hamburger icon

Webcam Nedir?

Webcam yani bilinen diğer adı ile web kamerası bilgisayarlara harici bağlanabilen dijital çevre birimidir. Bazı dizüstü modellerin üzerinde de tümleşik olarak yer almaktadır. Ayrıca webcam, doğrudan fotoğraf, video ya da anlık çekim yapabilmek mümkündür. Hatta görüntülü ve sesli görüşme imkanı da sunmaktadır. Webcam ile toplu olarak görüntülü konferanslar yapmanın avantajlı olduğu her fırsatta vurgulanmaktadır. Webcam kamera İngilizce olarak web ve camera kelimelerinin birleşmesi ile oluşmuş bir kavramdır. Webcamera, bilgisayar ve benzeri elektronik ürünlerin kullanılması ile çok farklı renk ve modeller ile kullanıcıların karşısına çıkan ürünlerin başında da gelmektedir. Web kameralarının bilgisayarlara veya diğer kullanıcı cihazlara bağlı ya da entegre olmasının nedeni görüntüleri iletmek amaçlı bir cihaza ihtiyaç duyulmasıdır.  
Webkamera modelleri, dijital kayıt aracı gibi kendi içerisinde kayıt belleği barındırmaz. Görüntünün istenmesi durumunda kayıt edilmesine ve depolanmasına olanak vermektedir. Kurulumu oldukça basit olmaktadır ve zaman almamaktadır. Yaşanan teknolojik gelişmelerinin içinde bir arz talep istemi ile ortaya çıkmıştır. Pc kamera, ilk çıktığı ve kullanıcılara sunulduğu dönemlerde çok fazla kullanılmaktaydı. Bugün ise form değişikliğine uğramış hali ile kullanılmaya devam edilmektedir. Bilgisayar kamerası sayesinde yakalanan görüntüler internet üzerinde bir web sayfasına da aktarılabilinmektedir. Şunu da belirtmek gerekirse bilgisayarlara harici usb portundan da takıldığı için usb kamera olarak ta ifade edilmektedir. 

Webcam Özellikleri Nelerdir?

Bilgisayara bağlanan küçük kamera özellikleri içinde görüntü işleme, görüntü kaydetme, webcam ile çekilen görüntünün farklı ortamlara gönderilmesi ilk akla gelenler olmaktadır. Ayrıca, görüntülü olarak çoklu ortamlarda sohbet edilmesi veya toplantı yapılması gibi çok farklı özelliği bünyesinde barındırmaktadır. Mesela bu özelliklere örnek vermek istenirse webcam görüntülerinin youtube ya da instagram gibi sosyal dijital ortamlarda yayınlanabilme denilebilinir. Bunun yanında son yıllarda özellikle pandemi ile beraber çok popüler olan Zoom gibi platformlarda görüntülü iletişim olanağı sunmaktadır. 
Webkameranın, yayıncı kamerası sıfatı birçok kullanım yeri olmasından kaynaklanmaktadır. Hemen hemen girmediği hiçbir alanın olmadığı webcamler, firmaların güvenlik ve gözetim işinde ağırlıklı olarak günlük hayatta çok sık karşılaşılır. Özellikle ip home kameraların bu durumlar için uygun olduğu vurgulanmaktadır. Görüntülü konuşma, video yayınlama ve çoklu yapılan toplantıların kaydını tutma amaçlı olarak kullanılma özelliğine de sahip olduğunu belirtilmiştir. İlk webcamin 124x124 piksellik bir görüntüden şu an için 1080p 60fps kalitesine kadar ilerlemiş olması da gözlerden kaçmamaktadır. Günümüzde mikrofonlu modellerinin de olması web online kamera teknolojisinin geldiği noktayı da göstermektedir.

Webcam Çeşitleri Nelerdir?

Webcam çeşitlerini genel anlamda ikiye ayırmak mümkündür. Dahili türden olan webcamlar ve harici türden olan webcamlar. 
Dahili yani yerleşik modeller, dizüstü bilgisayar, netbook, notebook ve tabletler gibi bilgisayarların kendi içinde olacak şekilde karşımıza çıkmaktadır. Ayrı bir aparat ile yüklenmesine gerek yoktur. Kurulum sağlamaya da ihtiyaç duyulmamaktadır. Camera zaten teknolojik cihazın içinde yer alan bir aygıttır. Bu sayede karşılıklı olarak görüntülü görüşmeye ve konuşmaya olanak sağlamaktadırlar.

