Yükleniyor...
Alt Kategoriler
Markalar
Nitelikler
Fiyat Aralıkları
-
Listeleme

Mekanik Klavye

Mekanik Klavye Nedir?

Mekanik klavye, oyun bilgisayarları için tasarlanmış özel yapılı bir klavye çeşididir. Son yıllarda bilgisayar oyunlarının popüler olması ile birlikte bu oyunları oynayan sayısı giderek artmaktadır. Bu yüzden oyunlardan yüksek performans almak isteyen kullanıcılar için özel klavyeler tasarlanmıştır. Oyuncu klavyesi olarak adlandırılan mekanik klavyeler klasik klavye çeşitlerinden oldukça farklıdır. Hem tasarım hem özellik hem de sunduğu hizmet bakımından çok daha donanımlı olduğu için oyun deneyimlerinde maksimum performans için kullanılmaktadır. 
Gaming klavye, profesyonel oyunlarda oldukça başarılı performans göstermektedir. Gelinen teknoloji ile birlikte gelişen oyun dünyası kullanıcılarına farklı deneyimler sunmaktadır. Bu deneyimlere ayak uydurmak isteyen oyuncular bilgisayarlar ve parçalarını oyunlara özel tasarlanmış modeller arasından seçmektedir. Klavye, bilgisayarların temel giriş birimlerinden biri olarak tanımlanmaktadır. Üzerinde yer alan harf, rakam ve sembollerden oluşan çeşitli tuşları bulunmaktadır. Her bir tuş üzerine basıldığı anda bilgisayar GPU su tarafından işlenerek gerekli komutun ekrana yansıtılması şeklinde çalışmaktadır. 
Mekanik oyuncu klavyesi çalışma sistemi standart klavyelere benzemektedir. Ancak aralarında bazı farklılıklar söz konusudur.  Mekanik oyuncu klavye yoğun kullanıma karşı daha dayanıklı olacak şekilde üretilmiştir. Ayrıca bu klavyelerde yer alan her tuşun altında bağımsız anahtarlar bulunmaktadır. Bu anahtarlar farklı özelliklere sahiptir ve basıldığında ses çıkarmaktadır. Farklı renk ve tasarımlarda oyuncular için üretilmiş pc klavye çeşitleri oyun tutkunlarına yüksek verimlilik sağlamaktadır. Kablolu ve kablosuz şekilde üretilen mekanik klavye çeşitleri, kullanıcıların beklediği performans derecesine göre farklı tasarımlarda satışa sunulmaktadır.

Mekanik Klavye Özellikleri Nelerdir?

Mekanik oyuncu klavyesi, her tuş için özel tasarlanmış mekanik anahtarların bulunduğu klavye olarak bilinmektedir. Bu klavyeler bilgisayar oyuncuları tarafından tercih edilse de günümüzde kullanım alanları giderek yaygınlaşmaktadır. Çünkü sunduğu hizmet standart klavyelerden çok daha başarılıdır. Oyuncu klavyesi mekanik anahtar düzeneği sayesinde komutların ekranda hızlı gerçekleştirilmesinde etkili olmaktadır. Oyuncular için önemli olan bu işlem yapılan hamlelerin hızla uygulanmasını sağlamaktadır. 
Gelişen ve değişen teknolojik gelişmeler sayesinde evlerde eğlenceli vakit geçirmek için bilgisayar oyunları üretilmiş. Bu oyunlar güçlü bilgisayarlarda hızlı performansta oynayabilme özelliğinde olan oyunlardır. Bu amaçla bilgisayarın tüm parçaları bu hıza uygun olacak şekilde üretilmektedir. Mekanik klavye çeşitleri bu amaçla üretilmiş güçlü switch (anahtar) özelliklerine sahiptir. Çeşitli markalar tarafından farklı tasarımsal özelliklere sahip olan bu modellerin çeşitli renkleri mevcuttur. Red switch klavye, blue switch klavye bu renk çeşitlerinin başında gelmektedir. Mekanik klavyeler hızlı tepkime süresi, dayanıklı yapısı ve renkli tasarımı ile kullanıcılarının beğenisini toplamıştır. 
Mekanik oyuncu klavye, kablolu ve kablosuz şekilde üretilmektedir. Daha hızlı tepkime isteyen kullanıcılar kablolu modelleri tercih etmektedirler. Ancak yeni nesil teknoloji ile üretilen kablosuz mekanik klavye çeşitleri de oldukça hızlı kullanım olanağına sahiptir. Ayrıca mekanik klavyeler üzerinde bulunan tuş baskıları, uzun süreli kullanımlarda dahi silinmeyecek kalitede üretilmiştir. Aynı şekilde klavye mekanik olarak üretildiğinde tuşlarının boyutu klavyeyi kolay ve konforlu kullanmayı sağlayacaktır. Güçlü mekanik switch ve ışıklandırma sistemi klavyenin tasarım özellikleri arasında gelmektedir. Işıklı yapısı gece kullanımlarında farklı ambiyansların oluşmasını sağlamaktadır. 

Mekanik Klavye Çeşitleri Nelerdir?

