boyutta tasarlanmış çeşitlere sahiptir. Mini oyun konsolu daha az yer kaplayan ve daha küçük işlemci ve ram hızı ile yüksek performans beklenmeyen özelliklerde piyasaya sunulmuştur. Bunlara ek olarak bazı oyun konsolları kalite olarak da rakiplerini geri planda bırakmaktadır. Full HD,  yüksek çözünürlük ve 4K özelliklerine sahip olan modellerin sunduğu oyun keyfide yüksektir.

Oyun Konsolu Çeşitleri Nelerdir?

Oyun konsolu çeşitleri, dünya çapında bilinen belli başlı markalara sahiptir. Playstation ve Xbox oyun konsolu sektöründe oldukça önde gider. Farklı gibi gözükse de birbirlerine benzer donanımlara sahiptirler. PS 5 oyun konsolu ile Xbox series x oldukça benzer özellikte iki ayrı konsoldur. Geliştirilen teknoloji insanların keyifli zaman geçirmesinde de etkilerini göstermektedir. Özellikle evde vakit geçirmeyin sevenler için oldukça avantajlı olan oyun konsollarının çeşitlerini şu şekildedir.

  • Sony Playstation Oyun Konsolu: Sony tarafından piyasaya sürülen playstation oyun konsolları konusunda oldukça yüksek verimlilik gösteren bir çeşittir. Kendini sürekli geliştiren playstation, playstation 4 ve PS 5 oyun konsolu gibi seçenekleri vardır. Çok sayıda özel olarak hazırlanmış, görsel destekli oyunların oynanmasında elverişli bir modeldir. Ayrıca yeni nesil diye adlandırdığı playstation 5 modeli netflix gibi uygulamaları da desteklemektedir.  Televizyon oyun kategorisinde olan bu ürünler, televizyon ile bağlantı kurularak çalıştırılır. Kablolu oyun konsolu ve kablosuz seçenekleri ile kullanım rahatlığı sunar. Ayrıca playstation konsoluna bağlanan oyun kolu ile çok sayıda kişi aynı anda oyun oynayabilir.

  • Xbox Oyun Konsolu: Microsoft’un geliştirmiş olduğu oyun konsoludur. Sony playstation ile oynanan tüm oyunları destekler. Son teknoloji ile üretilmiş modelleri olan Xbox one ve series x, bazı oyunlarda rakiplerinden daha iyi seviyede güç ve hızlı performans gösterir. Günümüzde oldukça tutulan bir model olan series x modeli, oldukça yüksek grafik çipine sahiptir. Aynı zamanda sahip olduğu Freesync teknolojisi ile de oyun oynarken donma ve takılma yapmaz. Görüntü kalitesi ise 8k ya ulaşabilmektedir. 

  • Wiil Oyun Konsolu: Nintendo'nun ürünü olan bu model diğer iki seçenek kadar gelişmiş özelliklere sahiptir. Ülkemizde kullanım bakımından öne çıkan bir model değildir. Yeterince tanıtılmamış olmasından kaynaklı bu durum zamanla aşılarak kullanıcıların tercih ettiği bir model olacaktır. Playstation ve Xbox göre grafik yeteneği daha azdır. Süper mario oyununda oldukça geliştirmiş olan bu çeşit çocuklara hitap ettiği söylenmektedir. Ninento Wiil modelinde evde başlayan oyun deneyimi dışarıda da devam edebilme olanağı vardır. Bağlantı kopmadan keyifle oyuna devam edilebilir. 

Oyun Konsolu Fiyatları?

Oyun konsolu fiyatları, oyun konsolunun sunduğu özelliklere göre farklı fiyat aralığında kullanıcılarına sunulmaktadır. Oyun konsollarının verdiği hizmet iki şekildedir. Biri evde kullanılan seçenekler diğeri dışarda taşınabilir olanlarıdır. Bilgisayar oyun konsolu olarak tercih edilen modeller evlerde kullanılır ve yüksek performans gösterir. Bu modellerin fiyatları daha gösterdiği performansla doğru orantılı olarak artmaktadır. Mini oyun konsolu ise daha düşük işlemci ve belleğe sahip olduğundan fiyat olarak da daha uygundur. 

En ucuz oyun konsolu tercih etmek isteyenlerin tercih edebileceği bir seçenektir. Ayrıca oyun konsollarının fiyatını markaları da belirler. Dünya çapında oldukça geniş kullanıcı kitlesine sahip olan playstation ve Xbox gibi seçenekler fiyat olarak da diğer seçeneklere göre fazladır. Oyun konsolu fiyatları, arz talep dengesine göre de değişkenlik gösterir.  Herkesin kullandığı bilinen konsollar daha yüksek fiyatlı olarak sunulur. 

Oyun Konsolu Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Oyun konsolu alırken ilk olarak istek ve ihtiyaçların belirlenmesi gerekmektedir. Oyun konsolu kişisel beklentilere cevap verebilecek düzeyde üretilmiş mi ona bakılmalıdır. Ayrıca konsolu kullanış biçimi kablolu veya kablosuz oluşu gibi durumlarda araştırılması gerekir. Tercihler doğrultusunda yüksek performans gösteren oyun konsolu seti almak isteyenler teknik özelliklere de dikkat etmelidir. Konsolun içeriği, ek özellikleri gibi durumlar oyun konforuna etki edeceği için alırken bu durumlara da bakılmalıdır. 

Gittiği her yere oyun zevkini de taşımak isteyenler taşınabilir oyun konsollarını tercih edebilir. Hareket halinde oyun oynama olanağı olan bu konsollarda yolculuk esnasında da keyifli zaman geçirilebilir. Televizyon için oyun konsolu tercih edenlerin konsol içeriğindeki diğer aksanları kontrol etmesi gerekir. Oyuncu kulaklığı, oyun kolu, HD kamera gibi aksesuarların olması oyun konforunu daha yüksek seviyelere çıkaracaktır. Tercih edilecek ürün, farklı seçenekler incelenerek ihtiyaca en uygun olanın alınması gerekir.

Yükleniyor...