Harici yani bağımsız modeller ise kullanımı kurulum sağlanarak gerçekleştirilmektedir. Genelde masaüstü bilgisayarların üzerinde bulunan veya bir USB bağlantısı ile bilgisayara bağlanan aygıtlar olarak iş görmektedir. Bu sayede istenildiği gibi kolay çalıştırma ile kullanım imkanı sağlamaktadır. Farklı türden modelleri mevcuttur. Her bir modeline göre farklı özellikleri de bulunmaktadır. Sürücüsü bilgisayara yüklenerek kullanılmaktadır.
Kullanıcılar yerleşik model web kamerası kullanır iken isterlerse bağımsız model kamerayı da cihazlarına takıp, kullanabilirler. Çünkü webcam model içinde bağımsız modellerin çok daha fazla olan özelliklerinden yararlanılmak istenmektedir. Profesyonel anlamda özellik içermesindendir. 
Webcam kullanımında yüz takip sistemi, hareket algılama, resim yenileme hızı renk sensörü gibi çok fazla işlevselliği olan içerik özelliği yer almaktadır. Web kamera pc geniş kullanım imkanı yanında sensör kalitesinin de yüksek olması beklenmektedir. Model çeşitliliği arasında ayaklarında kıskaç seçeneği olanları her daim portatiftir. İstenilen yere kurlumu sağlanarak kolay kullanım imkanı yaratmaktadır. Bu model oyuncu kamerası seçenekleri arasında da yer almaktadır. Cam lensler ise görüntünün her zaman daha iyi 1080p hd olması için oldukça önemlidir. Görünümdeki kaliteyi ön plana taşımaktadır. Genelde dış kaplaması için plastik malzemeler tercih edilmektedir. 

Webcam Fiyatları

Webcam fiyatları, modellere ve özelliklerine göre farklılık göstermektedir. Bazı webcamler için çok fazla yüksek kaliteli ürünler kullanıldığı hemen fark edilmektedir. Düşük kaliteli devreler ve lenslerle üretilenlerde piyasada bulunmaktadır. Fakat bu kalitedeki kameralar ile yüksek kalite çekim yapılması beklenmemelidir. Bilgisayar kamera fiyatları marka çeşitliliğinden de etkilenmektedir. 720p bir web kameranın ortalama bir kullanıcı için yeterli olabileceği düşünülmektedir. İyi, yüksek kalite ve net görüntüler yakalayabilmek için de HD 1080p bilgisayar kamerası tercih edilmektedir. 1080p kamera ve 720p kamera arasındaki görüntü kalitesinin farkı direk fiyatları da etkilemektedir. Son dönemde ise teknolojinin bu durumda da ilerlediğini belirterek 4k web cam netliğinin ve akıcılığının kamera fiyatlarına yansıdığı belirtilmektedir. 
İstenilen özelliklere sahip olan bilgisayar kameraları, kullanma durumu baz alınarak tercih edilmektedir. Bağlanacağı cihazla uyumlu çalışabilecek webcamlar ortalama uygun rakamlara bulunabilmektedir. Fiyat kullanım performansı iyi denilebilecek birçok web kamerası piyasada yer almaktadır. Ürün çeşitliliği fazla olsa da her bir modelin uygun maliyetlerle üretildiği vurgulanmaktadır. Fark edilebilir yüksek görüntü kalitesi ile kullanım alanlarını geniş olması, iş görmesi cazip hale getirmektedir. Mikrofonlu ve kulaklıklı kullanım imkanları da sunması konuşma esnasında avantaj sağlamaktadır. Uzaktan erişim, kablosuz kullanım ve gürültü önleme özellikleri de faturaya yansıyan kalemler arasında bulunmaktadır. Günümüzün teknolojisinde bu özelliklerin iyi bir deneyim sunması da görülmektedir. Kristal netliği, akıcı kare hızı ve çekim gücü sunan bir web cam her kullanım alanında işleri de kolaylaştırmaktadır. 

Webcam Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Web kamerası alırken, seçerken bilinen ve tanınan markaların ürünleri tercih edilmektedir. Beklentilerin ne kadarına yanıt verebiliyor kontrol edilmektedir. Garantisi olmasına ve elketronik cihazlarda bulunması gereken CE işaretinin yer alıp almadığına bakılmaktadır.  Bütün bunların yanında kameranın kullanım amacı belirlenmektedir. Gece yapılacak görüşmeler için veya oyun aktivitelerinde görüntünün kalitesini yaşayabilmek adına gece görüşü olan modeller tercih edilmektedir.  İyi bir web kamerası için kare hızının da dikkat edilmesi gerekilen unsurlardan biri olduğu vurgulanmaktadır. Ayrıca çözünürlük, otomatik odaklanma, mikrofon özellikleri de göz önünde bulundurulmaktadır.  Eğlenceli durumlar yaratmak istenmesi durumunda da video efektleri içeren web kamera tercih edilmektedir. 
Sadece skyping gibi platformlar için düşünülen bir webcamin plastik lens olması çok bir sorun teşkil etmemektedir. Ama yüksek kalite bir kamera objektifine ihtiyaç duyulması halinde, satın alınırken göz önünde tutulması gerekmektedir. Video kaydı, gözetim, güvenlik, görüntülü görüşme, videolu toplantı veya konferans gerçekleştirme gibi ilk akla gelen nedenler dolayı webcam edinme ihtiyaçları doğmaktadır. Bu durumlardan dolayı da günümüzde en çok tercih edilen profesyonel anlamdaki görüntülü arama tercihidir. Kullanım alanı geniş potansiyelli bir ürün olan web kameralarının alımında her elektronik cihazda olduğu gibi servis ağı da dikkate alınması gerekilen konulardan biridir. 
 
Yükleniyor...
Alt Kategoriler
Markalar
Nitelikler
Fiyat Aralıkları
-
Listeleme
Yükleniyor...