Mekanik klavye çeşitleri, çeşitli marka ve modellerin üretmiş olduğu özelliklerde kullanıcılara sunulmaktadır. Günün çoğunluğunu bilgisayar başında geçirenler için üretilmiş klavyeler kullanım şekline göre farklı hissiyatlar oluşturmaktadır. Bu şekilde bilgisayar kullanımı çok daha keyifli hale gelmektedir. Switch mekanik klavyeler için kullanılan anahtar demektir. Bu switchler mekanik klavyelerin kullanım konforunu arttırmaktadır. Piyasalarda bu amaçla üretim yapan ve mekanik klavye switch modellerinde renklere göre kategorize edilmiş modeller mevcuttur. Bu modeller şu şekilde sıralanabilir:
  • Red Switch Klavye
  • Blue Switch Klavye
  • Beyaz Switch Klavye
  • Black Switch Klavye

Mekanik Klavye Fiyatları

Mekanik klavye fiyatları, klavyenin özelliklerine göre farklı fiyat aralıklarında satılmaktadır. Normal klavyelerden farklı olan oyuncu klavyeleri daha kapsamlı özelliklere sahiptir. Özel olarak üretilen bu çeşitler oyuncuların hamlelerini yüksek hızda ekrana iletme özelliğine sahiptir. Bu amaçla bilgisayar oyuncuları tarafından tercih edilmektedir. Mekanik klavye fiyatları klavyede yer alan özellikler çeşitlendikçe artmaktadır. Oyuncu klavyesi teknik olarak farklı bir tasarımda üretilmiştir. Bu tasarımsal farklılık kullanım rahatlığı ve performans hızını beraberinde getirmiştir. Bu yüzden uzun süreli kullanımlarda hem kullanıcı sağlığı hem de profesyonel oyun imkânı açısından oldukça donanımlı bilgisayar parçalarından biri olarak satılmaktadır.
Mekanik hisli klavyeler dış görünüş açısından da oldukça şık ve estetik tasarımlarda üretilmiştir. Görüntü farklılıkları da fiyatlandırmada etkili olan faktörler arasında yer almaktadır. Işıklı klavye, oyun amaçlı kullanılan klavyelerin başında gelmektedir. Tuş takımının alt kısmında ışıklandırma yer alır. Bu ışıklar oyun oynarken kullanıcılara eğlenceli oyun deneyimi yaşatmada oldukça etkilidir. Mekanik klavye blue swich, gibi modeller hem hız hem de kullanım rahatlığı bakımdan tercih edilmektedir. Kullanıcı tercihleri ve beklentileri de ürün fiyatlarına etki eden hususlar arasında yer almaktadır.
Klasik klavyeler temel işlemleri yapabilmesi için üretilirler. Bu yüzden fiyat olarak piyasalarda uygun satışa sunulmuşlardır. Ancak gaming klavye olarak bilinen yüksek performanslı mekanik klavyeler kullanıcıların işlem yapma hızlarını artıran çeşitlerindendir. Tek tuşla birçok işi aynı anda yapabilme olanağı sunan bu klavyeler özellikle bilgisayar oyunlarında avantaj sağlamaktadır. Kablosuz mekanik klavye, geri bildirimi de yüksek hızda gerçekleştirmektedir. Hatta bazı modeller oldukça hassas yapıda oldukları için tuşa  basmadan bile yapılacak işlemi gerçekleştirmektedir. Piyasalarda oyuncu klavyesi olarak satılan farklı fiyat aralıklarında klavyeler, kullanıcılar tarafından tercih edilmektedir. 

Mekanik Klavye Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Klavye, bilgisayarın en önemli donanımlarından biridir. Kullanıcılar ihtiyaçlarına yönelik çeşitli modelleri tercih etmektedirler. Oyun oynayanlar için ise klavyenin yeri ve önemi çok daha farklıdır. Gün boyu kullanılacak bu parça hem sağlam hem de kullanım kolaylığı açısından pratik olması gerekmektedir.  Aynı zamanda mekanik hisli klavye çeşitleri dayanıklı modeller arasından seçilirse daha uzun ömürlü olacaktır. Klavye alınırken dikkat edilecek bir diğer önemli unsur ise kullanım amacının iyi belirlenmesidir. 
Oyuncu klavyesi mekanik seçiminde sadece oyun oynamak için mi kullanılacak bu durumlara dikkat edilmesi gerekmektedir. Bazı kullanıcılar günlük işlerde de bu klavyeleri kullanacaklardır. Bu yüzden ihtiyacına karşılık veren en uygun modeli araştırması gerekmektedir. Böylelikle klavyeden aldığı verim de artmış olacaktır. Red switch mekanik klavye, blue switch gibi modeller teknik olarak farklılık gösterdikleri için iyi analiz edilmesi gerekir. Çünkü bazı modeller zorlu oyunlarda yüksek verimlilik gösteremediği için daha az tercih edilmektedir.
Mekanik oyuncu klavyesi seçiminde kullanışlılık da oldukça önemlidir. Kullanışlı modeller oyunculara daha keyifli ve daha konforlu oyun imkânı sunmaktadır. Özellikle kablosuz çeşitler her yere kolaylıkla taşınabildiği için oldukça fonksiyoneldir. Ergonomik tasarım, konforlu tuş yapısına sahip modeller kullanışlı çeşitler arasında yer almaktadır. Gaming klavye tasarımında kullanılan LED ışıklar eğlenceli oyun deneyimi ve farklı ambiyansları sağladığı için klavye seçiminde belirleyici olmaktadır. Bütün bunlara ek olarak alınacak oyuncu klavyesi, kullanıcıların el ve bilek hareketlerini kısıtlamayacak tasarıma sahip olması gerekmektedir. 
Yükleniyor...